9 червня - Україна Incognita

9 червня

1793. Заборонено ввіз рабів на територію Верхньої Канади.

1870. Помер Чарльз Діккенс, англійський письменник.
 
Портрет із сайту lichnosti.net
 
Успіх та всесвітнє визнання письменнику приніс роман «Пригоди Олівера Твіста». Це перший реалістичний роман не лише в творчості Діккенса, а й в усій англійській літературі критичного реалізму XIX століття. Досі популярними є твори письменника «Нариси Боза», «Посмертні записки Піквікського клубу», «Різдвяна пісня в прозі», «Історія Англії для дітей».

1898. Англія отримала від Китаю територію Гонконгу в оренду терміном на 99 років.

1909. Народився Юліан-Юрій Дорош, український фотохудожник.
 
Фото з сайту zhydachiv.in.ua
 
Юліан-Юрій Дорош був одним із організаторів Українського фотографічного товариства, автором-постановником першого в Галичині професійного кінофільму «Для добра і краси». Вів рубрики фотолюбителя у пластових журналах «Вогні» та «Молоде життя», а також у газеті «Неділя», у якій працював співредактором.
Титульна сторінка книги Юліана-Юрія Дороша «Побільшення»
Фото з сайту wikimedia.org
 
У 1956 р. за пропозицією Івана Крип’якевича при відділі археології Інституту суспільних наук АН УРСР Юліан Дорош організовував фотолабораторію, у якій друкували ілюстрації до путівників, альбомів, книжок («Історичні проходи по Львову» та ін.).

1918. У Києві відкрили Єврейський народний університет.

Університет складався з таких факультетів: природничо-математичного (математика, фізика, хімія, геологія, біологія тощо), гуманітарного (політекономія, економічна географія, право, історія України й Росії, світова література, філософія, логіка, психологія та ін.), єврейських знань (єврейська література, давньоєврейська. мова і література, Біблія і біблійна критика, єврейська історія, історія єврейської культури). Для бажаючих ґрунтовно вивчати якусь дисципліну були спецкурси, семінари та практичні заняття.

1919. УН Рада і Державний секретаріат ЗОУНР прийняли постанову про зміну структури влади шляхом передачі всієї військової і цивільної влади Євгену Петрушевичу.
 
Євгену Петрушевичу було надано диктаторських повноважень, які означали сумісництво обов’язків Президента і голови уряду.

1934. На екранах уперше з’явився герой мультфільмів – каченя Дональд Дак.

Знаменитий персонаж Дональд Дак уперше з'явився у мультфільмі «Маленьке мудре каченя». Згодом він «знявся» ще в 127 мультфільмах. Остання стрічка з Дональдом Даком вийшла на екрани в 1961 році.

1939. Народився Анатолій Гайдамака, український художник-монументаліст.
 
Фото з сайту cpoxc.com
 
Важливою темою у творчості Анатолія Гайдамаки була й залишається робота над проектуванням і виконанням експозицій музеїв. Член Національної спілки художників України, нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V ступеня (2009) та Знаком Пошани.
 
Меморіальний комплекс "Жертвам голодоморів в Україні". Автор проекту - Анатолій Гайдамака
Фото з сайту yandex.ru
  
1995. У Сочі Президент України Леонід Кучма і президент Росії Борис Єльцин підписали угоду про розподіл Чорноморського флоту.
Відповідно до підписаної угоди, на основі єдиного досі флоту створювався ЧФ Росії та Військово-Морські сили України, які мали базуватися окремо.
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар