10 січня - Україна Incognita

10 січня

49 до н. е. Всупереч закону, Юлій Цезар перетнув Рубікон і почав похід на Рим. 

Цезар переходить Рубікон. З сайта revistazetesis.it

Річка Рубікон відома багато в чому завдяки крилатому вислову «перейти Рубікон», що означає ухвалення безповоротного рішення. Історія цього виразу пов'язаним з тими часами, коли Юлій Цезар ще не був імператором, а всього лише воєначальником (проконсулом), а в Римі була республіка. За законом, проконсул мав право очолювати військо тільки за межами Італії. Але Цезар вирішив повалити республіку і стати імператором. 10 січня 49 року до н. е. він зі своїм військом підійшов до Рубікону. Але не був певен у силі свого війська і тому вагався, адже у випадку невдачі він буде публічно осоромлений і його будуть катувати. Цезар перейшов Рубікон і після громадянської війни став імператором. З тих часів вислів «перейти Рубікон» означає ухвалення безповоротного рішення. Аналогічний фразеологізм — «спалити за собою мости» або «жереб кинуто» (лат. Alea iacta est).

Поблизу Сольяно-аль-Рубіконе

1569. У Люблінi розпочався сейм присвячений унії Королівства Польського та Великого князівствa Литовського. 

Мартин Зборовський через 15 років після описуваних подій. Фрагмент картини Матейка "Люблінська унія". З сайта www.istpravda.com.ua

Шлях до об'єднання Великого князівства Литовського з Польщею започаткувала династична Кревська унія 1385 року з метою спільного подолання зовнішньої небезпеки — лицарів-хрестоносців. З другої половини XV століття став набирати сили новий суперник Литви — Московське князівство, яке почало претендувати на українські та білоруські землі. На початку XVI століття Литва у війнах з Московією втратила майже третину своєї території, зокрема Чернігово-Сіверщину і Смоленськ. Ситуація загострилась в середині XVI століття, коли почалась Лівонська війна. Литва, що підтримувала лівонців, опинилася на межі катастрофи. Щоб уникнути завоювання, вона мусила знайти надійного союзника. З Польським королівством вісім разів обговорювалось й укладалось різноманітні угоди-унії пов'язані особою спільного монарха — великого князя литовського, що обіймав на той час посаду й польського короля.

1597. Народився Петро Могила (Петру Мовіла), молдавський шляхтич, український політичний, громадський церковний і освітній діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря з 1627 р. митрополит Київський, Галицький і всієї Русі в 1633-1647 рр., екзарх Константинопольського патріарха. Канонізований 1996 р. Молодий Могила брав участь у переможній Хотинській битві 1621 р. проти мусульманських завойовників. У 1625 р. він прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі. За п'ять з половиною років Петрового настоятельства з лаврської друкарні вийшло 15 видань, серед них - і книги самого Петра Могили (зокрема «Літургіаріон»). У питанні унії Петро Могила вважав надзвичайно важливою справою примирення усіх православних - тих, які визнали унію, і тих, які виступали проти неї. На освітній ниві найважливіша справа Могили - об'єднання лаврської й братської шкіл у 1632 р. Сам він став опікуном утвореної Києво-Могилянської колегії, що була першою вищою православною школою у Східній Європі. На утримання колегії й монастиря Могила відписав дві лаврські волості і подарував власне село Позняківку, крім того, надавав грошову допомогу як колегії, так і вчителям та учням.

Могила докладав усіх зусиль, щоб за час його архімандритства Києво-Печерська друкарня посіла визначне місце серед інших друкарень України й Білорусі та в суспільному житті загалом. За п'ять з половиною років Петрового настоятельства з лаврської друкарні вийшло 15 видань

1601. Британська Ост-Індська компанія отримала право монопольної торгівлі в Південній та Південно-східній Азії.

1778. Помер Карл Лінней, шведський природодослідник. У своїй «Системі природи» Карл Лінней вперше запро­понував наукову класифікацію відомих тоді рослин і тварин. 

Справа: титульний аркуш 1-го тому двотомного 10-го видання книги Ліннея«Система природи». Ця книга (по можливості) узагальнювала все, що було відомо науці на той момент про різноманітність життя на Землі. На таку всеосяжність не претендувала з тих пір ні одна праця з біологічної систематикиЯкщо мережева «Енциклопедія життя" буде здійснена в задуманому обсязі, всі відомості про різноманітність живої природи знову опиняться зібрані в одному довідковому посібнику, обсяг якого перевершуватиме об'єм «Системи природи» в тисячі разів. З сайта elementy.ru

Свого часу славетний учений Стародавньої Греції Аристотель описав 454 види тварин. Відтоді минуло два ти­сячоліття. Вчені виявили і вивчили велику кількість но­вих видів тварин. Карл Лінней описав 4200 видів тварин і розділив їх на шість класів: ссавці, птахи, амфібії, риби, черви і комахи. Рослини він розділив на 24 класи. З сайта elementy.ru

1838. Народився Григорій Воробкевич, український поет. Друкувався Григорій під псевдонімом Наум Шрам (за іменем одного з героїв «Чорної ради» П. Куліша). На слова молодшого брата Сидір Воробкевич видав збірку пісень для школярів, яка була на той час, по суті, єдиним українським посібником для буковинського учнівства.

Особливо гостро виступав проти «язичія» західноукраїнських москвофілів («…все задушила московська недоля»), національного гніту, провокаторів, що намагалися зіштовхнути румунів і русинів

Григорій став соратником і однодумцем старшого брата — одного із засновників і редакторів журналу «Буковинська зоря», альманаху «Руська хата», фундатора «Руського літературного товариства»

1862. Помер Семюел Кольт, американський зброяр, промисловець, винахідник револьвера свого імені. 

Інколи помилково приписують Семюелу Кольту титул «винахідник револьвера» — проте насправді подібна конструкція з обертовим блоком зарядних комор (барабаном) існувала ще з XVI століття. Збереглося багато виробів з гнотовим або кремінним замком, в яких присутній барабан одночасно в ролі патронника і магазина для зарядів. В основному це мисливські рушниці. З сайта www.vist.su

1863. У Лондоні відкрився рух першої системи метро у світі.

 

А з цієї фотографії видно, чому лондонці міський метрополітен називають трубою ("tube")

1920. Набув чинності Статут Ліги Націй, ратифікований 42-ма країнами.

1934. Народився Леонід Кравчук, перший президент незалежної України. 

У серпні 1991 року Кравчук залишив лави КПУ і балотувався на посаду президента як безпартійний. Водночас його підтримали як активісти забороненої на той час компартії (їхній висуванець Олександр Ткаченко зняв свою кандидатуру на користь Кравчука), так і частина націонал-демократів, які рекламували голову Верховної Ради як «батька незалежності». Зіграв свою роль і штучно створений для головного опонента Кравчука — В'ячеслава Чорновола — образ «націоналіста». Штучність цього образу підкреслював той факт, що Чорновіл народився в Єрках (Черкаська область), розташованих значно східніше за Великий Житин, де народився Кравчук. Проте Кравчук переміг уже в першому турі, Чорновіл зібрав 23,27% голосів. У 1991—1994 рр. — Президент України. У 1993 р. погодився на дострокові вибори глави держави (призначені на липень 1994 р.). У першому турі набрав найбільшу кількість голосів серед інших кандидатів, але в другому програв Леоніду Кучмі.

1936. Народився Роберт Вудро Вільсон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії «за відкриття мікрохвильового реліктового випромінювання» (1978). 

Роботи присвячені радіоастрономії та космічній фізиці, а саме — дослідженням Галактики та міжзоряних молекул за допомогою міліметрових радіохвиль. Працюючи над новим типом антен в лабораторії Белла в Нью-Джерсі, Вільсон і Пензіас виявили джерело шумового сигналу в атмосфері, який вони не могли пояснити. Після усунення всіх потенційних джерел шуму, включаючи посліди голубів на антені, шум довелося визнати мікрохвильовим реліктовим випромінюванням (Нобелівська премія, 1978). Це відкриття підтвердило модель «гарячого Всесвіту» вперше теоретично розроблену Джорджом Гамовим в 1956 році. Відкрив в 1973 році космічний дейтерій, визначив його розповсюдженість у Всесвіті.

Анізотропія реліктового випромінювання за даними супутника WMAP.  Існування реліктового випромінювання теоретично було передбачено в рамках теорії Великого вибуху. Хоча сьогодні багато аспектів первинної теорії Великого вибуху були переглянуто, проте основи, що стосуються передбачення температури реліктового випромінювання залишилися без змін. Вважається, що реліктове випромінювання збереглося з початкових часів існування Всесвіту і рівномірно його заповнює. Експериментально його існування було підтверджено 1965 року. Поряд із космологічним червоним зсув, реліктове випромінювання розглядається як один з головних доказів теорії Великого вибуху.

1946. У Лондоні відбулося перше засідання Генеральної Асамблеї ООН.

1971. Померла Коко Шанель, провідна французька кутюр'є. Народилася у Сомюрі 1883 року, хоча стверджувала, що з'явилася на світ у 1893 в Оверні. Мати померла, коли Габрієль було шість років, пізніше її і її чотирьох рідних братів і сестер залишив батько; діти Шанель були тоді під опікою родичів і провели деякий час у притулку. 

У 18 років Габрієль влаштувалася продавцем у магазин одягу, а у вільний час співала у кабаре. Улюбленими піснями дівчини були «Ko Ko Ri Ko» і «Qui qua vu Coco», за що їй і дали прізвисько — Коко. 

Габрієль не досягла успіху як співачка, проте під час одного з її виступів офіцер Етьєн Бальзан (Etienne Balsan) був зачарований нею. Вона переїхала жити до нього в Париж, але незабаром пішла до англійського промисловця Артура Капеля (Arthur Capel). Після справ із щедрими та багатими чоловіками вона змогла відкрити магазин у Парижі в 1910, продаючи дамські капелюшки, і протягом року дім моди перемістився на вулицю Камбон (Cambon), де і знаходиться до сьогодні

1989. Початок виведення кубинських військ з Анголи.

2001. Перший вихід в світ Wikipedia як частини «Нупедії». Через 5 днів Wikipedia стала самостійним сайтом.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар