9 серпня - Україна Incognita

9 серпня

1483. Відкрито Сикстинську капелу.

Сикстинська капела є найбільш відомою каплицею в Апостольському палаці – офіційній резиденції Папи Римського у Ватикані. Вона славиться своєю архітектурою, нагадує Храм Соломона в Старому Заповіті, а оздоблювали її найвизначніші художники епохи Відродження, включаючи Мікеланджело, Рафаеля, Берніні і Сандро Боттічеллі. Досі вважається, що «Страшний Суд» Мікеланджело на стелі капели – головне його досягнення в живописі.

Фото з сайту worldtranslation.org

«День» про Сикстинську капелу 

У каплиці немає зовнішнього фасаду та зовнішніх дверей. Потрапити до неї можна тільки з внутрішніх приміщень Папського палацу. При капелі діє хор, який складається з 19 чоловічих і 30 дитячих голосів (хор хлопчиків, який зветься «Pueri cantores», інколи співає окремо, або ж мовчить, коли лунає григоріанський спів, традиційно виконуваний чоловічими голосами). Дитячий хор хлопчиків Сікстинської капели з’явився у VI ст. з волі Папи Григорія Великого, але тільки у 1956 році, коли керівником був Доменіко Бертолуччі, «Pueri cantores» офіційно став частиною Папської Сікстинської капели: доти їх лише запрошували на богослужіння в допомогу дорослому хору.

1776. Народився Амедео Авогадро, італійський фізик, хімік, який відкрив хімічну формулу води.

Портрет із сайту krugosvet.ru

Амадео Авогадро займався дослідженнями в галузі електрохімії, став одним з основоположників електрохімічної теорії. В історію фізики він увійшов як відкривач одного з ключових законів молекулярної фізики, давши основні визначення молекулярної теорії. В одній зі своїх численних праць «Нарис методу визначення відносних мас елементарних молекул тіл і пропорцій, за якими вони входять в з’єднання» Авогадро відкрив можливість точного теоретичного визначення атомних мас, а також методів визначення їх складу – молекул, характеру хімічних реакцій.

1842. Відбулася демаркація кордону між Канадою та США за договором Вебстера-Ашбертона.

Мапа з сайту lifeglobe.net

1848. На Буковині ліквідовано кріпосне право.

Ілюстрація з сайту calendarium.com.ua

Скасуванню кріпацтва на Буковині передувала революція, яка відбувалася у Галичині у 1848 році. Метою цієї революції було проведення демократичних реформ. Результатом реформи стала поява близько 375 тисяч вільних господарств, які належали селянам. Однак реформа не врегульовувала питання щодо лісів та пасовиськ. Селяни зверталися в суди, що спричинило руйнування багатьох селянських господарств.

1893. Народилася Віра Холодна, українська акторка, зірка німого кіно. Уродженка Полтави.

Фото з сайту poltava.pl.ua

У кіно Віра Холодна почала зніматися в 1914 році. Перша (епізодична) роль була зіграна у фільмі «Анна Кареніна» режисера Володимира Гардіна. На початку 1919 року Віра Холодна знімалася в декількох фільмах. Зйомки проходили в Одесі, де в той час лютувала важка форма грипу – іспанка. Хвору актрису врятувати не вдалося. 17 лютого 1919 року у віці 26 років Віра Холодна померла.

1899. Народилася Памела Ліндон Треверс, англійська письменниця австралійського походження, автор книг про Мері Поппінс.

Фото з сайту livelib.ru

Памела Треверс спочатку грала у театрі – виключно в п’єсах Шекспіра, але потім захоплення літературою перемогло, і вона повністю присвятила себе літературі, публікуючи свої твори під псевдонімом «P. L. Travers» (два перших ініціали використовувалися для приховування жіночого імені – звичайна для англомовних письменниць практика). Ще в дитинстві Памела писала оповідання і п’єси для шкільних спектаклів, а братів і сестер розважала чарівними розповідями. Її поеми були опубліковані в австралійському журналі «Бюлетень», коли їй ще не було двадцяти років.

1926. Народився Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року.

Євген ГРИЦЯК: «Суспільство ще не готове підтримати якісну альтернативу»

Євген ГРИЦЯК: «Найбільше я реалізувався як повстанець, цілитель та йог...»

Євген Грицяк: Icторію творять мученики, а не мучителі

1945. Американці скинули другу після Хіросіми атомну бомбу на японське місто Нагасакі.

Фото з сайту strongbull.ru

Атомний вибух над Нагасакі уразив територію площею приблизно 110 км. Згідно зі звітом префектури Нагасакі люди і тварини на відстані до 1 км від епіцентру загинули майже миттєво. Майже всі будинки в радіусі 2 км були зруйновані, і сухі, займисті матеріали запалали на відстані до 3 км від епіцентру. З 52 000 будівель в Нагасакі 14 000 були зруйновані і ще 5 400 – серйозно пошкоджені. Тільки 12% будівель залишилися неушкодженими. Хоча в місті не виникло вогняного смерчу, спостерігалися численні локальні пожежі. Кількість загиблих до кінця 1945 року склала від 60 до 80 тисяч чоловік. Через 5 років загальна кількість загиблих, з урахуванням померлих від раку та інших довготривалих впливів вибуху, могла досягти 140 000 чоловік.

1962. Помер Герман Гессе, німецький письменник, нобелівський лауреат.

Фото з сайту schwarzaufweiss.de

Герман Гессе довгий час жив у Швейцарії, тому його творчість часто зараховують до літератури цієї країни. Найбільш відомі великі твори Гессе це роман «Степовий вовк», повість «Паломництво в країну Сходу» і роман «Гра в бісер». У 1946 році письменникові була присуджена Нобелівська премія. У творчості Гессе, близькій до неоромантизму, поєднані унікальні образи ідей древніх східних культур з етикою християнства й німецькою філософією.

1991. У Запоріжжі почався ІІ фестиваль української пісні «Червона рута» (перший на східній та південній Україні).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар