1 січня - Україна Incognita

1 січня

153 до н. е. Для швидкої відправки консула на війну до Іспанії жерці Риму перенесли день початку річного терміну консульства з 1 березня на 1 січня. З 46 р. до н. е. 1 січня стало початком року і в громадянському календарі.

49 до н. е. Римський сенат зажадав від полководця Гая Юлія Цезаря розпустити війська. 

Ілюстрація з сайту www.liveinternet.ru

Коли Цезар відмовився, сенат 7 січня передав усім вищим посадовим особам та народним трибунам диктаторські повноваження для захисту республіки. У відповідь Цезар з одним легіоном 10 січня перейшов річку Рубікон, кордон між Галлією та Італією. Так почалася громадянська війна в Римі.

1449. Народився Лоренцо де Медічі, правитель Флоренції у 1469-1492 рр. - в епоху Відродження, поет, покровитель наук і мистецтв, прозваний Чудовим (італ. il Magnifico). 

Дж. Вазарі. Портрет Лоренцо Медічі. Флоренція, Галерея Уффіці

Популярність Лоренцо та успіхи в суперечках із Римом дозволили йому послабити республіканську систему управління і дотримуватися балансу між різними італійськими державами. Бажаючи зберегти політичну рівновагу в італійських містах-державах, він зробив усе можливе, аби позитивний приклад флорентійського Відродження поширився на Рим, Венецію, Мілан, Неаполь. Флоренцію ж він перетворив на найбільший центр культури епохи Відродження, зібрав при своєму дворі провідних гуманістів, поетів і художників тієї ери: Леонардо да Вінчі, Донателло, Ботічеллі, і Мікеланджело. Лоренцо зібрав велику колекцію книг, що стала Бібліотекою Медічі. Був не тільки успішним поетом, а й головою банкірського дому Медічі, який заклав основи прославленої і могутньої династії. З-поміж дітей Лоренцо Чудового П'єро став одним із наступних голів Флорентійської республіки, а Джованні - кардиналом, Папою Римським Левом X.

1622. Папська канцелярія вирішила вважати 1 січня початком року (до того було 25 березня).

1700. Указом Петра І у Росії введений юліанський календар, відтак Новий Рік був перенесений на 1 січня.

Особисто Петро I випустив на площі першу ракету, тим самим сповістив про настання свята. Потім гримнули гарматні залпи і піднявся дзвін - так почалася ера, яка триває і досі, традиції новорічного свята

1782. Помер Йоганн Крістіан Бах, німецький композитор і піаніст, молодший син великого Йоганна Себастьяна Баха, прозваний за місцем проживання «міланським», потім «лондонським» Бахом.

Кав'ярня Циммермана, де Бах часто давав концерти

1788. Заснована у 1785 р. Джоном Уолтером англійська газета «The Daily Universal Register» після 940 випусків перейменована у „The Times”.

З сайта outofafrica2010.wordpress.com

1801. Після жорстокого придушення в 1798 р. повстання в Ірландії, піднятого членами таємної революційної організації «Товариство об'єднаних ірландців», був скасований ірландський парламент. 

Оригінал документа "Акт про унію", згідно з яким утворювалося Королівство Велика Британія

Згідно з «Актом про унію» 1800 р. Ірландія була об'єднана з Англією. З 1 січня 1801 року на карті світу з'явилося Об'єднане Королівство Великої Британії та Ірландії. Лише у XX ст. Ірландія стала незалежною державою, причому частина країни (Північна Ірландія), як і раніше, входить до складу Великої Британії.

1848. Народився Володимир (Священомученик; в миру - Василь Богоявленський), Київський і Галицький православний митрополит у 1915-1918 рр., перший мученик часів комуністичного гоніння на церкву в ХХ ст., безвинно розстріляний більшовиками біля стін Києво-Печерської лаври. 

З сайта otrok-ua.ru

Уродженець Тамбова. Після закінчення Тамбовської семінарії навчався у Київській духовній академії. Був архімандритом та настоятелем Козловського Троїцького монастиря в м. Козлов, єпископом Староруським, вікарієм Новгородської єпархії, посідав Самарську й Петербурзьку кафедри, був архієпископом Картлінським і Кахетинським (Грузія) зі званням члена Святійшого синоду; митрополитом Московським і Коломенським, архімандритом Троїце-Сергієвої лаври тощо. Він був єдиним митрополитом РПЦ, який посідав усі три столичні кафедри: Московську (1898-1912), Петербурзьку (1912-1915) і Київську (1915-1918). Прославлений Російської церквою у лику святих у 1992 р.

1863. Президент США Авраам Лінкольн видав маніфест про звільнення рабів.

1887. Народився Вільгельм Канаріс, німецький військовий діяч часів Третього Рейху, адмірал і розвідник, начальник абвера (служби військової розвідки і контррозвідки) у 1935-1944 рр. 

Фото з сайту the100.ru

На початку 1941 р. провів успішну операцію з дезінформації радянського командування - Канарісу вдалося переконати радянську розвідку в тому, що Німеччина готується до нападу на Велику Британію, і забезпечити раптовість нападу на СРСР. Після цілої низки провалів операцій, які очолював Канаріс, Гітлер у лютому 1944 р. оголосив про відсторонення глави абверу від посади, а також про те, що більша частина абверу перепідпорядковується Головному управлінню імперської безпеки СС. У середині 1944 р. колишні співробітники абверу поставили Канаріса до відома про підготовку замаху на фюрера. За наказом начальника гестапо Мюллepa Канаріс був заарештований Шелленбергом. Слідству не вдалося довести причетність Канаріса до змови, але на початку лютого 1945 р. його перевезли до концтабору Флоссенбюрг, а коли виявили щоденники з негативними відгуками про Гітлера - засудили до смертної кари й повісили у залізному нашийнику, тож Канаріс помер у муках тільки через півгодини після повішення. Тіло страченого спалили на багатті у дворі в'язниці.

1909. Народився Степан Бандера, визначний український політичний діяч, голова проводу Організації українських націоналістів (революційної, або Бандери) з 1940 р., ідеолог українського національного руху ХХ ст. 

Фото з сайту www.newsmarket.com.ua

Під керівництвом Бандери в 1932-1933 рр. ОУН почала серію каральних акцій проти представників польської та російської окупаційної влади, здійснивши три гучні політичні вбивства: шкільного куратора Гадомського, звинувачуваного у полонізації та нищенні поляками українського шкільництва, працівника ГПУ Олексія Майлова (як протест проти Голодомору в Україні) та міністра внутрішніх справ Польщі Перацького, за якого польська влада провела криваві акції "пацифікації" (умиротворення) українців. Степан Бандера здійснював загальне керівництво замахами на Майлова і Перацького. У 1936 р. разом з 11 іншими обвинуваченими Бандера був суджений за приналежність до ОУН та за організацію вбивства Перацького. Смертну кару замінили на довічне ув'язнення (сидів у в'язницях «Святий Хрест» коло Кельца, у Вронках коло Познаня і в Бересті над Бугом до вересня 1939 р. – до відступу польських військ на початку ІІ Світової війни). Перед вибухом німецько-радянської війни Бандера ініціював створення Українського національного комітету для консолідації українських політичних сил до боротьби за державність. Рішенням проводу організації у Львові 30 червня 1941 р. було проголошено відновлення Української Держави. Проте Гітлер доручив своїй поліції негайно ліквідувати цю «змову українських самостійників», і гітлерівці заарештували Бандеру вже через кілька днів - 5 липня. Провідника ОУН(б) утримували спочатку у в'язниці, потім — у концтаборі Заксенгаузен, де він перебував до 1944 р. Як провідник ОУН (б) Бандера у післявоєнний час вирішив продовжувати збройну боротьбу проти Москви, інтенсивно організовував крайовий зв'язок і бойові групи. Жив на еміграції в Німеччині під псевдонімом Стефан Поппель. 22 серпня 1952 р. зробив подання про відхід із посади голови проводу ОУН (б), але залишився провідником Організації до самої смерті. 15 жовтня 1959 р. Степана Бандеру у Мюнхені вбив радянський агент Богдан Сташинський, вистріливши зі спеціального пістолета в лице струменем розчину ціанистого калію.

1912. У Нанкіні проголошена Китайська республіка.

1919. Директорія УНР проголосила “Закон про автокефалію Української Православної Церкви” і створення її керівного органу - Українського Церковного Синоду.

1919. Утворена Білоруська РСР.

Зведення будинку уряду БРСР

30 грудня 1918 р. у Смоленську відкрилася VI Північно-західна обласна конференція РКП(б), на якій були представлені всі комуністичні організації, розташовані на території Білорусії. Конференція оголосила себе першим з'їздом комуністичної партії більшовиків Білорусії. З'їзд прийняв рішення про проголошення БРСР та затвердив склад Тимчасового революційного робітничо-селянського уряду. 1 січня створений уряд опублікував маніфест про основні засади державного устрою Білорусії.

1950. За американським планом «Троян», в цей день повинна була початися ядерна війна проти СРСР, але під час штабних випробувань від ідеї відмовилися через неготовність.

1950. Народився Валерій Смолій, український історик і державний діяч, доктор історичних наук.

1957. Народився Сергій Грабовський, український філософ, журналіст і публіцист. Кандидат філософських наук, старший науковий працівник Ін-ту філософії НАНУ, головний редактор квартальника "Генеза", заступник головного редактора журналу "Сучасність".

1959. Перемога революції на Кубі. Диктатор Батіста втік у Домініканську Республіку.

Фульхенсіо Батіста. З сайта afrocubano.info

1992. Померла Грейс Мюррей-Хоппер, американський математик, яка була одним із піонерів - розробників комп'ютерних технологій. 

Фото з сайту lichnosti.net

Вона стала третім програмістом у команді, яка обслуговувала першу у світі ЕОМ «Марк-1», брала найактивнішу участь у розробці першого комерційного комп'ютера «Юнівак». Авторка терміну «баг» (bug), що означає не передбачену розробниками помилку, коли побачила метелика, який замкнув електричний ланцюг «Марка». Мала звання контр-адмірала, оскільки переважна частина її роботи була пов'язана з військово-морським флотом.

1993. Чехословаччина розділилася на Чехію та Словаччину.

2000. Мільйони людей в усьому світі з небувалим розмахом відзначили настання нового століття і тисячоліття - на рік раніше їх реального приходу. Комп'ютерна проблема «2000» не спрацювала (раніше був острах, що в цей день багато комп'ютерних систем вийдуть з ладу через те, що рахують роки по останніх двох цифрах.

2009. Президент Віктор Ющенко і прем'єр-міністр Юлія Тимошенко підписали спільну заяву щодо постачань і транзиту російського газу, відключеного Москвою о 10:00.

2011. Естонія першою з країн колишнього СРСР ввела в грошовий обіг євро.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар