10 червня - Україна Incognita

10 червня

978. Почалося правління князя Володимира Великого.

Портрет із сайту  ukrainische-pfarrei.de

Головним вчинком князя Володимира Великого було прийняття християнства у Київській Русі. Для хрещення до Києва були запрошені грецький митрополит і священики. У призначений час кияни прийшли на берег Дніпра, куди прибув і Володимир із грецькими священиками. Князь створював школи, храми і став у повному розумінні батьком своїх підданих. Він допомагав бідним, старим і калікам, сиротам і вдовам. Тому не дивно, що всі називали його ласкавим батьком і «Сонечком Ясним». Уміло й авторитетно керуючи державою протягом 35 років, провівши глибоку і ефективну адміністративно-територіальну і військову реформи, Володимир Великий дожив до старості, помер 15 липня 1015 року в селі Берестові (під Києвом) і був похований у Десятинній церкві. Церквою він був прирівняний до лику святих і названий «Рівноапостольним».

1809. Папа Римський Пій VII відлучив Наполеона Бонапарта від церкви.

1819. Народився Гюстав Курбе, французький художник-реаліст.

Автопортрет «Відчай»

Репродукція з сайту  mmm-tasty.ru

Видатний французький живописець, скульптор, громадський діяч, представник і теоретик реалізму, один із засновників імпресіонізму. Суспільне спрямування художник вкладав у пізню творчість («Каменярі», «Похорон в Орнані», «Селяни повертаються з ярмарку»).

Картина «Каменярі»

Репродукція з сайту  wikipaintings.org

Сприйняття реальності у всіх її проявах художник передає в пейзажах, натюрмортах та портретах.

Картина «Шторм»

Репродукція з сайту  impressionnisme.narod.ru

1832. Народився Ніколас Отто, німецький інженер, винахідник двигуна внутрішнього згорання.

Фото з сайту  blogspot.com

1865. У Мюнхені відбулася прем’єра музичної драми Ріхарда Вагнера «Трастан та Ізольда».

Фото з сайту  wikimedia.org

Задум опери виник у Вагнера під час роботи над театрологією «Перстень Нібелунга». Це було у Швейцарії в роки вигнання після придушення дрезденського повстання, в якому автор брав активну участь. У цей час Вагнер перебував під впливом філософії Шопенгауера, що відбилося у задумі «Трістана та Ізольди».

1872. Помер Антон Смідович, український санітарний лікар та громадський діяч.

Антон Смідович працював головним санітарним лікарем Катеринославського (зараз - Дніпропетровськ) губернського земства. Здійснив реорганізацію санітарної служби регіону, редагував журнал «Лікарсько-санітрана хроніка губернського земства». Брав безпосередню участь у боротьбі з епідемією холери на Катеринославщині. Під час цієї епідемії захворів сам і згодом помер.

1911. Народився Петро Вескляров, український актор театру й кіно.

Фото з сайту  istpravda.com.ua

Телевізійний казкар Дід Панас – легендарний ведучий програми «Вечірня казка» та «Надобраніч, малята!». Більше двадцяти років він читав українські казки в ефірі радіо та на телебаченні. Дід Панас кожну програму вів у вишиванці та сам писав сценарії, казки завжди розповідав із пам’яті.

Останній кадр заставки програми «Вечірня казка»

Фото з сайту  istpravda.com.ua

1917. Проголошено І Універсал Української Центральної Ради «До українського народу, на Україні й поза Україною сущого».

Перший Генеральний Секретаріат Центральної Ради. 1917 рік

Фото з сайту  if.gov.ua

Перший Універсал Центральної Ради проголошував автономію України у складі Росії. У ньому йшлося: «Хай буде Україна вільною. Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою російською, хай народ український на своїй Землі має право сам порядкувати своїм життям. Хай порядок і лад на Вкраїні дають – вибрані вселюдним, рівним, прямим і тайним голосуванням Всенародні Українські Збори (Сейм). Всі закони, що повинні дати той лад тут у нас, на Вкраїні, мають право видавати тільки наші Українські Збори».

1944. Помер Олег Ольжич, український поет і археолог.

Фото з сайту  my-edu.ru

Справжнє ім’я Олега Ольжича – Олег Кандиба. Український поет в еміграції був членом ОУН, соратником Євгена Коновальця. Освіта історика допомагала Олегу Ольжичу в творчості. Він переосмислює долю України в історичному розрізі, аналізує події та наслідки. Олег Кандиба певний час викладає історію у Гарвардському університеті та редагує «Збірник українського наукового інституту в Америці».

1951. Народився Василь Шкляр, український письменник і політичний діяч.

Фото з сайту  lypa.te.ua

Василь Шкляр – лауреат Шевченківської премії 2011 року. Його називають батьком українського бестселера. Перу Василя Шкляра належить відомий в українській літературі роман «Чорний ворон» - твір про визвольну боротьбу в Центральній Україні проти більшовицької влади у 20-х роках ХХ століття.

1961. Померла Катерина Білокур, українська художниця.
 
Фото з сайту wikimedia.org
 
Катерина Білокур – майстер народного декоративного живопису. Нагороджена званням Заслуженого діяча мистецтв України, орденом Знак Пошани, а 1956 року вона отримала звання Народного художника України і стала членом Спілки художників України.
 
 
Особливо характерними для Катерини Білокур є великі композиції без визначеного сюжету.
 
Картина «Квіти»
Репродукція з сайту radikal.ru
 

Головні герої її картин – квіти, зображені у незвичній манері. Катерина Білокур малювала некласичні натюрморти і нетрадиційні пейзажі.

 
Фільм «Сповідь» про Катерину Білокур 
Відео з сайту www.youtube.com

 

1994. У Міністерстві юстиції України зареєстровано Українську студентську лігу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар