10 травня - Україна Incognita

10 травня

1503. Христофор Колумб відкрив Кайманові острови.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Колумб відкрив острови Кайман Брак і Малий Кайман під час 4-ої експедиції до Нового Світу, коли його корабель розвернуло на захід до «двох дуже маленьких і низьких островів, на яких було повно черепах». Саме тому острови були названі Лас-Тортугас (Черепашачі острови).

Сьогодні - це британська заморська територія у Вест-Індії на островах Великий Кайман, Малий Кайман і Кайман Брак в Карибському морі. Розташована на південь від Куби та на північному заході від Ямайки. Столиця - Джорджтаун. 

1746. Народився Гаспар Монж, французький математик, засновник нарисної геометрії (розділ геометрії, що вивчає методи зображення тривимірних об'єктів, використовуючи двовимірні проекції).

Ілюстрація з сайту www.teor-meh.ru

Трактат «Нарисної геометрії» побачив світ у 1799 році і став основною роботою, яка дала можливість світу опанувати геометричні зання Стародавньої Греції. 

1760. Народився Клод Руже де Ліль, французький поет і композитор, автор революційного гімну «Марсельєза».

Ілюстрація з сайту philatelia.ru

Руже де Ліль був військовим інженером, який дослужився до звання капітана. Пісню «Марсельєза» він написав у Страсбурзі, де в квітні 1792 р. була розквартирована його частина. Назву пісня отримала пізніше завдяки політику Шарлю Жану Марі Барбару, уродженцю Марселя.

«Клод Жозеф Руже де Ліль вперше співає Марсельєзу»

Ілюстрація з сайту www.arttrans.com.ua

1811. В Англії введено паперові гроші.

1844. Столицю Канади перенесено з Кінгстону в Монреаль.

 

Монреаль був столицею Канади до 1849 року, але втратив свій статус, коли натовп торі спалив будинок парламенту в знак протесту проти ухвалення закону про відшкодування збитків повстання у Нижній Канаді. Зі стратегічних міркувань Оттава, розташована в більш віддаленому районі країни, була обрана столицею. 

1849. Помер Кацусіка Хокусай, японський художник, майстер укійо-е (жанр гравюри і малюнку в Японії, який сформувався у XVII столітті у період Едо). 

«Блискавки згори»

«Ходогая на Токаідо»

«Пасажири перепливають річку Oi»

«Вид на озеро Сува»

«Велика хвиля в Канаґава»

Основна тема картин - повсякденне життя людей та пейзажі. Кацусіка Хокусай - один із найвідоміших митців домодерного японського мистецтва.

1871. Укладено Франкфуртский мир, який закінчив франко-пруську війну. 

Франкфуртський мир підтвердив версальський прелімінарний договір (укладений раніше 26 лютого), дещо розширивши його:

- Франція поступалася Німеччині Ельзасом і Лотарингією (з правом для місцевих жителів зберегти французьке підданство і переселитися до Франції за умови відповідного повідомлення влади до 1 жовтня 1872 р.)

- зобов'язувалася сплатити золотом або рівноцінними золоту пруськими, англійськими, бельгійськими та т. д. паперами 5 млрд франків контрибуції, з яких 500 млн через 30 днів після ратифікації миру, а 1 млрд - у поточному році, 500 млн - у 1872 р., інші три мільярди - не пізніше 1874.

- згодом були визначені подробиці щодо передачі архівів, залізниць і т. д.

1879. (За старим стилем) Народився Симон Петлюра, державний і політичний діяч, публіцист.

Симон Петлюра у Кам'янці-Подільському

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Петлюра був головним отаманом військ УНР (з листопада 1918 р.), головою Директорії УНР (13 лютого 1919 р. - 10 листопада 1920 р.). З листопада 1920 р. керував роботою екзильного уряду УНР у Польщі (Тарнув, Ченстохова, Варшава), а 31 грудня 1923 р. виїхав до Австрії, згодом - Угорщини, Швейцарії, Франції.

1965. У Єрусалимі відкрито «Музей Ізраїлю».

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Музей Ізраїлю - один із найважливіших культурних інститутів Ізраїлю, місце зберігання сувоїв Мертвого моря, а також величезної колекції юдаїки. У ньому зберігається близько 500 000 археологічних і антропологічних експонатів, експозицій юдаїки та етнографії, ізраїльського і міжнародного мистецтва тощо.

1993. На вершині Евереста одночасно зібралися 40 чоловік з дев'яти експедицій - рекордна кількість людей на цій горі.

2008. Активізувався найбільший вулкан Європи - ЕтнаОстаннє велике виверження було в 2001 році, а також у листопаді 2007 року.

Фото з сайту xyz.org.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар