10 листопада - Україна Incognita

10 листопада

1444. Битва при Варні: війська хрестоносців на чолі з королем Польщі і Чехії Владиславом ІІІ зазнали поразки від турків, яких вів султан Мурад ІІ.  Владислав ІІІ загинув.

Владислав ІІІ Варнський. Портрет роботи Марчелло Бачіареллі

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1483. Народився Мартін Лютер, німецький релігійний та громадський діяч, провідник Реформації в Німеччині.Основоположник протестантського руху (починаючи з протесту проти поширення продажу індульгенцій), автор «Біблії Лютера».

Мартін Лютер як «Поміщик Йорг». Картина Лукаса Кранаха Старшого, 1522

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1723. За наказом російського царя Петра І заарештований Павло Полуботок - наказний гетьман Лівобережної України (1722-1724). Він був ув'язнений у Петропавловській фортеці, де й помер.

Павло Полуботок

Ілюстрація з сайта school.xvatit.com

1764. Імператриця Росії Катерина ІІ скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в Україні другій Малоросійській колегії (повністю залежному від царського уряду органу) на чолі з Петром Рум'янцевим.

Портрет Петра Рум'янцева

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1838. Помер Іван Котляревський, український письменник, поет і драматург, основоположник сучасної української літератури ( «Енеїда», «Наталка Полтавка»).

Пам'ятник Котляревському у Полтаві

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1873. Помер Михайло Максимович, український учений, історик, ботанік, етнограф, філолог. Уродженець Новгород-Сіверщини. 

Портрет Михайла Максимовича, виконаний Тарасом Шевченком

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Закінчив Московський університет, протягом 10 років обіймав посаду директора ботанічного саду МДУ, оформив свої дослідження у вигляді «Списку рослин московської флори». Із 1833 р. – професор, завідувач кафедри ботаніки Московського університету. Із 1834 р. - перший ректор Київського університету.  Автор етимологічного правопису – «максимовичівки».

1885. Німецькі інженери Готліб Даймлер і Вільгельм Майбах установили розроблений ними двигун внутрішнього згоряння на дерев'яний велосипед, який здійснив у цей день свою першу поїздку.

Готтліб Даймлер

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Вільгельм Майбах

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1913. На процесі в Київському окружному суді присяжні винесли виправдальний вирок у справі за обвинуваченням прикажчика цегельного заводу Менделя Бейліса. Процесу передувала гучна антисемітська кампанія - єврея звинувачували у ритуальному вбивстві хлопчика Андрія Ющинського.

1918. Румунський уряд анулював Бухарестський мирний договір з Німеччиною.

Французька карикатура на договір: Вільгельм II погрожує кинджалом жінці (Румунія), показуючи їй мирний договір

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1928. У Києві відкрили будинок-музей Тараса Шевченка.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1945. Албанський уряд (у якому переважали комуністи) на чолі з Енвером Ходжею визнали західні держави та СРСР.

Енвер Ходжа у 1971 році

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1945. Заснована Всесвітня федерація демократичної молоді (ВФДМ).

1993. У Києві біля Софійського собору під час зіткнення натовпу з міліцією затримані керівники релігійного об'єднання «Біле братство» Юрій Кривоногов і його дружина Марія Цвигун, яка називала себе «сущим на Землі Живим Богом Марією Деві Христос». Сектанти влаштували псування майна Софійського заповідника. На 24 листопада Цвигун і Кривоногов призначили кінець світу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар