10 жовтня - Україна Incognita

10 жовтня

1666. Правобережні полковники вибрали Петра Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України.

 Петро Дорошенко. Фрагмент портрету ХVIII століття

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

У 1660 у званні полковника чигиринського Петро Дорошенко їздив до Москви, де домагався скасування деяких пунктів Переяславських статей 1659. У 1663—1664 - генеральний осавул у гетьмана Павла Тетері, із 1665 - полковник Черкаського полку. 10 жовтня 1665 правобережні полковники обрали Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України, а на початку січня 1666 у Чигирині козацька рада підтвердила вибір старшини. У 1665-1666 Петро Дорошенко придушив амбіції двох претендентів на гетьманську булаву - Василя Дрозденка і Степана Опару. Прагнучи стабілізувати внутрішнє становище Правобережної України, Дорошенко, за підтримки київського митрополита Йосифа Тукальського, провів ряд важливих реформ. Щоб позбутися залежності від козацької старшини, створив постійне 20-тисячне військо з найманих частин (сердюки і компанійці), які відзначалися хоробрістю в бою і особистою відданістю гетьманові.

1835. Помер Устим Кармелюк, керівник повстанського руху на Поділлі проти національного і соціального гніту в 1813—1835. 

 Устим Кармелюк. Єдиний достовірний портрет (належить пензлю Василя Тропінінa)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

За словами тих, хто знав або бачив Кармалюка, Устим був не дуже високий, але плечистий, незвичайно сильний, дуже розумний лицар. Не любив розбійників, сильно карав даремних злодіїв. Житель с. Гуменці Мисливський згадував, що одного разу Кармалюк відібрав багато золота у місцевого здирника і роздав бідним, обірваним жінкам, що йшли по дорозі. На прощання сказав: «Беріть золото, хай діти ваші вдома не плачуть… Як мене десь вб'ють, споминайте Кармалюка…».

1858. За підтримки Сполучених Штатів почалася організована озброєна боротьба за незалежність Куби від Іспанії.

1882. Народився Михайло Бойчук, український художник, представник "Розстріляного відродження". 

Михайло Бойчук

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Під час Першої світової війни Бойчука разом з його молодшим братом Тимком як австрійських підданих росіяни заслали в Арзамас, де довелося зазнати напівголодного існування. Реставрував кілька творів у збірці В. I. Ханенка, запропонував метод закріплення фресок у хрещальні Софійського собору, 1924 року відкрив фрескові розписи в Успенському соборі Єлецького монастиря в Чернігові. Його група розписала агітпароплав «Більшовик», Луцькі казарми в Києві, оформляла свято 1 травня 1919 року, декорувала Київський оперний театр під час першого Всеукраїнського з'їзду представників волосних виконкомів, навесні 1921 року на запрошення уряду УРСР оформив приміщення Харківського оперного театру, де відбувся п'ятий Всеукраїнський з'їзд Рад, працював на Всесоюзній сільськогосподарській виставці 1923 року, виконав близько двадцяти портретів кооперативних і державних діячів на повний зріст для Київського кооперативного інституту, зробив розписи санаторію ім. ВУЦВК на Хаджибейському лимані в Одесі, Червонозаводського театру в Харкові.

У листопаді 1926 - травні 1927 Бойчук разом із дружиною та учнями мали творчу подорож до Німеччини, Франції, Італії. Поїздка за кордон стала однією з формальних підстав для їхнього арешту та звинувачення у «шпигунстві» й участі в «контрреволюційній організації». 25 листопада 1936 органи НКВС заарештували Михайла Львовича Бойчука, а 13 липня 1937 в Києві разом з учнями Іваном Падалкою та Василем Седляром розстріляли. Софію Налепинську-Бойчук стратили 11 грудня 1937 також як «шпигунку» і «дружину керівника націоналістичної терористичної організації серед художників». Долю цих чотирьох розділила більшість учнів Михайла Бойчука. 

1889. Народився Михайло Драй-Хмара, український поет. 

 Михайло Драй-Хмара

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1911. У Китаї повалено монархію, Сунь Ятсен проголосив республіку. 

 Сунь Ятсен, Президент КНР (1 січня 1912 - 10 березня 1912)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Після перемоги Учанського повстання в жовтні 1911 року Сунь Ятсен повернувся до Китаю і був вибраний тимчасовим президентом Китайської республіки, але незабаром був змушений залишити цей пост командувачу імператорської армії Юань Шикаю. У 1912 Сунь Ятсен створив партію Гоміньдан, а у 1913 році проголосив початок другої революції, але зазнав фіаско і втік до Японії. У 1923 році Сунь Ятсен оголосив про створення Кантонального уряду і, щоб відбити японську агресію і об'єднати Китай, пішов на співпрацю з комуністами, з надією на військову фінансову підтримку Комінтерну. Він вважав вищою метою створити могутню державу, яка зможе зайняти місце серед наддержав, що належить їй по праву. 

1932. У Запоріжжі запустили ДніпроГЕС. 

Дамба ДніпроГЕСу, 1947

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Будівництво Дніпровської ГЕС було розпочато у 1927 р. У 1939 р. запрацювали всі 9 гідроагрегатів станції загальною потужністю 560 тис. кВт.8 турбін було поставлено американською компанією «Ньюпорт Ньюс», ще одна турбіна була копією американської, вироблена в Радянському Союзі. 5 генераторів було поставлено американською компанією «Дженерал Електрік», ще 4 аналогічні вироблені на Ленінградському заводі «Електросила». 

1940. У Кракові створили Революційний Провід ОУН на чолі зі Степаном Бандерою. 

Степан Бандера

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Головною метою ОУН було встановлення незалежної соборної національної держави на всій українській етнічній території. Ця мета мала досягатися через національну революцію. Економіка держави планувалася як поєднання приватної, націоналізованої та кооперативної форм власності. ОУН відкидала будь-який партійний чи класовий поділ та представляла себе як домінуючу силу українського суспільного життя. Звинувачуючи соціалістичний та ліберальний табори у поразці Української Народної Республіки 1917-20, ОУН наголошувала на важливості формування сильної політичної еліти, національної солідарності та опори на «свої сили». 

1963. Набув чинності міжнародний Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою.

1990. Київські студенти розпочали голодування з вимогою незалежності України.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар