1 червня - Україна Incognita

1 червня

Міжнародний день захисту дітей.

Свято засноване в листопаді 1949 року у Парижі рішенням конгресу Міжнародної демократичної федерації жінок. Вперше «Міжнародний день захисту дітей» відзначався в 1950-му році.

1434. Помер Владислав Ягелло (Ягайло), король польский, великий князь литовский.

Ілюстрація з сайту polpravozhit.ho.ua

Ягайло 1385 року уклав Кревську унію між Польщею та Литвою, як попередницю Речі Посполитої. Угода передбачала інкорпорацію ВКЛ до складу Польської Корони й перехід у католицтво всіх мешканців Литви. Згодом Ягайла коронували на польський престол.

Під час Грюнвальдської битви 1410 року польсько-литовсько-українсько-білоруські війська Ягайла і Вітовта здобули вирішальну перемогу над Тевтонським орденом.

1652. Розпочалася битва під Батогом між союзною армією Війська Запорозького і Кримського Ханства під проводом Богдана Хмельницького проти війська Речі Посполитої під командуванням Мартина Калиновського.

 

Мапа з сайту upload.wikimedia.org

Завдяки перемозі союзників ліквідовувались невигідні умови Білоцерківського договору, робився поштовх до народного повстання на території Брацлавського, Київського та Чернігівського воєводств, внаслідок якого було ліквідовано польсько-шляхетське панування і відновлено функціонування органів влади української козацької республіки.

1804. Народився Михайло Глінка, композитор, засновник російської композиторської школи.

Ілюстрація з сайту burdelov.narod.ru

1831. Англійський мандрівник Джеймс Кларк Росс виявив місцезнаходження Північного магнітного полюсу Землі.

Ілюстрація з сайту forpost-x.com.ua

Перебуваючи на західному березі півострова Бутія (найпівнічнішому виступі Американського континенту), Росс встановив, що в точці з координатами 70 градусів 5 мінут північної широти і 96 градусів 46 мінут західної довготи вільно підвішена магнітна стрілка приймає вертикальне положення.

За своє відкриття Джеймс Росс був підвищений у званні і став капітаном першого рангу, а його дядька Джона Росса звели в дворянство, і він став сером Джоном.

1862. У США заборонене рабство на всій території країни.

1891. Помер Мова Василь Семенович, письменник, поет, драматург.

1922. Всеукраїнська контора Держбанку розпочала проведення першої державної хлібної позики.

1946. За вироком трибуналу у Бухаресті страчено пронацистсього диктатора Румунії генерала Йона Антонеску.

 Король Міхай і маршал Йон Антонеску

Фото з сайту hrono.ru

1958. Під час політичної кризи, пов'язаної з повстанням у Алжирі, Шарль де Голль став прем'єр-міністром Франції.

Фото з сайту www.vokrugsveta.ru

1988. Рональд Рейган і Михайло Горбачов обмінялися в Москві ратифікаційними документами по договору про скорочення ядерних ракет середнеього радіусу дії, підписаного у грудні 1987 року.
 
Фото з сайту www.hrono.ru

1996. Україна перевезла останні ядерні ракети до Росії і стала без’ядерною державою.

1996. У Відні ухвалено рішення про прийняття України до Центральноєвропейської ініціативи як повноправного члена.

2005. Услід за французами проти єдиної європейської конституції проголосували мешканці Голландії, поставивши тим самим під сумнів майбутнє Євросоюзу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар