11 квітня - Україна Incognita

11 квітня

1492. Народилась Маргарита Наваррська, королева Наварри, одна з перших французьких письменниць. Відома збіркою новел «Гептамерон» – «Історія про щасливих коханців». Їй також належать збірки віршів «Зерцало грішної душі» і «Перлини принцес».

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1597. (За старим стилем) У Варшаві страчено козацького отамана, керівника антишляхтицького повстання 1594-1596 років у Речі Посполитій Северина Наливайка. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1713. Укладено Утрехтський мир, який завершив війну за іспанський спадок між Францією та Великобританією, Нідерландами, Португалією, Савойєю та Прусією з іншого.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

До Великобританії від Іспанії відходили Гібралтар і порт Маон на острові Менорка, від Франції - землі навколо Гудзонової затоки, Акадія, острів Ньюфаундленд. До Савойї від Іспанії переходив острів Сицилія, князівство Монферрат, частина герцогства Міланського. Пруссія одержала частину Верхнього Гелдерна. Франція визнала за курфюрстом Браденбурзьким титул короля Пруссії.

1755. Народився Джеймс Паркінсон, англійський лікар.

Ілюстрація з сайту pn.bmj.com

У 1817 році описав захворювання центральної нервової системи - так званий тремтячий параліч (названий пізніше паркінсонізмом). Він спостерігав симптоми не в медичній практиці, а у повсякденному житті - на вулицях Лондона.

1847. Відкрилося засідання першого прусського парламенту (ландтагу)

1868. Імперські війська захопили замок Едо - останню резиденцію сьогунату Токугава, а сьогун Йосінобу після поразки у війні Босін капітулював. Так закінчився період правління країною самурайськими урядами. Сьогунат Едо (Токугава) - третій в історії країни: перший  - сьогунат Камакура, другий - сьогунат Муроматі (у Кіото).

Токугава Йосінобу - останній Сьогун в історії Японії

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1915. На екрани США вийшов фільм за участю Чарлі Чапліна «Волоцюга», де вперше з'явився персонаж, що став «візиткою» Чапліна.

 

Фото zolochiv.net

1945. Радянська влада заарештувала митрополита УГКЦ Йосифа Сліпого, єпископів Никиту Будку, Миколу Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Латишевського, а також деяких католицьких владик. Лише у середині 1946 року було оголошено, що митрополит звинувачений у «ворожій діяльності проти УРСР, співпраці з німецькими окупантами», за що був засуджений до 8 років ув'язнення. Через репресії греко-католицьке духовенство здійснило «самоліквідацію» УГКЦ.

Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (з 1963 року) Йосиф (Сліпий)

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1958. Народилась Ганна Гаврилець, українська композиторка, Заслужена діячка мистецтв України.

1992. Президенти Росії та України призупинили дію указів про передачу Чорноморського флоту під юрисдикцію своїх країн. Почались тривалі російсько-українські переговори про статус флоту і його дислокацію.

2007. Помер Курт Воннеґут, американський письменник

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар