11 січня - Україна Incognita

11 січня

1569. Перша згадана в історії лотерея в Англії. Відбулася в будівлі Собору Св. Павла.

1647. Помер Петро Могила (Петру Мовіла), молдавський шляхтич, український політичний, громадський церковний і освітній діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря з 1627 р. митрополит Київський, Галицький і всієї Русі в 1633-1647 рр., екзарх Константинопольського патріарха. 

Могила докладав усіх зусиль, щоб за час його архімандритства Києво-Печерська друкарня посіла визначне місце серед інших друкарень України й Білорусі та в суспільному житті загалом. За п'ять з половиною років Петрового настоятельства з лаврської друкарні вийшло 15 видань

Канонізований 1996 р. Молодий Могила брав участь у переможній Хотинській битві 1621 р. проти мусульманських завойовників. У 1625 р. він прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі. За п'ять з половиною років Петрового настоятельства з лаврської друкарні вийшло 15 видань, серед них - і книги самого Петра Могили (зокрема «Літургіаріон»). У питанні унії Петро Могила вважав надзвичайно важливою справою примирення усіх православних - тих, які визнали унію, і тих, які виступали проти неї. На освітній ниві найважливіша справа Могили - об'єднання лаврської й братської шкіл у 1632 р. Сам він став опікуном утвореної Києво-Могилянської колегії, що була першою вищою православною школою у Східній Європі. На утримання колегії й монастиря Могила відписав дві лаврські волості і подарував власне село Позняківку, крім того, надавав грошову допомогу як колегії, так і вчителям та учням.

1787. Англійський астроном німецько-єврейського походження Вільям Гершель відкрив існування супутників планети Уран - Титана і Оберона. 

У 1773 році Гершель придбав кілька книг з оптики й астрономії. "Повна система оптики" Сміта і "Астрономія" Ферпосона завжди лежали на його столі. У тому ж році він вперше глянув на небо у невеликий телескоп з фокусною відстанню близько 75 см. Але спостереження із настільки малим збільшенням не задовольнили дослідника. Оскільки коштів на придбання потужнішого телескопа не було, він вирішив зробити його сам

Супутник Сатурна - Титан

За шість років до того Гершель за допомогою сконструйованого власноруч телескопа відкрив саму планету Уран.

Супутник Сатурна - Оберон

Фото з сайта universe-news.ru

1803. Спеціальні посланці президента США Джеймс Монро і Роберт Лівінгстон вирушили в морську подорож до Парижа, щоб домовитися з Францією про купівлю Нового Орлеана, в результаті чого США придбали увесь штат Луїзіана.

Про особисте життя Джеймса Монро збереглося вкрай мало відомостей. Його дружина, Елізабет, вийшла заміж всупереч волі свого батька (він не розцінював Джеймса як перспективного нареченого для доньки через невисокий рівень його доходів). У результаті Монро став п'ятим президентом США

Роберт Лівінґстон

1859. Народився Джордж Керзон, англійський державний діяч, політик-консерватор, дипломат, публіцист і мандрівник, лорд, маркіз і граф, пер Ірландії. 

Фото з сайта www.krugosvet.ru

Віце-король Індії у 1899—1905 рр., міністр закордонних справ англійського уряду 1919-1924 рр. На посаді вирізнявся антиросійською та антирадянською політикою. Один з організаторів воєнної інтервенції проти радянської Росії. Автор «Лінії Керзона», яка є основою сучасного українсько-польського кордону. Під час радянсько-польської війни в липні 1920 р. направив радянському уряду ноту, в якій вимагав зупинити наступ Червоної армії по лінії, рекомендованій Верховною радою Антанти в грудні 1919 р. в якості східного кордону Польщі.

1879. Англійські війська вторглися в Зулуленд (територія у Південній Африці) - початок англо-зулуської війни.

1888. Помер Осип Юрій Федькович, визначний український письменник і поет романтичного напряму, громадський діяч, перекладач, провісник українського національного відродження Буковини.

Перший вірш українською мовою (перед тим писав по-німецьки) – «Нічліг» - написав у 1858 р. як поручник під час походу до Італії

Чернівецький національний університет, названий на честь Юрія Федьковича

 По звільненні з військової служби працював у рідному селі війтом, був шкільним інспектором. Запрошений до Львова, Федькович у 1872-1873 рр. працював редактором видавництва «Просвіти» і театру «Руська бесіда». Останні роки провів у Чернівцях, де у 1885-1888 рр. був редактором газети «Буковина». За заслуги на літературному полі обраний почесним членом НТШ. Автор трьох збірок під назвою «Поезії», також - «Дикі думки» та ін. Поеми Федьковича присвячені героїчним подвигам опришків, месників за кривду народу («Довбуш», «Юрій Гінда», «Лук'ян Кобилиця»). Серед прозових творів - «Серце не навчити», «Дністрові кручі», «Штефан Славич», історична трагедія «Хмельницький».

1893. Народився Михайль (Михайло) Семенко, український поет-футурист, організатор футуристичних угруповань, редактор багатьох видань. Був репресований, загинув у засланні на Соловецьких островах у 1937 р.

Перша збірка «Prelude» (1913) позначена впливами поетів «Української хати»; наступними збірками — «Дерзання» і «Кверофутуризм» (1914) та вміщеним в останній маніфестом Семенко розпочав паралельно до виниклого в Україні російського кубо- і егофутуризму (Д. Бурлюк, О. Кручоних, В. Хлєбников) течію українського кверофутуризму — мистецтва шукання

Ще за три дні до свого арешту, 23 квітня 1937 р. Михайль Семенко провів у Києвi творчий вечiр. Оскільки він постійно мешкав у Харковi, і часто бував у Києві, було пiдготовлено два ордери на його арешт. Письменника звинуватили в «активнiй контрреволюцiйнiй дiяльностi». Серед іншого йому закидали спробу скинути Радянську владу в Украïнi за допомогою нiмецьких фашистiв. Надломлений морально та фiзично Михайль Семенко, як свiдчать протоколи допитiв 4, 7 та 8 травня 1937 р., «зiзнався» у всiх звинуваченнях. Зiзнання були написані пiд диктовку уповноваженого Акiмова на iм'я Начальника НКВД УРСР Ізраїля Леплевського 4 вересня 1937 р.

1904. Народилася Йосифа (в миру — Олена Вітер), українська релігійна і громадська діячка, мати-ігуменя (монастир сестер-студиток та ін.). 

Організаторка у селах Золочівщини бібліотек, дитячих садків і сиротинців, медичних та господарських курсів, хорів, драматичних гуртків. 

11 червня 1940 р. органи НКВС заарештували Йосифу за співпрацю з ОУН. Про перебування в тюрмі у Львові вона згадує у книзі «Я звинувачую». Після початку німецько-радянської війни Йосифа врятувалася з ув'язнення втечею. Відновлювала життя чернечих спільнот, опікувалася сиротинцями; допомагала членам ОУН і УПА, за що 12 жовтня 1945 р. її знову арештували органи НКДБ. Була засуджена до 20 років каторги і 5 років позбавлення прав; перебувала в таборах Східного Сибіру та Мордовії. Звільнена 29 березня 1956 р. без права повертатися до Львова. Понад 30 років служила у підпільному монастирі в місті Скалат Підволочиського району Тернопільської області. За врятування єврейських дітей під час нацистської окупації уряд Ізраїлю в 1976 р. удостоїв Йосифу титулу «Праведник миру». Реабілітована 1995 р.

1908. Великий Каньйон в Арізоні указом президента Теодора Рузвельта оголошений національною пам'яткою.

1913. Народився Василь Кук, український громадський, військовий і політичний діяч, останній командувач Української повстанської армії (з 1950 р., після загибелі Романа Шухевича). 

Василь Кук: УПА як УПА не було заплановане. Назрівала війна і вийшли вказівки на випадок війни. То є 1941 рік десь вже у квітні ми такі інструкції видали. То були спільні інструкції проводу і там було все, що треба проголосити державу, що треба підняти повстання, що треба створити українське військо. І тепер, коли вже вибухнула війна, то ми відразу створили відділи українського війська. Вони мали синьо-жовті опаски, вони мали цей надпис: “Українське військо”. І таки відділи створилися. З сайта kbulkin.wordpress.com

Генерал-хорунжий УПА (псевдо «Василь Коваль», «Юрко Леміш», «Ле», «Медвідь»). З 1927 р. належав до молодіжної організації «Пласт» куреня ім. Івана Богуна, у 1929 р. став членом Юнацтва ОУН, з 1932 р.— член Золочівської повітової екзекутиви (проводу) ОУН. Після закінчення гімназії навчався у Люблінському католицькому університеті на юридичному відділенні. Тут організував і очолив студентську групу членів ОУН. За революційну діяльність його неодноразово арештовувала польська поліція. У 1934 р. був засуджений польським судом за революційну діяльність до двох років тюрми. У 1936 р. вийшов на волю й очолив Золочівський повітовий провід ОУН. Навесні 1941 р. організував і очолив Центральний штаб похідних груп ОУН для переходу в східні області України, включно з Кримом і Кубанню. У червні 1941 р. очолив Львівську провідну похідну групу, яка 30 червня організувала Народні збори, де було проголошено Акт відновлення Української держави. У липні-серпні 1941 р. організував і очолив Київську провідну похідну групу членів ОУН для повторного проголошення відновлення української державності в Києві. 31 серпня у м. Василькові частина членів групи, у тому числі Кук, була арештована німецькою поліцією. Кук утік з-під варти при транспортуванні групи до Львова. Навесні 1942 р. Василь Кук очолив Провід ОУН на південно-східних українських землях, за рік став на чолі УПА-Південь. У квітні 1944 р. керував найбільшим боєм УПА під Гурбами. З 1947 р. був заступником Романа Шухевича на всіх його посадах, а після його загибелі 5 березня 1950 р. Василя Кука було обрано головою Проводу ОУН в Україні, головним командиром УПА та головою Генерального секретаріату Української головної визвольної ради. 23 травня 1954 р. Кука захопив у полон КДБ. Перебував у слідчих тюрмах Києва і Москви до 1960 р. Звільнений у зв'язку з новим курсом політики Микити Хрущова з метою скомпрометувати його в очах українців.

1919. У Берліні придушене повстання комуністів. 

Карл Лібкнехт

Повстанню передували скликаний керівництвом «Союзу Спартака» установчий з'їзд Компартії Німеччини, який проголосив кінцевою метою партії світову соціалістичну революцію, демонстрація прихильників партії, котрі захопили квартал, де містилися редакції провідних газет, і загальний страйк. Уряд соціал-демократів запровадив надзвичайний стан і застосував проти повсталих силу. Керівників повстання - Карла Лібкнехта і Розу Люксембург - через кілька днів схоплять і стратять без суду і слідства.

Роза Люксембург прийшла в революційний рух у період напруження антитерористичного конфлікту і негайно стала на бік тих, хто боровся проти вбивств, за агітаційну, пропагандистську діяльність. У кінці 1889 року Роза Люксембург, рятуючись від арешту, змушена була емігрувати до Швейцарії. З сайта the100.ru

1919. Раднарком видав декрет про запровадження продрозкладки.

Продрозкладка - система заготівель сільськогосподарських продуктів уСРСР в 1919-21 роках, елемент політики "воєнного комунізму". Обов'язкова здача селянами державі за твердими цінами всіх так званих надлишків (понад встановлені норми на особисті та господарські потреби) хліба та інших продуктів. Проводилась органами Наркомпрода, продзагонами спільно з комнезамами, місцевими Радами в примусовому порядку. З сайта www.tonnel.ru

1922. Чотирнадцятирічний канадець Леонард Томпсон став першою у світі людиною, котру врятували від смерті од діабету за допомогою ін'єкції екстракту підшлункової залози, в якому містився інсулін.

1935. Перша жінка-авіатор Амелія Ерхарт злетіла з території Гавани, щоб самостійно перетнути на своєму літаку Північну Америку.

"Я вважаю, що принципово жінки теж можуть літати на літаках через Атлантику, однак, потрібен досвід, яким поки що володіють лише деякі чоловіки. Тому я була лише пасажиром у цьому польоті, в екіпажі Meriten Wilmer Stultz і Луїса Гордона", - підкреслювала Амелія Ерхарт. Тим не менш, репортери цікавилися тільки нею і крутилися навколо неї. З сайта www.liveinternet.ru

1940. У Ленінграді відбулася прем'єра балету Сергія Прокоф'єва «Ромео і Джульєтта».

 

1946. Після повалення короля Ахмеда Зогу в Албанії проголошена народна республіка, уряд якої очолив Енвер Ходжа.

1981. Молоді члени Київського демократичного клубу Сергій Набока, Лариса Лохвицька, Інна Чернявська, Леонід Мілявський та Наталка Пархоменко розклеїли в Києві кілька екземплярів листівки: «Співвітчизники! 12 січня — День українських політв'язнів. Підтримаймо їх!». Усіх їх затримали ввечері поблизу станції метро «Більшовик» («Шулявська»). Четверо перших були ув'язнені на три роки.

1992. У Мiнську спiльним комюнiке мiж державними делегацiями України i Росiї визначено, що частина сил Чорноморського флоту повинна увiйти до складу Збройних сил України.

1994. Уряд Ірландії скасував 20-річну заборону на теле- і радіотрансляцію виступів націоналістичної організації «Ірландська республіканська армія» (ІРА) та її політичного крила «Шинн Фейн».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар