9 квітня - Україна Incognita

9 квітня

1553. У Парижі помер Франсуа Рабле, французький письменник, один з найбільших європейських сатириків-гуманістів епохи Ренесансу, автор роману "Гаргантюа і Пантагрюель".

Ілюстрація з сайту ritratti.files.wordpress.com

1626. Помер Френсіс Бекон, англійський політик, філософ та есеїст, один із творців емпіризму.

Ілюстрація з сайту rictornorton.co.uk

Найважливіші філософські твори: "Новий Органон", "Про принципи і начала", "Есе", "Успіх навчання", "Нова Атлантида".

1682. Робер Де Ла Саль проголосив дельту річки Міссісіпі володінням короля Франції Людовіка XIV, назвавши цю американську територію Луїзіаною.

1821. Народився Шарль Бодлер, поет і критик, класик французької літератури.

Ілюстрація з сайту vampirelegends.files.wordpress.com

Основні збірки поезії: “Квіти зла”, “Штучний рай”, “Паризький сплін”.

1865. У Аппоматоксі (штат Вірджинія) армія генерала Роберта Лі капітулювала перед військами Півночі під командуванням Улісса Гранта. У США завершилася Громадянська війна.

Ілюстрація з сайту www.geni.com

1905. Народився Вільям Фулбрайт, американський політичний і державний діяч, сенатор-демократ, у 1946 р. заснував програму міжнародних наукових обмінів.

Фото з сайту www.gazeta-nd.com.ua

43 випускника програми Фулбрайта отримали Нобелівські премії, 28 - гранти фонду Макартурів і 78 стали лауреатами Пулітцерівської премії.

1919. У Києві розпочалося Куренівське повстання - спроба захоплення міста селянськими повстанськими загонами на чолі з отаманом Ільком Струком, що тривала два дні. Загальна кількість повстанців становила, за радянськими джерелами, 3 тисячі. Повстання було придушене частинами Червоної армії

1921. УЯлті відкрито Будинок-музей А.П. Чехова.

1930. У Нью-Йорку публіці вперше продемонстрований відеотелефон (відеофон). Зв'язок, встановлений між компаніями Bell Laboratories і AT & T, дозволила співрозмовникам не тільки чути, але і бачити один одного. 

1940. Німецькі війська вторглися у Данію і Норвегію - початок операції "Везерюбунг".

Вранці 9 квітня 1940 р. німецькі посли в Осло і Копенгагені вручили урядам Норвегії і Данії однакові за змістом ноти, у яких збройний наступ Німеччини був обґрунтований вимушеною необхідністю захистити обидві нейтральні країни від нібито можливого в найближчий час нападу англійців і французів. Метою німецького уряду, зазначалося в ноті, є мирна окупація обох країн.

Данія підкорилася вимозі Німеччини майже без опору. Через годину після вторгнення Німеччини уряд цієї країни й данський король капітулювали, не чинячи протидії німецьким військам. У Норвегії німці 9-10 квітня захопили головні норвезькі порти: Осло, Тронхейм, Берген, Нарвік.

1945. Повішений Вільгельм Канаріс, німецький адмірал і розвідник, екс-начальник Абвера, якого підозрювали в підготовці замаху на фюрера.

Фото з сайту s003.radikal.ru

Зокрема, були виявлені щоденники Канаріса, в яких він негативно відгукувався про Гітлера.

8 квітня спеціальним судом у Флоссенбюргу (голова Гуппенкотен) засуджений до смертної кари. Один із катів показав на суді, що Канаріс був повішений в залізному нашийнику і помер в муках тільки через півгодини після повішення. Тіла страчених були спалені на багатті у дворі в'язниці.

1945. Війська ІІІ Українського фронту зайняли центр Відня, захопивши будинки парламенту, ратуші, поліцейського управління, оперного театру, центрального європейського банку тощо

1963. Вінстон Черчілль став першим іноземцем, якому Конгрес США присвоїв звання почесного громадянина США.

Фото з сайту www.wpclipart.com

 1991. Парламент Грузії ухвалив "Акт про відновлення незалежності Грузії".

1992. Верховна Рада України прийняла постанову "Про додаткові заходи щодо забезпечення набуття Україною без'ядерного статусу.

У постанові підтверджувався взятий Україною курс на мирне співробітництво з усім світовим співтовариством, позаблоковість, нейтралітет і дотримання у майбутньому трьох неядерних принципів, призупинялось вивезення з території України тактичної ядерної зброї до розробки й запровадження в дію механізму міжнародного контролю за її зміцненням з участю України.

2003. Європейський парламент схвалив вступ до ЄС десяти нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини й Словенії 

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар