Скоропадський очима сучасників - Україна Incognita
Україна Incognita » NB! » Скоропадський очима сучасників

Скоропадський очима сучасників

Джерело www.diletant.ru

1. Зі спогадів генерала Петра Врангеля

З приходом німців знову стали з'являтися газети, переважно київські. Переворот на Україні та освіта гетьманства були для нас повною несподіванкою.

Генерала Скоропадського я знав дуже близько. Ми провели службу в одній бригаді – я в Кінній Гвардії, він – у Кавалергардському полку, де тривалий час був полковим ад'ютантом. Під час японської війни ми служили разом у 2-й Забайкальській козачій дивізії. 1911 року, прокомандувавши деякий час Фінляндським драгунським полком, він був призначений командиром Кінної гвардії і разом з полком вийшов на війну. Потім він командував нашою бригадою, Першою гвардійською кавалерійською дивізією. Під час серпневих боїв, восени 1914 року, я протягом місяця обіймав посаду начальника штабу Зведеної дивізії, якою командував генерал Скоропадський.

Середнього зросту, пропорційно складений, блондин, з правильними рисами обличчя, завжди ретельно, точно дотримуючись форми, одягнений, Скоропадський зовнішнім виглядом своїм абсолютно не виділявся із загального середовища гвардійського кавалерійського офіцерства. Він прекрасно служив, відзначався ретельністю, рідкісною сумлінністю і великою працьовитістю. Надзвичайно обережний, він умів мовчати, відмінно вихований, він молодим офіцером був призначений полковим ад'ютантом і довгий час обіймав цю посаду.

Начальники були ним дуже задоволені і охоче висували його по службі, але багато хто з товаришів його не любив. Йому ставили за вину сухість і замкнутість. Через деякий час у ролі начальника він проявив ті ж основні риси свого характеру: велику сумлінність, працездатність і наполегливість у досягненні поставленої мети.

Порив, розмах і швидкість рішень були для нього чужі.

Важко було повірити, що, стоячи на чолі краю в цей винятковий за труднощами час, Скоропадський міг би впоратися з непомірно важким завданням, що випало на його долю. Разом з тим серед моря анархії на всьому величезному просторі Росії ніби утворився перший міцний острівець. Він міг би, можливо, стати першою точкою докладання творчих зусиль країни, і в цьому мені хотілося переконатися. Я вирішив проїхати до Києва. Одночасно я хотів побувати в нашому мінському маєтку, окупованому польськими військами, керуючий якого писав нам і просив прибути для вирішення цілої низки справ.

До Києва я прибув увечері.

Наступного ранку я зателефонував до палацу гетьмана, щоб дізнатися, коли Скоропадський зможе мене прийняти. Мені відповіли, що гетьман просить мене до сніданку. Скоропадський розмістився в колишньому будинку генерал-губернатора на Інститутській вулиці. Вхід охоронявся вартою офіцерської роти. Перший поверх був зайнятий канцелярією, верхній займав гетьман. У приймальні мені кинувся в очі якийсь полковник з поголеною головою і жмутом волосся на маківці, відрекомендувався полковим писарем «Остраниця-Полтавець». Він говорив виключно «українською мовою», хоча був кадровим російським офіцером. Черговим ад'ютантом виявився штабс-ротмістр Кочубей, колишній кавалергард. Ми розговорилися. Він розповів мені про переворот, про ту, нібито безкорисливу, допомогу, яку надають Україні німці, про популярність Скоропадського. За його словами, дуже скоро буде сформована велика армія, кошти на яку обіцяли німці. Очолити армію повинен був військовий міністр генерал Рагоза, колишній командувач IV армією. Начальником генерального штабу був полковник Сливинський, здібний офіцер, якого я знав по Румунському фронту. Інші сфери управління перебували в руках осіб, мені здебільшого зовсім невідомих, головним чином пов'язаних з Україною. Я був надзвичайно вражений, почувши серед імен членів уряду ім'я товариша міністра закордонних справ Палтова, який, за словами Кочубея, мав на гетьмана винятковий вплив. Палтов був особистістю з вельми темним минулим, замішаний у надзвичайно брудних фінансових справах, за що своєчасно був позбавлений камергерського мундира.

Я не встиг закінчити розмову, як увійшов Скоропадський. Ми розцілувалися і відправилися снідати. За сніданком розмова мала виключно приватний характер. Скоропадський розповів про себе, я передав йому про те, що пережила моя родина, згадали спільних знайомих.

Після сніданку ми перейшли до кабінету. Скоропадський став розповідати про останні події на Україні, про його роботу з влаштування краю, про майбутні формування армії.

– Я дуже розраховую на тебе, – сказав він, – чи погодився б ти піти до мене начальником штабу?

Я відповів, що не встиг ще ознайомитися зі станом справ, а тому не можу дати будь-якої відповіді, але у будь-якому разі міг би працювати виключно як військовий технік.

– Не будучи нічим пов'язаним з Україною, абсолютно не знаючи місцевих умов, я для посади начальника штабу, звичайно, не придатний.

Я поспішив побачити всіх тих, хто міг мені дати необхідні відомості. Усі ці відомості тільки підтвердили мої сумніви. У Сливинського я детально ознайомився з питанням формування армії. Німці, роздаючи обіцянки, фактично ніяких формувань не допускали. Сформовані були лише одні військові штаби і, здається, одна «хліборобська» дивізія. Ніякої правильної мобілізації проведено не було, та й самий мобілізаційний план не був ще розроблений. Ні матеріальної частини, ні зброї для намічених формувань в розпорядженні уряду не було.

Я вважав, що виступ Америки з величезним запасом живої сили і засобів повинен був схилити терези перемоги на бік наших колишніх союзників. Безперечні військові переваги німців – блискуча організація, стратегічні таланти воєначальників і бойові якості військ не могли відшкодувати чисельну та матеріальну перевагу супротивника. Єдиний шанс німців міг бути ще лише в часі – якщо б німці встигли до закінчення перекидання американських військ зосередити на Західному фронті достатню масу сил і нанести рішучий удар, перш ніж супротивник зможе захопити в свої руки військову ініціативу. Це зосередження сил могло бути зроблено виключно за рахунок військ, знятих зі Східного фронту. Перед цією виключною необхідністю німці повинні були б, здавалося, відмовитися від умов Брест-Литовського миру, надавши росіянам можливість власними силами відновити на батьківщині порядок, забезпечивши тим самим базу постачання в тилу Німеччини.

З нашої російської точки зору це могло бути тільки вигідним. Важке становище Німеччини надавало нам право сподіватися на укладення вигідного для нас договору. Щодо моральних зобов'язань відносно наших союзників, то від таких, на мою думку, Росія була вже давно вільна. За минулий період боротьби вона принесла незліченні жертви загальній справі, а участь союзних урядів у «російській безкровній революції» покладало відповідальність за вихід Росії із загальної боротьби значною мірою на іноземних натхненників цієї революції.

Таким чином, з державної точки зору я припускав можливість «німецької орієнтації». Однак я не бачив у німецько-українському союзі необхідних двосторонніх переваг. Німеччина, здавалося, не могла відмовитися від так легко здобутих багатих російських областей і не усвідомлювала, що, бажаючи бути всюди сильною, вона може виявитися всюди слабкою. Українські ж прихильники цього союзу не розуміли, що вони є лише сліпим знаряддям німецького уряду. Більшість цих прихильників були чужі ідеї самостійної України і бачили в створенні України лише часткове відродження Великої Росії. Але деякі навіть серед найближчих радників гетьмана були затятими прихильниками «щіраго Українства». Германці посилено підтримували українське самостійництво, і сам Скоропадський – чи то для того, щоб догодити могутнім покровителям, чи то в силу «політичних міркувань» – явно грав у «щиру Україну».

Через день після першого мого відвідування я обідав у гетьмана. Після кави ми просиділи, розмовляючи, до пізньої години. Як і в першу нашу розмову, Скоропадський заговорив про те, що сподівається на згоду мою йому допомогти. Я знову підтвердив сказане: за таких обставин я можу бути лише техніком:

– Я думаю, що міг би бути найкориснішим в якості воєначальника хоча б при створенні великої кінноти. На жаль, я встиг ознайомитися зі справою і маю великі сумніви щодо того, що німці дадуть тобі цю можливість. Але це інше питання. Я готовий взяти будь-яку посильну роботу, бути хоча б окольничим, якщо це може бути корисним для Росії. Я знаю, що в твоєму становищі справжні наміри доводиться, можливо, приховувати, але не буду приховувати від тебе, що багато чого з того, що робиться тут, для мене незрозуміло і мене бентежить. Чи віриш ти сам у можливість створити самостійну Україну або розумієш Україну лише як перший склад слова «Росія»?

Скоропадський гаряче почав доводити мені, що Україна має всі дані для утворення самостійної і незалежної держави, що прагнення до самостійності давно живе в українському народі, а за останні багато років посилено працювала в цьому напрямі Австрія, і плоди цієї роботи значні. Урешті-решт він став доводити, що об'єднання слов'янських земель Австрії та України і утаврення самостійної і незалежної України, мабуть, єдине життєве завдання.

– Для мене ще велике питання, куди мені орієнтуватися: на Схід чи на Захід...

Цей вечір остаточно зміцнив мене в моєму рішенні, і наступнгого дня я почав клопотатися про квитки на Бобруйськ і поспішив закінчити всі мої справи у Києві.

2. Зі спогадів графа Олексія Ігнатьєва

Мій останній табірний збір у полку закінчився для мене сюрпризом. За два дні до закінчення великих осінніх маневрів, що розпочалися в Фінляндії і закінчилися, як годиться, ближче до Військового поля Червоного Села, нас, що «відступали під натиском переважних сил супротивника», завели на бівуак в якійсь дуже смердючий город на самій околиці Виборзької сторони, за два кілометри від власних казарм.

Тут було призначене днювання. Усі бурчали, і я в тому числі. Несподівано до мене під'їхав полковий ад'ютант Скоропадський і оголосив, що я і Волконський призначені асистентами при штандарті на відкриття пам'ятника Олександру II в Москві і що я повинен негайно виїхати до Москви, щоб влаштувати приміщення для зведеного гвардійського кавалерійського полку.

Я не знав, що це за пам'ятник, але, приїхавши до Москви, дізнався, що на паркані, який оточував місце споруди, невідомі московські дотепники вивели вугіллям напис:

Бездарного будівельника

Божевільний обраний план:

Царя-визволителя

Поставити в кегельбан.

Бездарного строителя
Безумный выбран план:
Царя-освободителя
Поставить в кегельбан.
 

Дійсно, пам'ятник був бездарний: невелику постать Олександра оточували колони, що нагадували своїм виглядом кеглі.

Крім московського гарнізону, вузького службового світу і, звичайно, поліції, ніхто у першопрестольній цими урочистостями не цікавився.

Зведений гвардійський полк, призначений на урочистості, складався з перших взводів усіх дванадцяти кавалерійських полків.

Оскільки точного розкладу військового потягу я добитися не міг, то, з'єднавшись із комендантом Миколаївського вокзалу телефоном, ми із Скоропадським вирішили одягнутися у стройову форму з вечора і коротати ніч у Яру. То був ще старий дерев'яний Яр, який пишався не тільки своїм хором циган, а й так званим «пушкінським» кабінетом.

Ніч пройшла тужливо. Скоропадський терпіти не міг циган і навіював, як завжди, своїм розсіяним виглядом і безцільно спрямованим кудись поглядом справжню нудьгу.

На світанку ми зустріли ешелон, і я повів свій взвод по страхітливим московським булигам до Покровських казарм, де розміщувався Самогітський гренадерський полк.

Негайно після прибуття Скоропадський оголосив, що я – як представник 1-го полку – маю першим заступити на чергування по зведеному полку. Рівно опівдні, під час обіду в російській армії, до мене в офіцерське зібрання прийшов наш взводний і потайки доповів, що люди відмовилися їсти обід – настільки він поганий – і що Микола Павлович «турбуються і прислали запитати мене, як бути».

3. Із спогадів генерала Антона Денікіна.

Як розцінював гетьман свої взаємини з Німеччиною?

За кілька днів до захоплення влади він приїхав до одного з відомих київських генералів і запропонував йому взяти участь в утворенні нового уряду, «який має замінити Центральну раду і стати посередником між німецьким командуванням і українським народом». Згадав, що в цій справі зацікавлені німці... Коли співрозмовник його відповів відмовою, мотивуючи «неприйнятністю для нього роботи з німцями на них», Скоропадський заперечив, що «німці тут ні до чого, що він буде вести цілком самостійну політику», і закінчив навіть наївною заявою, що «сподівається обійти німців і змусити їх працювати на користь України».

«Обійти» виявилося неможливим

У середовищі окупантів точилися серйозні внутрішні суперечки: німецька парламентська більшість і уряд, австрійське посольство в особі гр. Форгача вимагали самостійності України; німецька військова партія, виходячи з практичних розрахунків — забезпеченості постачання і ліквідації Східного фронту, який щойно утворився, тимчасово схилялася до єдності Росії. Залежно від того, яка педаль натискала сильніше на Ейхгорна та Мумма, визначався і політичний курс гетьманської політики. 28 травня генерал Тренер говорив делегації від поваленої ради: «Німеччина щиро бажає самостійності України, і будьте впевнені, що вона – єдиний могутній захисник цієї самостійності в Європі. Ми хотіли вас підтримати. Але анархію і соціалістичні заворушення по сусідству з нашою імперією терпіти не хочемо, не можемо і не будемо»… І гетьман клав кермо вправо і насильно українізував країну руками кадетів і «помірних» українських націоналістів...

До цього часу належить розмова гетьмана з одним видним російським генералом, якого готували на посаду військового міністра. На питання його, чи правда, що гетьман прийняв свій пост виключно з метою возз'єднання Малоросії з Росією, Скоропадський відповів негативно: «Можливо, у віддаленому майбутньому це і трапиться; але сьогодні я буду стояти на грунті самостійності України»... Надмірно ревниве ставлення гетьмана у той же час до «російських впливів» призводило іноді до курйозів. Так, коли архієпископ Антоній був призначений київським митрополитом, Скоропадський, припускаючи зустріти в ньому ворога гетьманської влади та німецьфільскої політики, відмовився спочатку визнати патріарше призначення і переконливо просив Ейхгорна вчинити перешкоду урочистій зустрічі архіпастиря православними киянами. Гетьман запевняв, що митрополит Антоній – «великій реакціонер» і що «із зустрічі його хочуть зробити велику москвофільську демонстрацію».

У жовтні ген. Тренер заявив: «Положення моменту висуває зараз перед Україною завдання зміцнення здорових національних засад і залучення народних кіл до участі як у будівництві країни, так і в її управлінні. І тут, як і в Німеччині, до складу уряду будуть залучені представники лівих і демократичних течій»... Раніше прихована підтримка цих кіл, яка практикувалася німцями, тепер стає явною. І гетьман залучає до складу уряду українських соціалістів і натискає ще сильніше прес українізації. «Новий склад ради міністрів, – каже прем'єр Лизогуб представникам друку 17 жовтня, – у галузі зовнішньої і внутрішньої політики буде прагнути до більш різкого виявлення національного обличчя української держави, відстоюючи всіма силами самостійність і суверенність України».

А в той же час (9 жовтня) представнику добровольчої армії полковнику Неймирку під час «випадкової зустрічі», влаштованої самим гетьманом у квартирі його ад'ютанта гр. Олсуф’єва, він говорив: «Я російська людина і російський офіцер; і мені дуже неприємно, що, незважаючи на низку спроб з мого боку зав'язати які-небудь відносини з ген. Алексєєвим ... крім нічого не значущих листів ... я нічого не отримую ... Силою обставин мені доводиться говорити і робити зовсім не те, що відчуваю і хочу – це треба розуміти. Даю вам слово, що до цього часу я буквально нічим не зв'язаний, ніяким договором з Берліном 3 і твердо відгородився від Австрії ... Я ясно дивився і дивлюся, – і це знають мої близькі, справжні російські люди, – що майбутнє України в Росії. Але Україна повинна увійти як рівна з рівною на умовах федерації. Минув час командування з Петербурга, – це моє глибоке переконання. Самостійність була необхідна як єдина опозиція більшовизму: треба було підняти національне почуття. І переворот, який був зроблений німцями, я раніше пропонував союзникам, особисто говорив про це з ген. Таубе"...

У листопаді ген. Тренер, змінивши Людендорфа, здавав вже німецькі армії на волю переможців... У Києві говорила авторитетно тільки... німецька рада солдатських депутатів. І гетьман розпускав уряд, запрошував на посаду прем'єра «царського» міністра Гербеля і видавав грамоту про Всеросійську федерацію із включенням до неї України. Одночасно Скоропадський не припиняв вельми жвавих таємних переговорів з Українським національним комітетом, а на південь повідомляв, що «українські сили ... очолювані гетьманом ... у згоді з Доном і паралельно з добровольчою армією направляються на боротьбу з більшовиками і на відновлення єдності Росії».

Такою самою двоїстістю відрізнялася політика українського уряду. Найвпливовіша кадетська частина його у замкнутому колі київського головного комітету, під сильним тиском Мілюкова, який прагнув приборкати розмах українізації, виносила постанови слідувати «лінією перетворення місцевого національного руху в загальнодержавний шляхом об'єднання всього півдня Росії». А поза стінами комітету «узгоджені дії» киян проявлялися проповіддю на тему «Єдина Росія – це безглуздість... Насильницьке з'єднання в одній державі таких великих і таких різнорідних частин неприпустимо»... Натхненник і права рука гетьмана Ігор Кістяківський наприкінці 1917 року був прихильником Корнілова і добровольчої армії, навесні 1918 року – самостійником та германофілом, у жовтні, коли німці зажадали його видалення з поста, – федералістом і германофілом; а в листопаді... централістом і антантофілом...

У свою чергу сам лукавий німецький уряд знаходив також деякі дивності в українській політиці...

Український посол в Берліні, бар. Штейнгель, 7 липня доносив міністру закордонних справ: «Імператорський уряд вважає, що наш уряд недостатньо твердий у своїй політиці, тому в Києві відбувається подвійна політична гра, яка перешкоджає зміцненню дружби між Німеччиною та Україною. Імператорський уряд бажає, щоб політика українського уряду відповідала з усіх точок зору умові, укладеній 18 квітня (зв нов. стилем) 1918 р. між генерал-фельдмаршалом Ейхгорном і бароном Муммом, з одного боку, та українським урядом гетьмана, який того часу перебув на стадії формування, – з іншого боку... Зважаючи на це, імператорський уряд бажає розширити межі своїх прав з метою організації порядку і правосуддя»...

Утім, до кінця вересня, після поїздки гетьмана до Берліна, точка зору німецького уряду змінилася, і міністр ф. Гінце у рейхстагу заявив, що на Україні «триває у втішному напрямку процес консолідації. Гетьман з міністрами увійшов у Берліні у зіткнення з нашим урядом. Констатуємо, що наміри гетьмана лояльні, плани його нам відверто ясні».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар