«О, Маріє, рятуй нас в неволі…» - Україна Incognita
Україна Incognita » NB! » «О, Маріє, рятуй нас в неволі…»

«О, Маріє, рятуй нас в неволі…»

У Львові представили виставку «арештантських» вишивок
Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото Павла ПАЛАМАРЧУКА

До Різдвяних свят Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у рамках акції «Доторкнися до фондового експоната» поповнив експозицію невеличкою виставкою фондових артефактів – вишивок, виготовлених арештантками. Музейники переконані: зворушливі різдвяні сценки із Богородицею та немовлятком Ісусом не можуть не розчулити глядача…Вишиті гладдю картини-молитви ув’язнені створили на клаптиках тканини, прихованих під час численних тюремних обшуків. Українки, котрі перебували під слідством радянських каральних органів у «Тюрмі на Лонцького», вишивали такі ікони попри заборону тюремного режиму, «голками», зробленими із риб’ячих кісток, та «муліне», витягнутим з одягу. «На одній із вишивок є слова: «О, Маріє, рятуй нас в неволі…». На пам’ятку з тюрми Лонцк. 49. МКМ», – розповідає зберігачка фондів музею-меморіалу Ірина ЄЗЕРСЬКА. – М.К.М – це ініціали Катерини Мельницької зі Сокальщини, яка була заарештована 30 вересня 1948-го і засуджена на 5 років таборів. За допомогу повстанцям повторно засуджена на 13 років таборів Кенгір, що біля Каранганди». Вишивку Катерини Микитівни передав до музею її син Петро. За його словами, мама навіть по десятиліттях, що минули з тих часів, не хотіла ділитися спогадами про ув’язнення, щоби не згадувати про катування. «Цей безцінний експонат засвідчує, що саме додавало сил українкам витерпіти муки в енкаведистських застінках. Тепер іскра святої віри, що допомогла їм вижити, долинає із темряви десятиліть вісткою сподіваної свободи для України», – говорить зберігачка фондів.

Різдвяний бій УПА. Бірча, 7 cічня 1946

Мелодія, що заполонила світ

«Арештантські» вишивки подані в експозиції разом із Різдвяними та новорічними поштівками, виданими в українських друкарнях країн Західної Європи на початку 1950-х років. Репринтне перевидання для передноворічної акції «Миколай – для ветеранів УПА» здійснив партнер музею «Тюрма на Лонцького» – львівська молодіжна громадська організація «Борець», вишкіл волонтерів якої відбувався у приміщенні музею-меморіалу. Експозиція працює щодня з 10.00 до 19.00. Заходити до Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» треба з вул. Брюллова. Вхід та екскурсія, як і завжди, безкоштовні.

 

Старі українські різдвяні листівки

 


   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар