1 листопада - Україна Incognita

1 листопада

1179. Перший із великих представників французької королівської династії Капетінгів Філіпп II корований у Реймському соборі, хоча його смертельно хворий батько Людовік VII був ще живий.

Портрет Філіпа II, бл. 1564

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1339. Народився Рудольф IV Австрійський, герцог Австрії, Штирії й Каринтії. За його правління у Відні було засновано університет.

Рудольф IV в короні ерцгерцога. Перший в Західній Європі портрет в три чверті

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1512. Публіці вперше показали стелю Сикстинської капели в Римі, намальовану Мікеланджело.

Стеля Сикстинської капели

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1597. До Амстердама повернулися 13 уцілілих членів експедиції Віллема Баренца, метою якої було відкриття Північно-Східного проходу в Китай. 

Віллем Баренц

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Мети не було досягнуто, Баренц був похований на Новій Землі, але людей у ведмежих шкурах і песцевих шапках радісно зустрічали представники купецької гільдії, міські чиновники і звичайні городяни. Книга про їхні подорожі стала бестселером того часу.

1612. Бійці народного ополчення під керівництвом Кузьми Мініна і Дмитра Пожарського у Москві штурмом взяли Китай-город; гарнізон Речі Посполитої відступив у Кремль.

Дмитро Михайлович Пожарський

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

 

1800. Президент США Джон Адамс став першим президентом, який обрав місцем проживання Виконавчий особняк (пізніше перейменований у Білий дім).

Джон Адамс, 2-й Президент США

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1814. Розочався Віденський конгрес - конференція послів великих держав Європи, очолювана австрійськім дипломатом Клементом фон Меттерніхом. 

Клемент фон Меттерніх

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Переговори тривали до 8 червня 1815 р. і мали на меті врегулювати питання і перекроїти континентальну політичну карту після розгрому наполеонівської Франції.

1870. У США Бюро погоди (пізніше перейменоване в Національну службу погоди) видало свій перший офіційний метеорологічний прогноз.

1895. У Петербурзі створений «Союз боротьби за звільнення робітничого класу» на чолі з Володимиром Леніним.

 

1911. Британець Роберт Скотт залишив базовий табір на мисі Еванса і пішов зі своєю командою на штурм Південного полюсу. 

Роберт Фалкон Скотт, британський дослідник Антарктиди

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Шістнадцятьох чоловіків супроводжували десять поні, дві собачі запряжки і два всюдиходи, які першими й вийшли з ладу. Люди доберуться до полюсу 18 січня наступного року, але їх випередить група норвежця Амундсена, яка пішла на 11 днів раніше й краще спланувала похід. На зворотному шляху Скотт загине.

1914. Перша морська поразка Великої Британії в І Світовій війні: у Корнеллському бою біля берегів Чилі німецька ескадра адмірала Шпеє (п'ять крейсерів) розбила з'єднання адмірала Кредока.

Німецький віце-адмірал Максиміліан фон Шпеє

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1918. Відбувся «Листопадовий чин» у Львові: після того, як стало відомо про приїзд польської комісії, котра мала перебрати в австрійців владу над Західною Україною, українці взяли владу в місті збройним шляхом. 

Стрілецький сотник Дмитро Вітовський

Фото з сайта uk.wikipedia.org

У ніч із 31 жовтня на 1 листопада стрілецькі частини, очолювані сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові, що стало передумовою проголошення ЗУНР.

1939. Верховна Рада СРСР затвердила закон про включення Західної України до складу СРСР із возз'єднання її з Українською РСР.

1944. Помер Андрей (у миру - Роман Марія Олександр) Шептицький, визначний український громадський та церковний діяч, митрополит (предстоятель) Української греко-католицької церкви у 1901-1944 рр., граф. Депутат Галицького сейму та Австрійської палати панів, меценат, діяч українського національного, визвольного руху. Доктор теології. Єврейська громада України визнала Шептицького Праведником світу за порятунок євреїв під час ІІ Світової війни.

Адрей Шептицький. Митрополит Галицький, Архієпископ Львівський, єпископ Кам'янецький

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1950. Пуерто-ріканські націоналісти Гріселіо Торресола й Оскар Кольясо вчинили невдалу спробу замаху президента США Гаррі Трумена (в будинку Блера у Вашингтоні).

1954. Почалося збройне повстання в Алжирі проти французької колоніальної адміністрації.

1964. Помер Андрій Мельник, український громадський, військовий і політичний діяч, лідер ОУН (м). 

Могила Андрія Мельника на цвинтарі Боневуа в Люксембурзі

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Був полковником армії УНР, одним із найближчих співробітників Євгена Коновальця. Організатор формації Січових стрільців у Києві, один з організаторів Української військової організації. З 1938 р. - голова Проводу ОУН («м» - «мельниківської», на противагу «б» - революційній «бандерівській»). У 1944 р. був ув'язнений нацистами у концтаборі Заксенгаузен. Після звільнення у 1945 р. жив у Німеччині та Люксембурзі. У 1947 р. на ІІІ Великому зборі Українських націоналістів Мельник обраний довічним головою Проводу українських націоналістів. У 1957 р. висунув ідею створення світового об’єднання українців на еміграції, реалізовану в 1967 р. зі створенням Світового конгресу вільних українців. Помер у Клерво (Люксембург), там і похований.

1991. Декретом президента Джохара Дудаєва Чеченська республіка Ічкерія проголосила незалежність від Росії.

Джохар Дудаєв. 1-й Президент Ічкерії

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1993. Набули чинності Маастріхтські угоди – дата утворення Євросоюзу.

1998. Утворено Європейський суд з прав людини у Страсбурзі.

Європейський суд з прав людини у Стразбурзі

Фото з сайта uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар