«Всесвіт Бердника - людини, яка завжди казала правду» - Україна Incognita
Україна Incognita » NB! » «Всесвіт Бердника - людини, яка завжди казала правду»

«Всесвіт Бердника - людини, яка завжди казала правду»

У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України триває виставка «Всесвіт Олеся Бердника»
Анна ВАКУЛЕНКО

Виставка присвячена українському письменнику, філософу, одному із засновників Української Гельсінської Групи (УГГ) Олесю Берднику. Архівні документи, друковані видання, фотографії родини О. П. Бердника, розсекречені матеріали слідства КДБ над письменником та ті, що пов'язані з обома його арештами експонуються вперше. Виставка відкрилась з ініціативи державної архівної служби України та доньки філософа Мирослави.

На відкритті експозицій були присутні доньки Олеся Бердника - Мирослава та Громовиця, син Радан, поет Борис Олійник, директор Державного архіву органів влади та управління Наталія Маковська.

“Я готувала розповідь про історію нашої родини та про карколомні епізоди з біографії батька. З мого боку, було дуже боляче передавати деякі жахіття тих часів. Як Винниченко казав про те, що історію не можна читати без брому, так не можна читати історію мого батька та історію багатьох українських родин, на долі яких криваве ХХ століття залишило свої зарубки, - говорить старша донька філософа Мирослава Бердник. - Була здійснена титанічна робота архівістів, відтак на виставці наочно зображені епізоди з життя батька. Однак, це не  тільки сторінки біографії, але і експозиція його робіт та філософських поглядів, в яких він викладав ідеї про місце розуму у Всесвіті та долю людства, про альтернативні шляхи порозуміння між народами, уникнення тисячолітніх воєн і протиборств”.

Рід і родина Олеся Бердника

І. В. Пархоменко. Портрет О. П. Бердника. 1988 р. Дошка, олія. 

О. П. Бердник на дачі в с. Гребені Київської обл. Середина 1990-х. Копія. З приватних архівів родини Бердників

На відкритті виставки донька письменника Громовиця Бердник презентувала автобіографічний роман батька “Вічне начало”. Твір був задуманий О. Бердником у період ув'язнення в пермських таборах на початку 80-років ХХ століття (там, зокрема, написані й окремі епізоди книги). “І хоча поки що ціле покоління українців не знайоме з творчістю мого батька з різних об'єктивних причин, проте сьогодні ми намагаємось це виправити. Назва виставки повторює назву літературної серії, яку я видаю протягом останніх семи років. Також спільно з видавництвом "Схід-Захід" готуємо до видання повне академічне зібрання праць Олеся Бердника: фантастичні повісті та романи, публіцистичні твори, світоглядні праці,  філософські есе, - говорить Громовиця Бердник. - Ідеї батька є свіжими та живими, потрібними в третьому тисячолітті і будуть переосмислюватись ще не одним поколінням”.

О. П. Бердник. Ісус Христос. Полотно, темпера. 

Розпочинається виставка з експозиції знімків родини Олеся Бердника, які передала донька Мирослава та племінниця письменника Тетяна. Другий стенд присвячений історії першого арешту Олеся Бердника (за статею 58 КК СРСР, що передбачала арешт осіб, яких підозрюють у контрреволюційній діяльності), коли він відкрито виступив на партійних зборах і згодом був заарештований і засуджений до 10 років позбавлення волі.  Про це розповідають копія кримінальної справи, анкета заарештованого 1949 р., листування з членами родини, клопотання батька О. П. Бердника до прокуратури СРСР про помилування сина, фотографії цих років.

О. П Бердник під час виступу. Київ, 1993 р. Копія. З приватних архівів родини Бердників

Спеціальні експозиції підготовлено для огляду листів, літературної творчості, громадської діяльності письменника. На ній представлено матеріали з Філософської концепції Духовних Націй, з роботи над проектом “Альтернативна революція”, заснування разом з Миколою Руденком та Оксаною Мешко Української Гельсінської Групи. “Цікавими є копії розсекречених  матеріалів з фондів галузевого архіву СБУ, зокрема, доповідні записки до ЦК КПРС, де чітко прослідковуються тенденції того, що за письменником були постійні спостереження. Протоколи стеження свідчать про те, що він був під наглядом. Також експонується копія протоколу спілки письменників 1973 року про виключення письменника із спілки і негативна характеристика на О. Бердника. Тобто ці документи - “підготовчі” матеріали для другого арешту з періоду життя письменника, коли він був звинувачений в антирадянській діяльності та перебував в таборах суворого режиму в селі Кучино Пермської області (1979-1984), -  розповідає Олена Кульчий, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

О. П. Бердник. Кін. 1970-х. Копія.

“Постать Бердника цікава насамперед тим, що він пережив свій час. Свого часу спілкувався з письменником Річардом Бахом, а коли до України приїжджав Паоло Коельйо, то бразильський письменник зустрічався з родиною Олеся Бердника. Взяти хоча б документи, присвячені діяльності в Українській Духовній Республіці. Відразу видно, що людина вболіває за майбутнє України, - говорить Олена Кульчий, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМ України). - Відтак, окремі стенди присвячені діяльності Бердника в Духовній Республіці, матеріали про його участь у виборах першого президента України, світлинам останніх років життя письменника з друзями та рідними”.

Листи О. П. Бердника до доньки Мирослави. 1981 р. Копії. З приватних архівів родини Бердників

Також представлені експозиції з роботами, які свідчать про його талант як художника-графіка. Серед них олівцеві та акварельні портрети рідних - матері, доньки Мирослави, численні замальовки на листах та листівках.

На відкритті перший заступник Голови державної архівної служби Віктор Воронін зазначив, що українці знають Олеся Бердника як письменника-фантаста, однак не завжди пам'ятають про нього як філософа, який поєднав космічні традиції К. Ціолковського та філософії ноосфери Вернадського. “Дуже показовим є назва виставки. Це справді Всесвіт письменника й філософа, людини, яка завжди казала правду”, - наголосив В. Воронін.

Анкета заарештованого О. П. Бердника. 1949 р. Копія

Олена Кульчий, зазначила, що оскільки їхній архів досі не мав окремого фонду Олеся Бердника, тому  виставка є поштовхом до того, щоб у музеї залишився окремий фонд з документами після експонування.  “Постать Бердника є дуже неординарною, тому потрібно щоб деякі матеріали з виставки залишись в архіві музею, адже надані матеріали надійшли з особистих колекцій родини Бердника, а також з інших галезувих архівів. Такий фонд нам дуже потрібний”, - повідомила пані Олена.  

Виставка діятиме до 31 серпня 2012 р. Години роботи: понеділок-четвер - 09:00-18:00, п'ятниця - 09:00-17:00. 

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва знаходиться на території Національного заповідника “Софія Київська” (ст. метро “Золоті ворота”). 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар