Блаженнійший Микола Чарнецький - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Блаженнійший Микола Чарнецький

14 грудня 1884 року народився блаженнійший Микола Олександрович Чарнецький (1884 – 1959), єпископ Української греко-католицької церкви український мученик і сповідник, член чернечого ордену ЧНІ. Жертва сталінських репресій.

Народився в сім'ї селян в Галичині. Початкову освіту здобув у гімназії св. Миколая в місті Станіслав. 1903 року хлопця направили в Рим, де протягом шести років він вивчав богослов'я і філософію. 1909 року — був висвячений на священика. Восени 1910-го повернувся в Станіслав і почав викладати філософію й догматику в місцевій семінарії, виконуючи пастирське служіння духівника семінаристів. У жовтні 1919 року о. Миколай Чарнецький вступив до новіціяту чернечого ордену ЧНІ, а 1920-го склав чернечу обітницю. 1931 року Папа Пій XI назначив його титулярним єпископом Лебедянським і Апостольським візитатором для греко-католиків Волині та Полісся.

З 1939 року, коли на Західну Україну прийшла радянська влада, єпископ Микола Чарнецький став відчувати з боку влади різні перешкоди в його пастирському служінні. Тож був змушений покинути Волинь і переїхати до Львова, де став викладати у львівській семінарії. Після звільнення Львова від німецьких військ 1944 року єпископа Миколу знову стала переслідувати радянська влада. 11 квітня 1945 року він був арештований агентами НКВС. Його тримали у львівській в'язниці, всіляко знущаючись. Пізніше перевели до Києва, де відбувся суд, який засудив Чарнецького до 10 років посиленого режиму за «шпигунство на користь Ватикану». Разом з іншим засудженим – єпископом Йосифом Сліпим – був відправлений у табір Кемеровської області. У Сибіру його неодноразово переводили з табору в табір. Останні роки свого ув'язнення провів у тюремній лікарні в Мордовії.

1956 року здоров'я єпископа різко погіршилося, і тюремне начальство, сподіваючись, що чоловік незабаром помре і щоб їх не звинувачували в смерті єпископа, вирішило відправити його до Львова. Через деякий час він видужав, і хоча було заборонено виконувати пастирське служіння, Микола Чарнецький приймав у своєму будинку всіх охочих із ним поговорити, сповідав, здійснював рукопокладення нових священиків.

 

2015-12-14 13:11:03
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар