11 жовтня - Україна Incognita

11 жовтня

1672. (За старим стилем) Народився Пилип Орлик, гетьман України в 1710 — 1742 роках. 

Перша сторінка конституції Пилипа Орлика

(оригінал створений в Бендерах у квітні 1710 р. староукраїнською мовою, РДАДА, ф.124, оп.2, спр.12, арк.3.)

Ілюстрація з сайту wikipedia.org

Пилип Орлик залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діаріуш подорожній» ("Щоденник", 1720-1733, частково виданий у 1938 році), написаний польською мовою зі вставками окремих слів, виразів і речень латинською мовою. Видав дві свої поетичні книжки: «Алкід Руський», присвячену Івану Мазепі (1695), та «Гіппомен сарматський», присвячений полковнику І.Обидовському (1698). Писав польською мовою, частина його листів писана латинською, шведською, французькою мовами. Пилипу Орлику приписують авторство трактату “Вивід прав України” (маніфест до європейських монархів, 1712) (за твердженням Ілька Борщака, трактат був знайдений ним у замку Дентевіль і опублікований 1925 року у Парижі). Українські історики Б.Крупницький, М.Андрусяк і О.Субтельний тією чи іншою мірою висловлювали сумнів щодо його автентичності. Оригінальний рукопис трактату після Борщака не вдалося відшукати ані в архіві Дентевілю, ані в інших французьких архівах. Не згадується про нього в жодному з тогочасних джерел і в жодному іншому творі Орлика. Пам'ять про Пилипа Орлика вшановано, зокрема, тим, що на його честь названо вулицю на Липках, в привілейованому районі центральної частини Києва, на якій знаходиться Верховний Суд України. В шведському місті Крістіанстад на будинку, де проживав Пилип Орлик, встановлено пам’ятну дошку на його честь. У червні 2011 року до 15-ої річниці Конституції України та у рамках заходів із відзначення 295-ї та підготовки до відзначення 300-ї річниці прийняття Конституції Пилипа Орлика йому відкрито пам'ятник (скульптор Анатолій Кущ), що його встановлено у сквері на перетині вулиць Липської та Пилипа Орлика у Києві.

1887. Американський винахідник Томас Едісон запатентував електричну машину для підрахунку голосів на виборах.

Томас Алва Едісон

Фото з сайту wikipedia.org

1899. Почалася Друга англо-бурська війна. 

Бурські партизани

Фото з сайту wikipedia.org

В англо-бурській війні Велика Британія прагнула розширити і об'єднати свої колоніальні володіння в Африці, захопити родовища алмазів і золота. Натхненниками війни були запеклі колонізатори С. Родс і Д. Чемберлен. Перевага сил британської армії та її надзвичайна жорстокість, незважаючи на запеклий опір бурів, привели до перемоги Великої Британії. 1902 року за Фіренгенінзьким договором бурські республіки включено до складу Британської імперії.

1921. З посиланням на „Українську трибуну” повідомлено, що петлюрівським Державним центром УНР створено „Український республіканський союз”. Він мав на меті встановлення в Україні республіканського демократичного ладу, закріплення землі за селянами, охорону прав та інтересів робітників, національну рівноправність, скликання Установчих зборів. До союзу вступили українські есери, українські соціал-демократи, члени профспілки залізничників та поштових працівників, а також різних культурних організацій. До складу президії обрано від есерів Чопівського, а від есдеків – Романченка.

1931. В СРСР ухвалено рішення про повну ліквідацію приватної торгівлі.

1938. Центральна влада Чехословаччини затвердила уряд Карпатської України. 

Герб Карпатської України

Ілюстрація з сайту wikipedia.org

Після розпаду Австро-Угорської імперії закарпатські українці активно виступали за об'єднання Карпатської України з іншими українськими землями. 21 січня 1919 року на Народних Зборах («Соборі Русинів») у Хусті, де зібралося більше 400 депутатів з усього Закарпаття, було проголошено злуку Карпатської України з Українською Народною Республікою. Однак несприятлива міжнародна ситуація і критичне становище Директорії УНР внаслідок агресії більшовицької Росії, не дозволили здійснити надії закарпатських українців на возз'єднання в єдиній Українській державі. На основі рішень Сен-Жерменського мирного договору 1919 року і Тріанонського мирного договору 1920 року Карпатська Україна увійшла до складу Чехо-Словаччини на правах автономії. Проте реальний автономний статус Карпатської України, передбачений договорами, так і не був забезпечений чехословацьким урядом. У 1920-30-х рр. українська громадськість і політичні партії на Закарпатті активно виступали за надання Карпатській Україні автономії, створення Української національної держави і возз'єднання у Соборній незалежній українській державі.

1944. На Коломийщині відбувся великий бій частин НКВС з відділом УПА.

1961. На Семипалатинському полігоні здійснений перший підземний ядерний вибух.

Фото з сайту gazeta.lv

У небезпечних зонах колишнього полігону радіоактивний фон досі доходить до 20 000 мікрорентген/годину (при нормі 16-60 мкР/год). Незважаючи на це, на полігоні досі живуть люди. Територія ніяк не охоронялася і до 2006 року не була позначена на місцевості. Населення і зараз використовує більшу частину земель для випасу худоби. Семипалатинський ядерний полігон - ЄДИНИЙ з ядерних полігонів у світі, на якому живуть люди і використовують його у сільськогосподарських цілях

1973. Ізраїльські війська вторглись у Єгипет.

1986. В Ісландії почалася зустріч Михайла Горбачова і Рональда Рейгана.

Рональд Рейган, юність у Діксоні

Фото з сайту wikipedia.org

Михайло Горбачов відвідує свинарське господарство у НДР, 1966 р.

Фото з сайту wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар