Архів - Україна Incognita
Архів

П’янкий дух свободи

Нове — це добре забуте старе. Справедливість цієї народної мудрості ми бачимо на кожному кроці. Скажімо, перші в історії України вибори за партійними списками відбулися не 26 березня 2006 року, а значно раніше, якраз сто років тому, і про них забули, схоже, навіть деякі професійні історики. Якби ви потрапили на київський, одеський чи житомирський мітинг у березні-квітні 1917 року, певен, вас би оглушили не тільки хорові співи і духові оркестри — неодмінний супровід масових заходів того часу, — а й вигуки політично заангажованої публіки різними мовами.

Ювілей ВНК

100 років тому, 20 грудня 1917 року, виникла одна з наймогутніших спецслужб у світі. Назву вона мала довгу і не дуже зрозумілу — Всеросійська надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією і саботажем при Раднаркомі Російської Радянської Республіки. Щоправда, і в самій Росії, і пізніше в СРСР, та й в усьому світі вона більше була відома за своїми абревіатурами — НК, ВНК, ГПУ, ОГПУ, НКВС, НКДБ, МДБ, МВС, КДБ. У незалежній Росії після 1991 року вона називалася МБ (Міністерство безпеки), ФСК (Федеральна служба контррозвідки) і, нарешті, ФСБ (Федеральна служба безпеки). Нинішня ФСБ вважає себе законною спадкоємицею чекістів 1917 року, і її співробітники традиційно з гордістю іменують себе чекістами, хай і не цілком офіційно.

Повернення Переяслава

Восени нинішнього року міськрада Переяслава-Хмельницького на Київщині проголосувала за повернення місту історичної назви. Сучасну назву Переяслав-Хмельницький отримав у 1943 році, після звільнення від німецьких військ. Зміну назви тоді пояснили метою «вшанування пам’яті великого сина українського народу... основоположника союзу російського та українського народів» — Богдана Хмельницького. Перейменування, радше «доповнення» історичної назви давнього українського міста на березі річки Трубіж іменем Хмельницького сталося на хвилі піднесення радянської «патріотичної» пропаганди.

Рейдери часів Голодомору

Коли так звані буксирні бригади вривалися у помешкання, вони витрушували все до останньої зернини, не звертаючи уваги на голодних дітей чи кволих людей. У народі їх називали «червоними мітлами», самі ж «буксирники» казали, що «діють в інтересах робітничого класу», «для побудови у нашій країні соціалізму». І лише через десятки років, спираючись на архівні документи, історики скажуть, що все відбувалося не спонтанно і не випадково, а за здалегідь написаним сценарієм — під моторошною назвою «Знищити українців».

Голодомор 1933 року очима Енн Епплбом - 2

У результаті трирічної сталінської продрозверстки сільське господарство країни опинилося в стані руїни, розпочався голод. Той самий голод 1932 — 1933 рр., який російські вчені називають загальносоюзним і додають: український голод даремно називають голодомором, він нічим не відрізняється від голоду в російських регіонах. Однак український голод все-таки відрізнявся від російського навіть тоді, коли ще не переріс у Голодомор. 1930 р. з України було вичавлено 437 млн пудів зерна проти 400 млн з Центральної чорноземної області, Північного Кавказу, Середньої та Нижньої Волги.

Голодомор 1933 року очима Енн Епплбом

Починаючи з серпня цього року науковці та журналісти всього світу обговорюють книжкову новину — третю фундаментальну книжку Енн Епплбом з історії Радянського Союзу — «Червоний голод. Сталінська війна з Україною». Перша книжка «Історія ГУЛАГу» побачила світ із сенсаційним результатом 2003 року: була нагороджена Пулітцерівською премією і згодом перекладена на два десятки європейських мов (українські переклади 2006 і 2010 рр.). Друга книжка «Залізна завіса. Приборкання Східної Європи» з’явилася 2012 р. і тепер перекладається на різні мови (український переклад 2017 р.).

«Третій стан» Королівства Руського-2

Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» з серії «Бібліотека газети «День», видана восени 2017 року, дуже швидко знайшла шлях до широкого читацького загалу й здобула заслужене визнання експертів. Справді, так про нашу українську державотворчу еліту, про еліту культурну ще не писали! Проте поза межами розгляду залишалася ще одна дуже важлива й цікава проблема: повсякденне життя й побут населення Королівства Руського: селян, міщан, духовенства, воїнства. З проханням прокоментувати саме цю тему ми звернулися до завідувача кафедри середніх віків та візантиністики Львівського національного університету імені І.Франка, доктора історичних наук, професора Леонтія ВОЙТОВИЧА.

«Третій стан» Королівства Руського

Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» з серії «Бібліотека газети «День», видана восени 2017 року, дуже швидко знайшла шлях до широкого читацького загалу й здобула заслужене визнання експертів. Справді, так про нашу українську державотворчу еліту, про еліту культурну ще не писали! Проте поза межами розгляду залишалася ще одна дуже важлива й цікава проблема: повсякденне життя й побут населення Королівства Руського: селян, міщан, духовенства, воїнства. З проханням прокоментувати саме цю тему ми звернулися до завідувача кафедри середніх віків та візантиністики Львівського національного університету імені І.Франка, доктора історичних наук, професора Леонтія ВОЙТОВИЧА.

Розстріляний у Сандармосі

Восени горезвісного 1937 року було обірвано життєвий шлях одного з провідних українських учених-першобудівничих у галузях попереджувальної медицини та фізіологічно обгрунтованого наукового супроводу праці, засновника першої в Україні кафедри професійної гігієни в складі Київського медичного інституту професора Володимира Підгаєцького. Тривалий час ім’я велетня розкутої гігієнічної думки, впроваджувача гуманістичних починань соціального змісту щодо людини праці, які він ініціював у двадцяті роки в Україні, перебувало в цілковитому забутті й зневазі — під нещадним тавром «ворога народу».

Смерть непокірливого пастиря

Однією з «конспірологічних сенсацій» буремних 1990-х років стали мемуари «Лубянка и Кремль» одного з керівників зовнішньої розвідки і диверсійних підрозділів радянських органів держбезпеки Павла Судоплатова. За свідченням Павла Анатолійовича, «на рахунку» чекістів — зокрема, ліквідація 1 листопада 1947 р. лідера греко-католиків Закарпаття, єпископа Теодора Ромжі, як противника переходу до Православ’я і джерела просочування важливої політичної інформації з УРСР до Ватикану. Спочатку, як стверджує мемуарист, архієрея було травмовано в спланованому 27 жовтня ДТП, а потім добито смертельною ін’єкцією отрути кураре агентом-медсестрою.

Приборкувач Довгорукого-2

Одним словом — «достойний правитель та ефективний менеджер», якому від вдячних потомків перепав і кінний пам’ятничок в Москві, і назва підводного атомного ракетного крейсера. Навіть останній варіант нині покійного транспортного засобу, про який говорили «Буває автомобіль, а буває «москвич», називався «Юрій Долгорукій». А про Ізяслава Мстиславича історія зберегла тиху, але добру пам’ять. Із 1134 по 1146 рік він княжив у Володимирі-Волинському. 1146 року став Великим князем київським, об’єднавши Київщину та Волинь.

Приборкувач Долгорукого

Щонайменше нерозумно розпочинати життєпис людини, котра належала до правлячої династії, з моменту її народження. Надто багато векторів розвитку її долі та передумов конфліктних ситуацій, через які їй належить пройти протягом життя, закладають попередні роки, десятиліття, а то й покоління. Повною мірою це стосується й волинського князя Ізяслава Мстиславича. Ті вузли, які йому довелося розв’язувати, а то й розрубувати протягом усього життя, затягнулися намертво ще при його дідові.

Незнаний «Капітал»

У першому томі «Капіталу» та підготовчих роботах до нього було детально (виходячи з теорії «трудової вартості») проаналізовано процес утворення доданої вартості, описано механізм капіталістичної експлуатації та накреслено вихід із майбутньої цивілізаційної кризи, яким він уявлявся Марксу: заперечення приватної власності, яке є поверненням до такого різновиду індивідуальної власності, що водночас є й власністю громадською. Тривалий час майже всі марксисти трактували це як просту націоналізацію великої власності чи її усуспільнення під робітничим контролем і при цьому примудрялися випустити чітко прописаний висновок: наслідком економічних і політичних процесів стане «суспільство асоційованих виробників».

У «стороні Корсунській»...(2)

Звісно, будь яка, здавалося б, навіть бездоганно верифікована джерелами реконструкція минулого не дає повної впевненості у тому, «як усе було насправді». Це чи не найважливіше для сучасного історика питання для творців раннього київського літописання так гостро не стояло. Спосіб мислення давньоруських книжників визначав, передусім, християнський типологічний символізм. Ось чому мало чи не кожний літописний персонаж, кожна помітна подія знаходить відповідність у біблійних, передусім старозавітних, подієвих моделях.

У «стороні Корсунській»...

Візантійське місто Херсон (античний Херсонес) було важливим торговельно-економічним і стратегічним центром візантійських володінь у південно-західному Криму. Відносини Київської Русі з цим визначним культурно-політичним центром Візантії становлять яскраву, проте маловідому сторінку історії українського Середньовіччя. Неабиякою була його символотворча роль у справі навернення у християнство київського князя Володимира та організації церковно-культурного життя в середньовічному Києві. Його образ «місця пам’яті» Володимирового хрещення в ранньомодерній українській церковній публіцистиці з перебігом часу було прибрано до рук і присвоєно чужинцями.

Перманентна ґібридна війна Кремля проти України

Насьогодні, коли путінські війська ведуть відверті й аґресивні бойові дії на Донбасі, спецслужби та промосковська окупаційна адміністрація провокують міжнаціональні протистояння в анексованому Криму, а всередині материкової України таємні аґенти Кремля проводять підривну діяльність та здійснюють теракти проти незалежної української держави, - принагідно згадати, що 12 жовтня 1957 року, рівно 60 років тому, у баварській столиці Мюнхені на сходах будинку при вулиці Карлплатц, де тоді перебувала редакція часопису «Український Самостійник», аґентом КҐБ Богданом Сташинським було вбито провідного теоретика, ідеолога націоналізму та очільника ОУН за кордоном професора Лева Ребета.

Нації в глобалізаційну добу

45-річний професор Лев Ребет був убитий вранці у суботу 12 жовтня 1957 року на сходах будинку на Карлплатц у Мюнхені, де містилася редакція «Українського самостійника». Вбивцею був агент КГБ Богдан Сташинський, він же Йозеф Леман, він же Зігфрид Дрегер, він же Ганс-Йоахим Будайт, він же Олександр Крилов. Знаряддям убивства став пристрій, який вистрілював струменем синильної кислоти. Він був виготовлений у московській лабораторії, що у добу ЧК називалася «спеціальним кабінетом», у добу НКВД — «камерою», а за часів КГБ — «спецлабораторією №12». Зараз, кажуть, вона називається «лабораторією Х».

Українець – перша жертва Новоросії

Історія українського парламентаризму має чимало яскравих сторінок. Ось і 250 років тому, коли в Російській імперії трапився демократичний епізод — вибори і недовга діяльність квазіпарламентської інституції (Законодавчої комісії 1767 — 1768 рр., інакше — Комісії зі складання Нового уложенія), українці змогли відзначитися. От історія одного з депутатів тієї давньої каденції, якого можна вважати першою жертвою Новоросії. Ще 1764 р. для новоутвореної Новоросійської губернії відрізали добрий шмат Гетьманщини — Кременчуцьку та Власівську сотні Миргородського козацького полку (з Кременчука навіть почали «ліпити» столицю тієї губернії).

«Гриф секретності» знято: 42 мільйони загиблих

Уряди і громадськість країн-учасниць Другої світової війни, як правило, прагнуть перебільшити свої жертви у воєнний період, особливо якщо точний підрахунок їх ускладнено. Лише Радянський Союз, а слідом за ним Росія до недавнього часу всіляко применшували свої військові втрати, і особливо — втрати своїх збройних сил. Але цього року, нарешті, на слуханнях у Держдумі, присвячених акції «Безсмертний полк», замість колишніх офіційних 26,6 млн загиблих, включаючи 8 668 400 військовослужбовців, з’явилися напівофіційні — 41,979 млн усіх загиблих, у тому числі 19,4 млн військовослужбовців.

Новий Єрусалим на Дніпрі (2)

Уподібнення Києва Священному Граду — Єрусалиму — простежується у багатьох пам’ятках писемності і культури українського середньовіччя. Встановлюваний середньовічними книжниками культурно-історичний паралелізм між Києвом та Єрусалимом не був голослівною декларацію, а опирався на матеріалізований стараннями Ярослава Мудрого, як би тепер сказали, урбаністичний проект — переулаштування міського простору столиці Русі. Як сповіщає літопис під 1037 р. «Заложив Ярослов город великий... в города сього ворота є Золоті.

Новий Єрусалим на Дніпрі

Мабуть, ще не одного списа буде зламано в історіографічній битві майбутніх поколінь істориків довкола питання: коли і як виник Київ? Ми ніколи, переконаний, не докопаємося до денця цього хронологічного колодязя, де, як сподіваємося, захована точна дата заснування Києва. Проте маємо можливість, твердо оперту на історичні джерела, поглянути на це питання очима середньовічних книжників-інтелектуалів і виявити першовитоки й сакральне наповнення давньокиївського християнського свята — дня народження Міста, що припадає на травневі дні (11—12).

Мазепа — архітектор європейської України ¹

«Немногим, может быть, известно, / Что дух его неукротим [...], / Что он не ведает святыни, / Что он не помнит благостыни, / Что он не любит ничего, / Что кровь готов он лить, как воду, / Что презирает он свободу, / Что нет отчизны для него». Це слова Пушкіна про Мазепу, поема «Полтава». «Злой и искусительный губитель христианский», — пишуть у «пашквілі» на гетьмана анонімні передбачливі черниці вже в далекому 1691 р.2 «Изменникъ, богоотступникъ, воръ», — метав громи Петро І: «гетман Мазепа, забыв страх Божий, изменил нам»3...

Корона чи «ярлик»? (2)

Але, як це не раз вже траплялося в історії людства, нащадки та діти не завжди бувають вдячними не тільки своїм рідним і хрещеним батькам, а й духовно-культурним наставникам та вихователям. Так і цей прогресивний для розвитку світової цивілізації внесок Києва мав для його власної державності трагічні історичні наслідки... Хрестоносці у 1204 році під час руйнування та пограбування міста Святого Костянтина, очевидно, не брали до уваги, що засновник Константинополя був першим християнським імператором, який зробив християнство світовою державною релігією.

Корона чи ярлик?

Історична наука уже давно розрізняє відмінні за походженням та змістом слова: «руський» та «російський», «Русь» та «Росія». Але, в силу використання історії як інструмента політичної боротьби, навіть більшість європейських мов не мають окремого одне від одного перекладу цих різних за історичним значінням слів. Річ полягає у тім, що лише у ХVIII столітті прямі нащадки «руських людей» — українці, які складали свого часу основу метрополії середньовічної Русі, були перейменовані у Російській імперії на «малоросів».

Подорож у часі до волинської столиці (2)

Відразу хотілося б нагадати, що саме князівство Литовське не слід ототожнювати із сучасною Литвою, а його жителів — виключно із литовцями. Більша частина тогочасного князівства, що простягалося від Чорного до Білого (Балтійського) моря (пам’ятаєте славнозвісну вертикаль?), була населена русинами-українцями та білорусами. Українська мова і православна релігія визнавалися за державні, а самі князі часто мали по хрещенні характерні руські варіанти імен — Любарт охрестився Дмитром, Вітовт — Олександром. Поважаючи і приймаючи спадкоємні традиції Королівства Руського, литовські правителі все ж прагнули подальшої розбудови своїх земель, яка великою мірою базувалася на принципах, близьких і сучасній Європі.

Подорож у часі до волинської столиці

Дивлячись на однакові адміністрації рад, розумієш системність комуністичної епохи. Можна легко перейменувати вулицю, на якій стоять однакові будинки, але самі будинки — не знесеш. В однакових костюмах однакові фігури (так двозначно й читайте) і досі приймають передбачувані рішення, не ведучи свій народ уперед, а, в кращому разі, плентаючись поза ним і фіксуючи в указах уже звершені народні перемоги. У міжобласних відрядженнях чиновники ніколи не губляться поміж кабінетів, бо і в місті А, і в місті Б, і в місті Я всі адміністрації майже однакові.

Як котилося «червоне колесо»

Ця хвиля спрямованого проти кримців більшовицького терору була не першою, а третьою. Перша розгорнулася у січні — квітні 1918 року, коли більшовики та їхні тодішні союзники (яких через півроку більшовицька влада знищить) захопили весь Кримський півострів. Цілеспрямоване нищення «контрреволюціонерів» (інтелігенції, офіцерів, «буржуїв», діячів демократичних партій) супроводжувалося погромами татарських селищ. У Ялті, Феодосії, Євпаторії «революційні» матроси та солдати, за спогадами сучасників, «націоналізували» чимало татарських жінок та дівчат і приторговували ними.

Злети й падіння давньої столиці

Доля міста є невіддільною від долі народу та держави. Піднесення її, держави, духу, зброї та господарства — це й є ті крила, що підносять «гради» цілої землі, великі, стольні, середні та малі. Й навпаки — паралізуюча волю криза, зневіра, занепад моральної сили завдають удару містам (столичним, можливо, мало не в першу чергу) майже настільки ж жорстокого та нищівного, як і навали ворогів. Утім, в історії королівської і княжої столиці, слава котрої гриміла у ХІІІ—ХІV ст. на всю Україну-Русь, навал цих було більше ніж достатньо...

Родоначальники дому Острозьких

Ім’я князя Данила, першого відомого представника династії Острозьких, губиться у глибині віків. Знаємо про нього небагато. Але навіть ті скупі відомості, які дійшли до нас, вказують на те, що це була непересічна людина, яка зіграла в історії України XIV ст. помітну роль. Перша згадка про нього припадає на 1340 р. Тоді було отруєно правителя Руського королівства Юрія-Болеслава Тройденовича. Після себе він не залишив спадкоємців. Цим скористався польський король Казимир ІІІ, який мав деякі права на престол цієї держави. Зібравши військо, він пішов на землі Русі.

Молдавська держава – один із нащадків Руського королівства?

Перебуваючи в Кишиневі, я не міг не відвідати музею історії Молдови. Зрозуміло, інтерпретація минулого в таких закладах — це відображення домінуючих ідеологем, які існують у країні. Зараз у Молдові одним із визначальних трендів є те, що молдавани — це румуни. Відповідно, в країні чимало людей прагнуть приєднатися до свого південного сусіда. Тому історія цієї країни інтерпретується в румунському дусі. Все, що пов’язувало Молдавію зі слов’янським світом, зокрема Україною, свідомо чи несвідомо маргіналізується. Щоправда, така маргіналізація зустрічається й в українській літературі, зокрема навчальній, — у чому не раз доводилося пересвідчуватися.

«Аристократія шаблі»

Попередником і своєрідним взірцем при формуванні сучасної української нації (тобто нації, що склалася на основі певного етнічного ядра і включає всю громадянську спільноту, яка або усвідомлено виборює самостійність своєї країни, або вже її виборола і будує державу в незалежній чи реально автономній формі, як це траплялося у минулому) була так звана козацька нація XVII — XVIII століть. Ця нація не включала всю сукупність населення українських земель; ішлося тільки про козаків (як реєстрових, так і січових, низових та інших), покозачену шляхту, духовенство та певну частину городян (передусім із тих міст, що традиційно мали Магдебурзьке право).

Чи була змова маршала Тухачевського?

80 років тому, 11 червня 1937 року, Спеціальною судовою присутністю Верховного Суду СРСР на чолі з армвійськюристом Василем Ульріхом в ході одноденного закритого судового засідання, без захисників і без права оскарження вироку, були засуджені до страти учасники так званої військово-фашистської змови: маршал Михайло Тухачевський, колишній 1-й заступник наркома оборони; командарми 1-го рангу Йона Якір та Ієронім Уборевич, колишні командувачі, відповідно, Київського і Білоруського військових округів; командарм 2-го рангу Август Корк, колишній начальник Військової академії імені Фрунзе; комкори Роберт Ейдеман, колишній голова Центральної ради «Осоавиахим».

Литовсько-Руська імперія

1358 рік. До Великого Князівства Литовського прибули посланці від німецького імператора Карла IV. Метою візиту було укласти домовленість про прийняття ВКЛ християнства. Проте замість згоди Ольгерда, вони поверталися назад з вимогами повернення земель, зайнятих хрестоносцями і переселення тевтонського ордену на кордон із Золотою Ордою. Умови, звісно, неможливі для виконання. Це рішення литовські історики не можуть пробачити Ольгердові й досі. За метафорою історика Е. Гудавічюса, саме тоді Литва втратила місце у «першому класі європейського потяга».

«Філософ на троні»

У Київській Русі грамотними людьми, книжниками були не лише духовні особи, а й представники світської еліти. Книжна мудрість цінувалася в князівському середовищі. Це простежується, зокрема, в діяльності Ярослава Мудрого. Очевидно, і він сам, і його діти володіли грамотою. Відомо, що донька цього князя Анна Ярославівна, яка стала королевою Франції, вміла писати, на відміну від свого чоловіка. Загалом грамотність серед жінок у той час була явищем украй рідким. І в цьому плані приклад Анни Ярославівни є свідченням високої писемної культури Київської Русі.

«Божим велінням Данило звів город, на ймення Холм» - 2

Оповідь про початки Холма у Галицько-Волинському літописі є суперечливою. Під 1223 роком літописець зазначає: «Божим повелінням Данило звів город, на ймення Холм, — але про його спорудження ми іншим разом скажемо». Відтоді, описуючи різноманітні події, літописець не раз згадує Холм у різноманітних контекстах, аж доки надзвичайні події, що розгорнулися на Волині й у самому місті, не спонукали його виконати свою обіцянку. У літописній статті, вміщеній у Галицько-Волинському літописі під 1259 роком, сповіщається про несподіваний наступ на Волинь військ татарського хана Куремси.

«Божим велінням, Данило звів город, на ймення Холм»

Хоча ідея спадкоємства Галицькою Руссю традицій першої Київської держави в староруському письменстві не була висловлена прямо, вона покволом прокламувалася через низку ідеологічних новацій, покликаних вивищити статус Галицько-Волинського князівства в політичній структурі Русі. Це прослідковується, зокрема, у наділенні укладачами Галицько-Волинського літопису князя Данила Романовича рисами ідеального володаря, суверена усієї Русі з Києвом включно.

«...Здобудеш людських прав»

Українські ліві. Соціал-демократи та соціалісти. Як організована політична сила вони з’явилися в останній чверті ХІХ століття. Без них неможливо уявити найвищі злети визвольної боротьби в Україні у перші десятиліття ХХ століття, українську культуру, освіту, науку, громадське життя. І в наступні роки українські ліві — помітна сила. Але з ними відбуваються якісь дивовижні трансформації. Одна частина цих лівих від самого початку ХХ століття все більше й більше звертала у бік Москви, врешті-решт повністю орієнтуючись на неї, а не на європейські ліві ідеї..

Стріла «натягнутого лука»* - 3

Однією з важливих її причин було вигасання політичної традиції «замойщиків», які дуже серйозно трактували «руський фактор» і замахувалися на інтеграцію до річпосполитського проекту «всієї Русі» — з Московією включно. Цього вже не мало покоління річпосполитських політиків доби після завершення російської Смути, вихованих у менш «відкритій» школі переможної контрреформації і з набутим певним «запамороченням успіхами».

Стріла «натягнутого лука»* - 2

Не дивно, що, наприклад, панщина на українській Наддніпрянщині з’являється вже аж у ХVII ст., і до початку — середини ХVIII ст. вона не виходила за межу двох днів відробітку на тиждень. Загалом, хлібний варіант «ресурсного прокляття» і «колоніального моноциклу» з його фільварками-помістями (великими ринково орієнтованими сільськогосподарськими підприємствами) та т.зв. другим виданням кріпацтва поставав тут повільно — остаточно запанувавши в Україні вже аж у другій половині ХVIII ст. (підпертий російськими багнетами, а не річпосполитсько-сарматськими шаблями).

Стріла «натягнутого лука»*

Наразі нікого (принаймні в Україні) не здивує твердження, що український Ранній модерн має густе «річпосполитське» забарвлення і смак. І попри наявність — здебільшого у популярному дискурсі — тих, хто «нічого не забув, нічому не навчився» та й досі торочить про «іноземних загарбників» і «ярмо латинників», розуміння того, що то є зовні нав’язані (в інтересах російсько-імперського і радянського проектів) сенси, вже перейшло таки якісну межу. Відтак картина історії очима пізніших переможців та історичне увічнення колоніальних підлеглостей дедалі більше не задовольняє сучасних українців. Вітчизняні історики охоче сприйняли цей «виклик часу».

Гідний нащадок гетьманського роду

«Історія України». Цим словосполученням позначають дві речі, вельми різні, хоч і взаємопов’язані. По-перше, реальний перебіг подій, які змінюють суспільство. По-друге, тексти, які розповідають про ці події. Відтак історики — це люди, які описують історію. Але історики — це також персонажі поточної історії, які формують світогляд своїх сучасників, оскільки від об’єктивності чи, навпаки, ідеологічної заангажованості істориків залежить міра достовірності погляду суспільства на себе. Зрозуміло, що історичний розмисел завжди матиме певну частку суб’єктивності;

«Зійдемося до Києва й встановимо закон...»

Князь Роман Мстиславич є доволі відомою фігурою давньоруської історії. У багатьох роботах, підручниках він постає як об’єднувач Волині й Галичини, творець т. зв. Галицько-Волинського князівства. Хоча насправді цей правитель ставив перед собою завдання стати владарем усієї Русі. Батько Романа, Мстислав Ізяславич, зумів обійняти в 1167 році київський престол, а свого малолітнього сина відправив княжити до Новгорода. Однак проти Мстислава створилася коаліція на чолі з князем Андрієм Боголюбським.

Королев’ята над Дніпром: князі Вишневецькі - 2

Наступний бій знову звів М. Вишневецького зі старим знайомцем — Бакаєм, котрому сприяли ватажки Телес і Сивербас (Сівер-Баша?). Ймовірно, йдеться про події наприкінці жовтня 1570 р., коли «Бакай з товариші» з 2,5 тис. татар фіксується в межиріччі Псла і Ворскли з наміром нападу на московську Сіверщину (Почеп і Стародуб). Вочевидь, то була розвідка шляхів для славнозвісного ханського походу на Москву 1571 р. Дорогою назад Бакаєві татари могли й «завернути» до Черкас. Відтак саме ця поведінка білгородців мотивувала коронного гетьмана Ю. Язловецького влітку 1571 р. висунутись на Черкащину, щоби громити ворога, який вертався з московського походу.

Королев’ята над Дніпром: князі Вишневецькі

Вельможний дім князів Вишневецьких належав до найвищого за ієрархією українського середньовічного суспільства соціального прошарку — «княжат головних», проте протягом XVI ст. був заслабий, щоби претендувати на першість серед них. За підрахунками Н. Яковенко, цей рід займав 3—4 місце у неофіційному табелі про ранги найпотужніших місцевих князівських кланів. Отже, Вишневецькі, неспроможні серйозно конкурувати, наприклад, із «некоронованими володарями України» — князями Острозькими — у відносно освоєних районах (прилеглих до Волині, гнізда української аристократії, та ще навколо Києва), спробували надолужити своє на прикордонних «пустинях».

Аркаси: грецька династія українських патріотів

Українську історію завжди творили не лише етнічні українці, а й ті, хто щиро перейнявся духом цієї землі, хто залучився в культурницьку, а нерідко — і в державницьку працю. Чимало достойників за покликом духу, а не крові стали значно більшими, сказати б, патріотами-практиками, ніж ті вусаті щирі українці, які гаряче клялися в любові до «неньки» і водночас, за словами поета Володимира Самійленка, «пролежали цілий свій вік на печі». До цих достойників належить і рід Аркасів. Наприкінці ХVIIІ століття грек Андреас Аркас переселився з родиною із Греції, яка тоді перебувала під владою Оттоманської Порти, до щойно заснованого Миколаєва. Він викладав там у штурманському училищі історію та давні мови.

Ким був насправді Ріко Ярий?

У 20 — 30-х роках ХХ ст. був час, коли в Українській військовій організації (УВО) та Організації українських націоналістів (ОУН) другою людиною після Євгена Коновальця був Ріхард Ярий, або Ріко Яри (псевдо — Карпат). Ця людина опікувалася стосунками ОУН із низкою іноземних розвідок, відповідала за фінансове забезпечення діяльності цієї організації. Зрештою, ця людина фінансово підтримала діяльність бандерівського крила після розколу ОУН.

Великий дороговказ для Русі

Про спадщину Ярослава блискуче говорить перша декларація державної християнської Русі «Слово про Закон і Благодать» митрополита Іларіона. Дата написання твору є дискусійною, про що скажемо пізніше. Тут знову прикличемо у свідки літописця. Автори і редактори «Повісті минулих літ», очевидно, були знайомі з текстом Іларіонової проповіді, тож не могли оминути факту її написання. Тим паче, що окремі уривки літопису тісно перегукуються з проповіддю, що дало підстави деяким дослідникам говорити про Никона як автора обох творів. «Слово про Закон і Благодать» засвідчило не тільки утвердження державної Русі, а й її високий духовний і книжний рівень.

Питання, що потребує ясності-2

У другій половині ХІХ ст. поступово серед галицьких істориків (і не тільки) утверджується концепт Галицько-Волинського князівства. Він влаштовував багатьох. Передусім це влаштовувало галицьких москвофілів, які з допомогою цього концепту «доводили» єдність Галичини з «корінними» землями Російської імперії. Галицько-Волинське князівство представлялося ними як частина Русі (Росії). Мовляв, воно виникло в результаті князівських усобиць. Подальшому його відокремленню сприяли події, пов’язані з «монголо-татарським ігом». Але попри те все Галичина була й є частиною Русі (Росії) і має рано чи пізно злитися з нею.

Питання, що потребує ясності

В українській історіографії можемо знайти чимало термінів-міфологем, які були «накинуті» історіографією російською. Ці терміни мають не так науковий, як ідеологічний характер, орієнтуючи істориків на певне бачення минулого, яке вигідне росіянам. На жаль, чимало таких термінів унаслідок різних обставин були прийняті українськими істориками — більше того, освячені авторитетом доволі знаних дослідників. Приміром, відомим поняттям-міфологемою став термін «Рюриковичі». Насправді, цей термін з’явився й поширився в новочасній російській історіографії — у давніх документах він відсутній.

Земля Мамаїв

Існування Золотої Орди неабияк вплинуло на історію України. В результаті загарбницьких походів онука Чингісхана — Бату-хана під владу Орди потрапила значна частина Київської Русі. Найсильніше ця залежність відчувалася в російських землях, прилеглих до степу, — там, де були кочовища монголо-татар. Вже при спадкоємцях Чингісхана величезна територія імперії була поділена на автономні улуси, у тому числі улус Джучі, який охоплював землі сучасної України. Самі татари називали цей наділ Улу Улус — Великий Улус. Центром володінь хана Бату, які розкинулися від Дунаю до Середньої Азії, стало Нижнє Поволжя.

Сторінки забутої Слави

Історична спадковість нації та держави, а особливо тяглість і тривалість державотворчих, культурно-цивілізаційних традицій того чи іншого народу — це, поза сумнівом, становий хребет, єдино міцна основа для утвердження національної ідентичності людей, які споконвіку живуть на своїй землі. Безумовно, це повною мірою стосується й України. Засвоєння славетних, а так само й гірких уроків державності — краща школа історичної мудрості. Але для українців ця проблема набула дивовижної, мало не унікальної форми. Не так просто відшукати ще одну таку країну, де журналісти шанованих й популярних ЗМІ дозволили б собі невіглаські, далеко не безневинні висловлювання на кшталт «наша молода держава» або ж «українській державі сьогодні — 25 років».
   
  • Анна Левчук

    Сергій Грабовський

    Андрій Безсмертний-Анзіміров


    Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар