9 вересня - Україна Incognita

9 вересня

1513. Відбулася Битва при Флоддені - поразка і загибель короля Шотландії Якова IV від англійських військ.

Яків V Шотландський. Портрет роботи Корнеля де Ліона

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

У 1509 році на англійський трон зійшов войовничий Генріх VIII. В листопаді 1511 року він приєднався до Священної ліги, союзу з Іспанією, Венецією і римським престолом проти Франції. Генріх послав на допомогу іспанському королю, своєму тестю Фердинанду II, війська, але вони були розбиті. У відповідь Генріх розпочав власну кампанію проти Франції і вторгся в країну. Але армія Шотландії — давнього союзника франзуців — користуючись відсутністю Генріха, влітку 1513 року перейшла кордон і в свою чергу вторглася у Англію. Не зважаючи на те, що країни ще в 1502 році уклали мирний договір і сестра англійського короля Маргарет вийшла заміж за короля Шотландії Якова IV. Яків IV спочатку зібрав приблизно 60 000 шотландців, горців і жителів рівнин, а також 5000 французів. Проте, доки вони йшли на Бранкстон до 22 серпня їх чисельність скоротилася до 20-30 тисяч - через дезертирство та хвороби. Шотландці, перетнувши англійський кордон, спочатку мали деякі успіхи і захопили кілька замків - Норхем, Уарк, Форд, Італ, проте просуватися далі вглиб території супротивника не квапилися. Можливо, припускають історики, Яків IV не бажав широкомасштабних військових дій з Англією, а лише прагнув продемонструвати виконання Шотландією своїх зобов'язань перед Францією. Генріх VIII, вирушаючи в похід на Францію, поклав організацію оборони північних графств на талановитого воєначальника Томаса Говарда, графа Суррея (пізніше — другий герцог Норфолк). Йому вдалося зібрати чисельне ополчення і, не зважаючи на дощову погоду, швидко вирушити назустріч шотландцям. Одночасно англійський флот адмірала Говарда, сина графа Суррея, підвіз англійським військам легку артилерію.

1776. Затверджена нова назва Об'єднаних Колоній Америки - Сполучені Штати Америки.

1769. Народився Іван Котляревський, український письменник, поет і драматург, основоположник сучасної української літератури. 

Іван Котляревський

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Його поема «Енеїда» (1798) стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою. Творчість Котляревського має основоположне значення в іс­торії становлення нової української літературної мови. В умо­вах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови його поема «Енеїда», п'єси «На­талка Полтавка» і «Москаль-чарівник», написані на основі живого усного мов­лення народу, започаткували новий етап фор­мування літературної мови.

1825. Композитор Людвіг ван Бетховен востаннє дав концерт.

Лодвіг ван Бетховен за працею вдома

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1828. Народився Лев Толстой, російський письменник і громадський діяч. 

Лев Толстой у Ясній Поляні (1908). Фотографічний портрет роботи С. М. Прокудіна-Горського.

Фото з сайта ru.wikipedia.org

У 1860-ті роки світ побачила «Війна і мир», а в 1870-ті - «Анна Кареніна». Його скромний сільський дім у Ясній Поляні (на південь від Москви) став центром тяжіння для численних учнів. Восени 1910 року через жорсткий тиск з боку своєї родини Толстой був змушений полишити дім, і через десять днів після того помер на залізничній станції Астапово. Перебував у Києві 14-16 червня 1879, відвідав Києво-Печерську лавру, Софійський і Михайлівський собори, духовну академію тощо. Імовірно, зупинявся у сестри своєї дружини Г. А. Кузьминської на теперішній вулиці Льва Толстого № 9. Відтворив київські враження у праці «Дослідження догматичного богослов'я» та інших.

1886. У столиці Швейцарії Берні підписана Конвенція про охорону літературних і художніх творів — перша міжнародна угода в області авторського права.

1944. СРСР і Польща уклали договір про відселення лемків зі Східної Польщі.

Значна частина лемків після Другої світової війни була переселена до України. Проте, після переселення у Польщі їх залишалося ще близько 140 тис. Однак вони були депортовані з Карпат 1947 року у ході операції «Вісла» і розпорошені на землях, які відійшли від Німеччини до Польщі після Другої світової війни (північний захід Польщі). Однією з причин операції «Вісла» була діяльність в Лемківщині Української повстанської армії, яка боролася з польськими збройними силами. 

1969. У Канаді вступив в дію Мовний Акт, що проголошував англійську і французьку мови офіційними на всій території країни.

1976. Помер Мао Цзедун, китайський політичний і державний діяч, революціонер, голова КНР (1954-1959), голова ЦК Компартії Китаю (1942-1976). 

Фото з сайта hrono.ru

Головний теоретик маоїзму. У 1949 р. Мао проголосив утворення Китайської Народної Республіки, фактичним лідером якої він був до кінця життя. Провів кілька гучних кампаній, найвідомішими з яких стали «Великий стрибок» і «Культурна революція» (1966-1976), що забрали життя багатьох сотень тисяч людей. Правління Мао характеризувалося об'єднанням країни після довгого періоду роздробленості, зростанням індустріалізації Китаю і помірним зростанням добробуту народу з одного боку, але також політичним терором і культом особи Мао – з іншого.

2007. Помер Василь Кук, останній командувач УПА. 

Головний командир УПА Василь Кук у молодості

Фото з сайта kbulkin.wordpress.com

Навчаючися в Люблінському католицькому університеті, Василь Кук організував і очолив студентську групу членів ОУН. У 1932-1934 рр. виконував доручення крайової екзекутиви (КЕ) і як зв'язковий їздив до Кракова та на Волинь, перевозив нелегальну літературу, зброю. За революційну діяльність його неодноразово заарештовувала польська поліція. В 1934 р. був засуджений польським судом за революційну діяльність до двох років позбавлення волі. В 1936 р. вийшов на волю й очолив Золочівський повітовий провід ОУН. У травні 1937 р. перейшов у підпілля, оскільки знову постала загроза арешту. Після II Великого Збору ОУН провідник ОУН Степан Бандера призначив його членом Проводу ОУН, у якому Василь Кук очолив організаційну референтуру (відділення). Кук очолив Провід ОУН на південно-східних українських землях. Після загибелі Д.Мирона в липні 1942 р. та арешту його заступника П.Сака безпосередньо керував діяльністю ОУН на всіх українських центрально-східних і південних землях. Навесні 1943 р. очолив УПА-Південь. У квітні 1944 р. керував найбільшим боєм УПА під Гурбами. З 1947 р. був заступником Романа Шухевича на всіх його посадах, а після його загибелі 5 березня 1950 р. В.Кука було обрано Головою Проводу ОУН в Україні, Головним Командиром УПА та Головою Генерального Секретаріату Української Головної Визвольної Ради.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар