РИМСКИЙ ПАПА — хто він такий? - Україна Incognita
Україна Incognita » Історія і "Я" » РИМСКИЙ ПАПА — хто він такий?

РИМСКИЙ ПАПА — хто він такий?

Цього дня 1978 року Іван Павло II став 264-им Папою Римським
Клара ГУДЗИК

Що таке «римський папа» («батько», «наставник»)? Це, по-перше, глава Римо-католицької церкви, найбільшої церкви світу, яка налічує понад мільярд віруючих. Одночасно папа є верховним правителем Ватикану — мікроскопічної суверенної держави, що знаходиться на пагорбі Монто Ватикано в центрі Риму й з усіх сторін оточена високою кріпосною стіною. Титул «папа» (відповідає православному «патріарх») існує в Західній церкві з IV століття; а до того глава Західної церкви іменувався «єпископом». Римські папи мають довгий офіційний титул, який включає такі назви духовної посади, як «Єпископ Риму і намісник Ісуса Христа», «Наступник Св. Петра, князя апостолів», «Патріарх Заходу», «Монарх Ватикану», а ще — «Раб рабів Божих». Папа Іван Павло II — 263-й папа в майже 2000-літній історії Західної церкви.

Майбутній Папа — Кароль Войтила народився у Польщі, в містечку Вадовіце недалеко від старовинного Кракова. Виховував Кароля батько, який служив офіцером (мати померла, коли сину було 9 років). Був він людиною серйозною, навіть суворою, особливо після смерті дружини, і дуже віруючою. Тому вважав за потрібне гартувати характер сина, призвичаювати — морально й фізично — до найтяжчих умов життя. Кароль з юних років відзначався завзятістю, сміливістю, атлетизмом, а також відкритим «контактним» характером. Грав у футбол, плавав у небезпечних річках, їздив на лижах у горах, коло підніжжя яких розташоване його рідне місто Вадовiце. З дитинства був дуже побожним.

В автобіографічній книзі «Дар і таємниця» Іван Павло II написав, що в молоді роки його вельми приваблювала інша дорога — література, мовознавство, театр. Дуже цікавила молодого Войтилу історична граматика, старослов’янська мова. «Тоді вперше мені почала відкриватися містика слова ... Я наблизився до таємниці Слова, «яке стало тілом і поселилося серед нас (Ісус Христос)». Пізніше інтереси хлопця переключилися на філософію та теологію.

Перед самим початком Другої світової війни Кароль вступив до Краківського університету на факультет польської філології. Під час окупації університет було закрито, професорів і викладачів арештовано й відправлено до концтабору. Студенти, серед них і Кароль Войтила, зайнялися самоосвітою, організовували підпільні гуртки. Членом (автором і актором) однієї такої театральної групи був Войтила. Безсумнівно, Кароль Войтила міг би стати славетним актором — стільки в його обличчі виразності, значимості та привабливості. Можна думати, що акторський тал