11 травня - Україна Incognita

11 травня

1860. Тисяча озброєних добровольців-легіонерів під керівництвом Джузеппе Гарібальді висадилася на о. Сицилія.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Значну частку одягнених в червоні сорочки гарібальдійців складали ремісники і робітники, студенти і вихідці з лав дрібнобуржуазної інтелігенції. Після вдалої висадки на о. Сицилія до загону Д. Гарібальді стали масово приєднуватися селяни. Це дозволило гарібальдійцям розбити вислані назустріч королівські війська в битві при Калатафімі (15 травня). Важкі бої рогорнулися за оволодіння столицею острова - Палермо, де допомогу гарібальдійцям надали повсталі городяни. Пізніше, на початку серпня 1860 р., червоносорочники висадилися в Калабрії і почали свій похід до Неаполя, що став легендарним. 7 вересня Гарібальді урочисто вступив в столицю королівства Обидвох Сіцілій, звідки ледве встиг боязко втекти Франциск II. 

1864. Народилась Етель Войнич, англійська письменниця, перекладач українських творів на англійську.

Фото з сайту www.vokrugsveta.ru

Опанувавши українську мову, на початку 1890-х рр. почала перекладати українські народні пісні («Ой горе тій чайці» та інші), поезії Шевченка. 1911 в Лондоні вийшла збірка Шевченкових поезій «Шість ліричних віршів», що включала «Заповіт», «Мені однаково, чи буду», «Минають дні, минають ночі», «Косар», «Минули літа молодії» (під назвою «Зима»), «Зоре моя вечірняя» (пролог до поеми «Княжна»). Кращі серед її перекладів - «Заповіт» (найдосконаліший з усіх дотепер відомих двадцяти двох англомовних тлумачень), «Зоре моя вечірняя», «Мені однаково, чи буду». Войнич зберегла багатство змісту й своєрідність стилю першотворів: прийом перенесення, повтори, мелодійність внутрішніх рим, риторичні звертання. 

1867. На конференції в Лондоні європейскі держави гарантували незалежність та нейтралітет Великого герцогства Люксембург.

1904. Народився Сальвадор Далі, іспанський художник-сюрреаліст.

Фото з сайту tsikave.ostriv.in.ua

 

Сальвадор Далі окрім того, що був одним з найвизначніших сюрреалістів XX ст., був ще й винахідником (винайшов спектральні окуляри-калейдоскоп, туфлі на ресорах, щоб насолоджуватися ходьбою, грим, що приховує тіні, пластикове крісло, що змінює форму відповідно до фігури господаря тощо).

1907. Засновано Українське наукове товариство.

Фото з сайту kameniar.franko.lviv.ua

Товариство створено з ініціативи професора Михайла Грушевського за зразком Наукового Товариства імені Шевченка у Львові з метою організації наукової праці й її популяризації українською мовою. Мало історичну, філологічну, природничо-технічну секції, а також медичну і статистичну комісії. Видавало товариство «Записки Українського Наукового Товариства», «Збірник» з працями інших секцій і Статистичної Комісії, тримісячний журнал «Україна». У 1921 воно увійшло до складу Української АН і його секції стали секціями відповідних відділів ВУАН.

1912. (За старим стилем) Народився Михайло Стельмах, український письменник.

1916. Альберт Ейнштейн представив науковій спільноті теорію, яка, на думку багатьох вчених, стала найзначнішою теоретичною побудовою за всю історію фізики.

Фото з сайту img1.liveinternet.ru

11 травня 1916 Альберт Ейнштейн, спираючись на всім відомий факт, що «важка» та «інертна» маси рівні, знайшов принципово новий підхід до вирішення проблеми, поставленої ще І. Ньютоном: яким є механізм передачі гравітаційної взаємодії між тілами і що переносить цю взаємодію.

У ролі такого посередника виступала сама «геометрія» простору часу. Будь-яке масивне тіло, за Ейнштейном, викликає навколо себе «викривлення» простору, тобто робить його геометричні властивості іншими, ніж в геометрії Евкліда, і будь-яке інше тіло, що рухається в такому «викривленому» просторі, відчуває вплив першого тіла.

Загальна теорія відносності привела до передбачення ефектів, які незабаром отримали експериментальне підтвердження. Вона дозволила також сформулювати принципово нові моделі, що відносяться до всього Всесвіту.

2003. Пол Маккартні став першим рок-музикантом, удостоєним честі виступити на легендарній арені Колізею. 

Фото з сайту www.beatles.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар