«Українці підняли повстання, з якого почався розвал імперії» - Україна Incognita
Україна Incognita » NB! » «Українці підняли повстання, з якого почався розвал імперії»

«Українці підняли повстання, з якого почався розвал імперії»

3 жовтня в Києві в молодіжному кіноклубі МНК о 19:00 відбудеться показ фільму «Загадка Норильського повстання»
Іван КАПСАМУН, «День»

Вшанувати День політв’язнів Київський міський осередок Молодіжного Націоналістичного Конгресу вирішив показом фільму про героїчний вчинок українців під час Норильського повстання. Фільм режисера Михайла Ткачука розповідає про повстання політичних в’язнів Норильських таборів ГУЛАГу, одного з найстрашніших таборів крайньої півночі колишнього Радянського союзу. Читачі «Дня» пам’ятають статтю російського історика Ігоря Чубайса «Хто зруйнував сталінізм», в якій він підкреслив особливу роль українця Євгена Грицяка – лідера Норильського повстання 1953 року, викликала великий інтерес у нашого читача. Тоді, влітку 1953 року, політв'язні відкрито виявили свій протест проти антилюдяних умов життя і праці в таборах. Основними ініціаторами повстання були українці. Більш докладно «Дню» розповідає Михайло ТКАЧУК:

- Сьогодні будуть показані три фільми по 35 хвилин. Вже готова і четверта картина. Важко знайти гроші. Особливо зараз. Я навіть виграв конкурс, який організували поляки. Картина мала називатися – «В’язень полярного сяйва». Мені готові були дати гроші, але за умов, що буде представлено чверть роботи. Я звернувся до Міністерства культури з проханням допомогти матеріально. Там мені сказали: «Ви ж розумієте, що зараз інша влада, тому наразі все це не актуально».

Був такий час, коли ми почали збирати матеріали для фільму… Люди, які приймали участь у Норильському повстанні відходять. Їх стає все менше і менше. Ми моталися з камерою по всіх світах – були в Норильську, Прибалтиці, Грузії, Канаді... Головна думка цієї картини – це розказати історичну правду. У 2003 році я був на зборах в Москві, де відзначали п’ятдесятиріччя Норильського повстання. На зустрічі були росіяни, прибалти, з українців був тільки Євген Грицяк. Потім я з’ясував для себе, що, виявляється, Грицяк був керівником повстання в 4-му таборі. Він настільки геніально провів те повстання, що у нього в таборі не загинула жодна людина. Тоді на зустрічі в Москві обговорювали: «Чи було повстання інспіроване кгбістами чи виникло завдяки підпільним комітетам в’язнів». Але мене здивувало інше: ніхто з присутніх не говорив про те, що повстання підняли і провели українці. Їх серед шести таборів (20 тис. чол.) було біля 70%. Більше з тих хлопців раніше були в ОУН, УПА. В Норильськ їх кинули на загибель. Тоді так і казали: «Той, хто попадає в Норильськ – йде на смерть». Це хлопці, які ще не встигли заявити про себе в боротьбі в рядах ОУН, УПА. Тому, коли їх перевезли в Норильськ – з Казахстану, вони хотіли довести, в тому числі, старим упівцям, що «ми можемо постояти за себе». Якраз вони і почали повстання. Але закваска була зроблена раніше. На території Норильську дуже активно діяли підпільні групи в жіночих, чоловічих таборах. До того ж, старі упівці вже мали досвід організації підпільної роботи. Саме українці підняли повстання, з якого почався розвал Радянської імперії. Про це нам сьогодні треба згадувати все частіше і частіше. Саме після цього виступу, відбулися і повстання – у Воркуті, Кенгірі.

Звичайно, з Євгеном Грицяком ми підтримуємо зв'язок. Про нього також є багато матеріалу, він дуже цікава особистість. Також я хочу трохи повернутися назад і зробити картину – звідки взагалі з’явилися ці в’язні в Норильську, звідки все починалося.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар