9 липня - Україна Incognita

9 липня

1357. Король Карл IV заклав у Празі Карлів міст через Влтаву.

Карлів міст, зведений на місці моста Юдіфі, знищеного в 1342 році повінню. У час, коли будувався міст, дуже важко було знайти якісні компоненти розчину, які забезпечили б стійкість конструкції. Головною будівельною речовиною, з якої будували міст, був яєчний білок. За наказом Карла з усієї країни звозили тисячі яєць. Деякі селяни, не завжди розуміючи, для чого використовуються яйця, надсилали їх вареними.

1558. Женева стала незалежною від Швейцарії.

Штаб-квартина ООН в Женеві

Фото з сайту www.flyzeta.ru

Вперше Женева згадується в «Записках про Гальську війну» Юлія Цезаря. У 443 році місто було захоплене німецьким плем’ям бургундів і впродовж тридцяти років Женева була столицею їх королівства. У 534 році тут з’явилися франки, і місто незабаром стало частиною імперії Каролінгів. У 9 столітті Женева була вже столицею Бургундії. Женеву називають також столицею миру, адже саме тут розташована штаб-квартира ООН.

1578. Народився Фердинанд II Габсбург, король Богемії, король Угорщини, імператор Священної Римської імперії.

Портрет із сайту  webme.com

Фердинанд ІІ був переконаним католиком і постійно заважав діяльності протестантських князів, чим викликав повстання у Празі. Це повстання стало причиною Тридцятилітньої війни. Був відомий як прихильний абсолютизму.

1686. Сім європейських держав створили Аугсбурзьку лігу з метою зупинити експансію Франції у Європі.

Імператор Леопольд І

Портрет із сайту  znaimo.com.ua

Ініціатором створення Аугсбурзької ліги був Габсбурзький імператор Леопольд I, який через небезпеку нападу турків на східний кордон Священної Римської імперії був змушений відтягнути туди велику частину своїх збройних сил. Союз повинен був зупинити французьку експансію на заході імперії. Сторони, які уклали договір, зобов’язалися дотримуватися умов Вестфальського миру, Ніймегенских мирних угод і укладеного 15 серпня 1684 між Францією і імперією Реґенсбургського перемир’я. У Реґенсбургзі поряд з мирним договором було також обумовлено, що території та міста, анексовані Францією, залишаються в її розпорядженні на 20 років.

1788. Коннектикут став п’ятим штатом США.

1845. Народився Джордж Дарвін, англійський астроном, другий син Чарльза Дарвіна.

Фото з сайту  museum.ru

Джордж Дарвін дав перше пояснення походженню Місяця. Астроном ретельно вивчав Місяць і в 1878 році виступив з теорією поділу. Джордж Дарвін був першим астрономом, який встановив, що Місяць віддаляється від Землі. На основі швидкості розбіжності двох небесних тіл він припустив, що колись Земля і Місяць становили єдине ціле.

1882. Народився Михайло Слабченко, український історик.

Фото з сайту  gymnasium116.edu.kh.ua

«День» про Михайла Слабченка

Ще до впровадження політики українізації Михайло Слабченко перший став викладати предмети виключно українською мовою, вводив українознавчі дисципліни, боровся за кожну статтю і книжку, надруковану в Одесі українською мовою. У спогадах учасників революційних подій зазначалося, що вченого цікавило нове покоління українців, яке українізувало одеську пресу та одеське життя. Михайло Єлисейович був одним із тих українських інтелектуалів, яких оголосили носіями «українського буржуазного націоналізму» і судили за справою «Спілки визволення України» (СВУ).

1919. Німецький рейхстаг ратифікував Версальський договір.

Фото з сайту  ukrmap.su

Німецький канцлер Отто фон Бісмарк після перемоги над Францією у франко-пруській війні урочисто проголосив створення Німецької імперії. Договір передбачалося підписати між Німеччиною, з одного боку, і союзними державами, з іншого. Найскладнішою проблемою з тих, що обговорювалися під час підготовки мирного договору з Німеччиною, була проблема кордонів. Німеччина повинна була повернути Франції багато території.

1931. Народився Ігор Калинець, український поет, один із представників «пізньошістдесятницької» генерації і дисидентсько-самвидавного руху, колишній політв’язень.

Фото з сайту zaxid.net

"День" про Ігоря Калинця

Кілька поетичних збірок із першого періоду творчості, походивши у самвидаві, вийшли і українською мовою, і в перекладі. За це, як і за громадянську непокору в тематиці віршів, поета заарештували і він отримав 6 років суворих таборів і 3 роки заслання, які відбув на Північному Уралі і в Забайкаллі.

1961. У Вінніпегу (Канада) відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.

1995. У Львові пройшов перший міжнародний дитячий музичний фестиваль «У галицькому колі».

Серед учасників фестивалю – фольклорні колективи та представники України, Естонії, Македонії, Білорусі, Польщі, Литви, Угорщини.

2006. У Берліні відбувся фінальний матч чемпіонату світу з футболу.

Фото з сайту  i.a.cnn.net

Після нічиєї в основний та додатковий час (1:1) збірна Італії перемогла команду Франції в серії післяматчевих пенальті (5:3) і вчетверте стала чемпіоном світу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар