1 жовтня - Україна Incognita

1 жовтня

1648. Козацькі полки захопили фортецю Кодак у Запорожжі. 

План Д. Яворницького фортеці в Кодаку, 1888

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

У серпні 1635 запорожці під проводом гетьмана І. Сулими зруйнували Кодацьку фортецю. Відбудована була німецьким інженером Ф. Геткантом 1639, її розміри збільшилися майже втричі, були побудовані католицький костел і монастир, православна церква, а польська залога збільшена до 600 найманців. Вогневу міць посилили артилерією, а також встановили у 3-х км величезну сторожову вежу. Губернатором Кодака став шляхтич Ян Жолтовський, а комендантом — А. Конєцпольський. 1 жовтня 1648 Кодак був взятий за наказом Б. Хмельницького (який за переказом влучно висловився на адресу цієї фортеці: «Manu facta manu distruo» («руками створене руками і руйнується»)) козацьким загоном під командуванням полковника М. Нестеренка (за іншою версією — полковника Ніжинського полку П. Шумейка) і перетворений на опорний пункт українського війська.

За гетьмана І.Мазепи Кодак був сторожовим постом супроти Січі. У 1711 за умовами Прутського мирного договору разом з іншими фортецями на півдні України був зруйнований. У 1734-75 Кодак — козацька слобода, центр Кодацької паланки (див. Паланка). У кін. XVIII ст. Кодак перейменовано на с. Старі Кодаки (тепер у межах м. Дніпропетровська) і тут оселилося багато запорожців, після зруйнування Нової Січі. Руїни Кодака збереглися до наших днів.

1727. Гетьманом лiвобережної України обрано Данила Апостола. 

Данило Апостол

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Після смерті Петра I у січні 1725 року Данило Апостол був звільнений на початку року. Влітку 1727 уряд Петра II, зважаючи на зростаючу напруженість російсько-турецьких відносин і підготовку нової війни, прагнув залучити на свій бік козацьку старшину. Цар ліквідував першу малоросійську колегію і дозволив обрати нового гетьмана. 1 жовтня (за старим стилем) 1727 року на генеральній раді у місті Глухові Апостола було обрано гетьманом. У 1728 році новообраний гетьман їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України на основі Березневих статей 1654. У відповідь на гетьманську петицію російський уряд видав так звані «Рішительні пункти» 1728 року, які, ставши своєрідною конституцією Гетьманщини, значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України.

1795. Бельгія приєднана до Франції.

1800. Укладено договір між Францією та Іспанією в Сент-Ільдефонсі.

Франції повернуто Луїзіану, яка була передана французами Іспанії в 1762 році.

1871. У Києві відкрито Колегію Павла Ґалаґана, створену Ґалаґаном Григорієм Павловичем, названу іменем його передчасно померлого сина Павла. 

Колегія Павла Ґалаґана сьогодні

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Колегія виховала плеяду визначних учених, юристів, медиків, літераторів. Серед них: Агатангел Кримський, Володимир Липський, Микола Зеров, Павло Филипович, Михайло Драй-Хмара, Олександр Богомолець, Андрій Лівицький, Оникій Малиновський, Михайло Чубинський, Володимир Грабар, Дмитро Петрушевський, Й.Петрушевський, М.Максимейко, Н.Котляревський та ін.

1912. Народився Лев Гумільов, російський історик-етнолог, філософ, поет, перекладач.

Молодий Лев та його батьки в 1913

Фото з сайта uk.wikipedia.org

 Лев Гумільов запропонував комплекс оригінальних методів вивчення етногенезу, сенс якого у паралельному вивченні історичних даних клімату, геології і географії утворюючого ландшафту, археологічних і культурних джерел. Базою його дослідництва була оригінальна пасіонарна теорія етногенезу, за допомогою якої він намагався обґрунтувати закономірності історичного процесу. У власних дослідженнях Гумільов дотримувався ідей близьких євразійству. Наприклад, масштаби монголо-татарського іга він вважав занадто перебільшеними. На його думку, русько-монгольські відносини грунтувались, скоріш, на симбіозі, а серйозні зіткнення пов'язувалися, переважно, з ординськими мусульманами, радикальнішими, ніж інші монголи. Китай в нього постає не мирним захисником цивілізації, котрий воює з загарбниками, а хижим агресором. Це ж він говорить за Європу: критика європоцентризму посідає у його працях провідне місце. Руських (до XIV в.) і сучасних росіян вважає різними етносами. З практичних досягнень Гумільова варто зазначити «відкриття Хазарії», тобто з'ясування умотивованості й археологічного підтвердження місцезнаходження основних міст Хазарського каганату: Ітіля і Семендера, чиє розташування доти залишалося невідомим науці.

1919. Закінчилася Українсько-польська війна. 

Набій з українсько-польської війни 1918-1919 в церковній стіні (м.Львів, Церква Преображення Ісуса Христа)

Фото з сайта www.panoramio.com

1926. Київський оперний театр отримав назву Київська державна академічна українська опера, (сьогодні - Національна опера України ім. Т.Г. Шевченка).

Національна опера України ім. Т.Г. Шевченка у Києві

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1928. У СРСР затверджено перший п’ятирічний план розвитку народного господаства країни. 

У середині травня 1937-го перша безбожна п'ятирічка, проголошена ЦК ВКП ) з подачі головного атеїста Радянського Союзу Омеляна Ярославського, змінилася епохою Великого терору

Фото з сайта www.ateismy.net

Перша була призначена на 1928—1932 роки. Директиву про її складання ухвалив XV з'їзд ВКП(б) у 1927. Це мала бути п'ятирічка прискореної індустріалізації СРСР, навколо її змісту точилася спочатку велика політична боротьба між Сталіним і троцькістами. Щойно у квітні 1929 XVI конференція ВКП(б) ухвалила остаточний план п'ятирічки, а ще тривала боротьба за розміщення промисловості; Держплан СРСР обстоював розбудову коштом України Урало-Кузнецького комбінату, а Держплан УРСР економічно обґрунтовував доцільність розвитку промисловості головне в Україні.

Під час виконання першої п'ятирічки, крім сільського господарства, виникла паливна криза, велика нестача металів, криза на транспорті. П'ятирічний план повністю виконаний не був. Проте, було збудовано близько 1 500 нових промислових підприємств, у тому числі близько 400 в Україні; машини імпортовано переважно з-за кордону. 

1929. Численні арешти в Україні членів вигаданої сталiнцями Спiлки Визволення України (СВУ), початок масового винищення української інтелігенції.

 

1930. У Московському Кремлі підірваний Чудов монастир, закладений в 1365 році.

Церква Святого Олексія всередині Чудова монастиря, 1866

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1938. Гітлерівські війська ввійшли на територію Чехословаччини.

1941. Підписано тристоронню угоду, за якою США та Велика Британія зобов’язувалися надати СРСР матеріальну допомогу. 

Президент США Франклін Д. Рузвельт підписує закон про ленд-ліз

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Конференція представників СРСР, Великобританії і США з питань взаємних військових поставок відбувалася у Москві з 29 вересня по 1 жовтня 1941 року. У результаті розв'язків, прийнятих на цій конференції, першої угоди про поставки до СРСР було досягнуто у лютому 1942 року, коли на СРСР була поширена чинність закону про ленд-ліз. 11 червня 1942 року посол СРСР у США Максим Литвинов і держсекретар США Кордел Хел обмінялися нотами, у яких вказувалося, що підписана 11 червня 1942 року «Угода між урядами СРСР і США про принципи, застосовні до взаємної допомоги у веденні війни проти агресії» заміняє й робить недійсним попередня угода між урядами СРСР і США з цього ж питання, укладена шляхом обміну посланнями між Рузвельтом і Сталіном у лютому 1942 року.

1946. У Нюрнберзі завершив роботу Міжнародний військовий трибунал. 

Нюрнберзький процес. Головною ціллю судового переслідування був Герман Герінг (на лівому краю в першому ряду лавок)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

 Уперше агресор постав перед судом світового співтовариства, світ висунув обвинувачення у злочинах проти людства. Вперше злочинними були названі організації: керівний склад націонал-соціалістичної партії, штурмові (СА) та охоронні (СС) загони, служба безпеки (СД), таємна поліція (гестапо). Також трибунал вирішив вважати такими, що не мають терміну давності, злочину проти людства. Радянський суддя висловив незгоду з виправданням деяких підсудних, а також відмовою трибуналу визнати злочинними урядовий кабінет нацистської Німеччини, генштаб та вище командування німецьких збройних сил. Із 24-х вищих нацистських керівників вирок оголосили 22-м. Ще до початку процесу покінчив із собою шеф Німецького трудового фронту Роберт Лей, а Густав Крупп був визнаний невиліковно хворим, у зв'язку з чим його справу призупинили, а потім і припинили через смерть обвинуваченого. 12 осіб були засуджені до повішення (Мартін Борман (заочно), Ганс Франк, Вільгельм Фрік, Герман Герінг, Альфред Йодль, Ернст Кальтенбруннер, Вільгельм Кейтель, Йоахім фон Ріббентроп, Альфред Розенберг, Фріц Заукель, Артур Зейс-Інкварт, Юліус Штрейхер), троє — до довічного ув’язнення (Рудольф Гесс, Ганс Функ, Еріх Редер), четверо — до тюремного ув’язнення від 10 до 20 років (Карл Деніц, Бальдур фон Ширах, Альберт Шпеєр та Константин фон Нейрат), троє виправдані (Ялмар Шахт, Франц фон Папен, Ганс Фріче).

1949. У Пекіні проголошено створення Китайської Народної Республіки. 

Державна емблема Китайської Народної Республіки

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Китайська Народна Республіка була проголошена Мао Цзедуном, ухвалено конституцію на кшталт радянської. Китай став членом ООН в 1971 році, дипломатичні відносини з США встановлені в 1979. Останніми роками здійснено потужні економічні реформи, нормалізувалися відносини з закордонними країнами, відбулися продемократичні виступи молоді (на площі Тяньаньмень).

1959. У Києві створено Товариство культурних зв’язків з українцями за кордоном.

1988. Футбольна збірна СРСР стала олімпійським чемпіоном, перемігши бразильців 2:1.

Футбольна збірна СРСР 1988 року

Фото з сайта www.rusteam.permian.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар