Микола Леонтович - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Микола Леонтович

20 грудня 1876 народився фундатор миколаївського зоопарку Микола Павлович Леонтович (1876-1940-ві), творець першого в СССР Держакваріума. Микола Леонтович народився в дворянській сім'ї мирового судді Павла Парменовича Леонтовича та його дружини Марії Миколаївни, викладачки музики. Навчався в Імператорському училищі правознавства в Санкт-Петербурзі і в Одесі. З 1901 проживав в Миколаєві.

У власному домі облаштував колекцію акваріумів. Акваріуми були оснащені за останнім словом техніки того часу: мали електричні компресори, нагрівачі. Риба розміщувалася у 75 акваріумах, сумарний об'єм яких сягав 3 000 літрів. В колекції було понад 50 видів риб та земноводних, більше ніж 1000 екземплярів. 26 квітня 1901 колекція була відкрита для вільного доступу.

З 1906 р. заступник міського голови, з 1908 р. виконувач обов'язків міського голови Миколаєва. Міський голова Миколаєва в 1909-1917. На цій посаді багато дбав про благоустрій та культурі міста. Незважаючи на це після Жовтневого перевороту Леонтович піддавався політичним гонінням: у 1917 за рішенням миколаївської ради робітничих депутатів був заарештований, знаходився під арештом до 1919. Після його арешту колекція колекція М. П. Леонтовича була націоналізована i почала гинути, оскільки керував нею червоноармієць. На захист Леонтовича виступив А. В. Луначарський, і за його клопотанням Миколу Павловича звільнили.

Після звільнення був призначений директором Держакваріуму. 25 червня 1922 року відбулося друге урочисте відкриття Миколаївського Держакваріума. Цього року його відвідали близько 40 тисяч людей. У 1925 року при Акваріумі було відкрито зоологічний відділ, і він почав називатися Акваріум-зоосад. Із заповідника Асканія-Нова було привезено бізонів, верблюдів, яків, оленів, муфлонів, страусів. Спеціально для зоосаду придбали ведмедів, вовків, лисиць, мавп. Територію збільшили до 0,75 га. Було побудовано вольєри для копитних тварин, клітки для хижаків, посаджено парк.

У 1930 році Москва приступила до систематичного і планомірного знищення всіх діячів української культури, а потім і всього народу України. До Голодомору залишалося всього три роки. В 1930 Леонтович був переведений в наукові співробітники, в 1935 був звільнений. Після звільнення працював касиром на ТЕЦ (Теплоелектроцентраль).

28 липня 1937 Леонтович був заарештований і страчений через обвинувачення у контрреволюційній діяльності за зв'язки з контрреволюційно налаштованою інтелігенцією та участь у військово-офіцерській організації. Помер у Тамбовській в’язниці 1940 року. Дата і місце смерті невідомі. Ім'я Миколи Павловича Леонтовича – міського голови і засновника зоопарку, на довгі роки було забуто. 18 травня 1957 реабілітований (посмертно).

На фото – фотография Леонтовича із архівів НКВД.

[Частково використана інформація зі статті В'ячеслава Головченко «Микола Леонтович - батько-засновник Миколаївського зоопарку»].

2014-12-20 12:49:52
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар