«Пакти і Конституції» Української козацької держави (до 300-річчя укладення) - Україна Incognita
Україна Incognita » TOP-книг, які варто прочитати » «Пакти і Конституції» Української козацької держави (до 300-річчя укладення)

«Пакти і Конституції» Української козацької держави (до 300-річчя укладення)

У виданні відтворено тексти оригіналу та відомих на сьогодні списків «Пактів і Конституцій законів і вольностей Війська Запорозького», укладених 1710 р. під Бендерами між обраним на гетьманську булаву Пилипом Орликом, з одного боку, та генеральною старшиною і козацтвом – з іншого; наведено переклади їх текстів українською, англійською, німецькою, польською, російською та французькою мовами. Публікація цієї визначної пам’ятки вітчизняної політико-правової думки раннього нового часу супроводжується археографічною передмовою, лінгвістичним аналізом, науковим коментарем, а також репринтним відтворенням спеціального дослідження Миколи Василенка (1929), у якому міститься ґрунтовний історико-юридичний аналіз джерела.

 

 

 

Зміст

Вступне слово (Валерій Смолій)...........7

Археографічний вступ..............................16

"Договори і постанови прав і вольностей військових..." 1710 року з погляду історії української мови.........27

Із текстологічних спостережень................................61

Тексти.....................................................74 - 258

Переклади..............................................258 - 340

Додатки..................................................340 - 425

 

Конституція Орлика — витоки українського і... російського державотворення

У львівському видавництві «Світ» вийшла унікальна книжка «Пакти і Конституції» Української козацької держави». У ній відтворено тексти оригіналу староукраїнською мовою списків «Пактів і Конституцій законів і вольностей Війська Запорозького», укладених 1710 року під Бендерами між обраним на гетьманську булаву Пилипом Орликом та генеральним старшиною і козацтвом; наведено їхні переклади українською, англійською, німецькою, російською та французькою мовами. Публікація цієї визначної пам’ятки вітчизняної політико-правової думки супроводжується археографічною передмовою, науковими коментарями, лінгвістичним аналізом... Власне, з цієї нагоди позавчора директор згаданого видавництва Ігор МЕЛЬНИК був нашим гостем.

— «Пакти і Конституції» Української козацької держави» — фундаментальне видання, — говорить Ігор Андрійович. — По-перше, це — історична пам’ятка, що свідчить про розвиток правових основ нашої державності. (Саме триста років тому влада була поділена на законодавчу, виконавчу і судову.) По-друге, — сучасне наукове дослідження, яке містить наукові коментарі, примітки, тлумачення важливості цього документа для теперішньої України... Наприклад, російський історик Тетяна Таїрова-Яковлєва говорить про Конституцію Орлика як зразок українського державотворення і основу для державотворення російського. Оскільки Іван Мазепа, а потім Пилип Орлик були у союзі з Росією, та багато запозичила в українців, особливо що стосується законодавства. По-третє, — взірець книжкового мистецтва.

На запитання про відзначення 450-річчя Пересопницького євангелія, а також про те, наскільки поцінована святиня, зокрема тими, хто на ній присягає, гість «Дня» відповів:

— Мені здається, навколо події забагато офіціозу. Більше б людського поціновування. І ще. Говорячи про минувшину, слід дивитися вперед. Тобто, якщо ми створили таку Первокнигу, то який маємо потенціал! Інакше кажучи, звершення та успіхи попередніх століть мають впливати на самооцінку українців нині! Бо хоч Україна — молода держава, проте вона має тисячолітній фундамент.

Надія ТИСЯЧНА, "День"


"Пакти і Конституції" Української козацької держави.Упоряд. М.С. Трофимук, Т.В. Чухліб; відп. ред. В.С. Смолій. - Львів: Світ, 2011. - 440 с.

ISBN: 978-966-603-692-9

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар