Той, що не визнавав слова «ні» - Україна Incognita
Україна Incognita » Історія і "Я" » Той, що не визнавав слова «ні»

Той, що не визнавав слова «ні»

До 137-ї річниці з дня народження Вінстона Черчилля
Ігор СЮНДЮКОВ, "День"
Немає нічого більш розумного, 
ніж примусити колеса власного 
розуму обертатися 
разом із колесом Фортуни

Ф. Бекон, англійський філософ (1561—1626)

30 листопада 2011 року виповнюється 137 років з дня народження видатного англійського політичного діяча Вінстона Черчілля. Згадаємо деякі сторінки з життя британського прем'єра. 

Наприкінці 1900 року молодий англієць знатного роду здійснював рекламну поїздку східним узбережжям США: представляв свою нову книгу про події англо-бурської війни, в якій і сам брав активну участь (пройшов через полон, тікав, довго поневірявся в тилу противника й завдяки щасливому випадку зумів пробитися до своїх). Енергійний і по-американськи діловий рекламний агент гостя представляв публіці досить ефектно: «Знайомтеся, панове: Леонард Вінстон Спенсер Черчілль, нащадок герцогів Мальборо, переможець у п'яти війнах, 26 років, найперспективніший політик у Англії та майбутній британський прем'єр-міністр!..» (Можна було ще додати: здібний молодий журналіст і безмежно честолюбна, впевнена в собі людина).

Згадка про славне майбутнє невідомого Черчілля могла викликати в слухачів швидше недовірливу усмішку, ніж захоплення. Пройшло майже сто років; американський прогноз виявився пророцтвом; Черчіллю присвячено в багатьох країнах світу сотні праць. Але, як і раніше, суперечлива фігура цього найбільшого англійського політика ХХ століття, людини різносторонньо обдарованої (чудово малював, а його мемуари про Другу світову війну були по праву удостоєні Нобелівської премії з літератури) викликає непідробний інтерес.

Міністр Надзвичайних Ситуацій

Він прожив довге життя: 90 років і 2 місяці. Вже в 32 роки Черчілль увійшов до складу британського Кабінету міністрів (унікальний випадок швидкої кар'єри в ту епоху!). Але іронічна доля не раз потім чергувала в політичній кар'єрі англійського лідера зльоти з падіннями: він був і міністром (внутрішніх справ, військово-морського флоту, озброєнь, оборони), і впливовим депутатом парламенту протягом 58 років (!) — але випало йому бувати й у центрі політичних скандалів, і потрапляти під жорстокий вогонь обвинувачень у некомпетентності, безпринципності, зарозумілих замашках (лише не в хабарництві — цього не було!). І найцікавіше: Черчілль, який у молодості дуже бурхливо й поквапно робив кар'єру (сам ще не завжди чітко уявляючи, яку саме: військового, політика, журналіста чи письменника), дочекався своєї «зоряної години» в політиці й у світовій історії після 65 років, із початком Другої світової війни. Саме епоха боротьби англійського народу з фашизмом принесла нащадку роду Мальборо всесвітню славу.

В старості знаменитий англієць любив підкреслювати, що добився успіхів у житті завдяки завзятості, наполегливості, енергії й здібностям. У принципі це, безумовно, так, але варто внести корективи: певну роль зіграли аристократичні зв'язки молодого Вінстона (і особливо його матері, уродженої Джером, американки за походженням) і милiсть Фортуни. Наш герой дійсно до 26 років побував на чотирьох війнах (антиіспанське повстання на Кубі, англо-індійська, англо-суданська та англо-бурська) не лише як офіцер-кавалерист, але заразом і як кореспондент відомих лондонських газет. Уже тоді він чудово володів пером.

Трагічний злам історії

Але честолюбство штовхнуло молодого Вінстона в політику — терен, на якому здобув собі славу жорсткого й енергійного, але не завжди вдачливого гравця його батько Рандольф Черчілль, який рано помер. Ще в дитинстві Вінстон був упертою, самовпевненою дитиною. Вивчав лише ті предмети, що були йому цікаві, й лише в тих викладачів, яких поважав (на зауваження директора багатої приватної школи в Херроу: «Ми маємо підстави бути незадоволеними Вами, Черчілль!», 16-річний учень відразу ж відповів: «А я — Вами, пане директоре!»

У майбутньому лідерові нації рано прокинулася пристрасть до самоосвіти — коли товариші по службі в Індії пили вечорами спиртні напої або грали в поло та бридж, Черчілль прочитував по 300 сторінок історичних праць на день!

Дві якості особливо цінував Черчілль у людях: хоробрість та інтуїцію (але на основі високорозвиненого інтелекту!). Були вони властиві і йому самому. Багато хто в Англії пам'ятає, як у роки Другої світової Черчілль ходив по руїнах Лондона під час бомбардування, надихав співгромадян, вселяючи віру в те, що Англія ніколи не здасться (знаменитий його жест: два піднятих пальці у формі латинської букви V). Вірна дружина Черчілля, Клементина (одружився він пізно, в 33 роки), була підкорена відвагою свого нареченого, коли він кинувся в охоплений полум'ям будинок рятувати дітей. Ще приклад хоробрості Черчілля: після провалу операції в Галліполі 1915 року, за яку він відповідав як військово-морський міністр, нащадок герцогів відправляється в окопи Першої світової піхотним майором (як депутат парламенту міг би цього не робити). Що ж до його інтуїції, то тільки два приклади. Саме Черчілль організував військово-технічні розробки, що привели зрештою до створення нового виду зброї — першого танка (1915— 1917 рр.). За рік-два до приходу до влади Гітлера одним із перших він заговорив про небезпеку відродження німецького мілітаризму та нацизму для Англії.

Спекотне літо 1939 року: можливий другий «Мюнхен»?

Світогляд Черчілля, хоч він і змінювався в деталях, залишався в основі своїй незмінним багато десятиріч. Найважливішу роль у його житті відігравав захист інтересів Британської їмперії та її збереження в цілості. Тут він зазнав історичної поразки — неможливо було зупинити поступальний хід епохи. Захист імперій будь-якого роду в ХХ столітті — справа безнадійна. Але Черчілль знав і роки історичної величі, коли був одним із лідерів Антигітлерівської коаліції 1941—1945 рр. Заслуга його величезна, тим більше, якщо пригадати, що 1940 р. у Англії були сильні настрої на користь капітуляції перед Гітлером. Деякі історики вважають, що якби не воля Черчілля, події в країні, та й у світі, могли б тоді піти в зовсім іншому напрямку.

Черчілля часто докоряли в політичному цинізмі. Не без підстав: він не раз ішов на небездоганні політичні угоди, змінював свої погляди на прямо протилежні, переходив від консерваторів до лібералів і назад, якщо це було вигідно. Досить цинічно виглядала позиція Черчілля з приводу відкриття Другого фронту. Можна сказати одне: це був виключно сильний політичний гравець, який умів прораховувати події далеко вперед. Прикладом тому — Фултонська промова 1946 р. За цього він умів вести гру так, щоб примусити тимчасових союзників служити своїм інтересам. І це був істинний англієць до мозку кісток: у своїй політичній підступності, але й у своїй вірі в принцип демократії («Демократія — гірший устрій, якщо не враховувати всі інші» — його слова.)

Кінець операції «Варта на Рейні»

Велика Британія багато століть вчилася демократії, нагромадивши величезний досвід. Найважливішою складовою цього досвіду в ХХ столітті виявилася діяльність Вінстона Черчілля, одного з творців НАТО й західної моделі повоєнного світового устрою, консерватора, який не зумів врятувати Британську імперію, але зробив чималий внесок у захист свободи своєї землі від «коричневої чуми».

1999-11-27 09:53:00
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар