8 вересня - Україна Incognita

8 вересня

1157. Народився Річард I Левове Серце, король Англії з династії Плантагенетів у 1189-1199 рр. 

Король Англії Ричард І Левине Серце

Ілюстрація з сайту www.avialine.com

Річард прославився своїми військовими подвигами, але його споживацьке ставлення до Англії звело управління країною в основному до стягування величезних податків на фінансування армії та флоту. Він звільнив від васальної клятви короля Шотландії Вільгельма I за 10 тисяч марок, став торгувати державними землями й посадами. Всі кошти були спрямовані на підготовку до хрестового походу. Під час ІІІ Хрестового походу (1190-1992) війська Річарда взяли Мессіну, Кіпр та Акру в Палестині. На зворотному шляху корабель Річард був схоплений в околицях Відня Леопольдом V, який звинуватив англійського короля у смерті свого кузена Конрада, і переданий імператору Священної Римської імперії Генріху VI. З ув’язнення Річарда звільнили за 150 тисяч марок - дворічний дохід англійської корони - шляхом стягнення непомірних податків. Помер король від поранення в шию з арбалета при облозі замку Шалю-Шаброль у Лімузені.

1296. У Флоренції відбулася урочиста церемонія закладання собору Санта-Марія-дель-Фйоре (собор Діви Марії з квіткою). 

Собор Санта-Марія-дель-Фйоре. Флоренція, Італія

Фото з сайту www.florence-italy.ru

У присутності численних священнослужителів, міських чиновників та великої кількості городян перший камінь у фундамент від імені Папи Римського заклав кардинал Флоренції. Храм зводили 140 років і освятили в 1436 р. Добудований Філіппо Брунеллескі, витончений і водночас грандіозний собор став своєрідною межею, що відділила архітектурну традицію середньовіччя від принципів будівництва епохи Відродження.

1380. Відбулася Куликовська битва: розгром руськими військами під проводом Дмитрія Донського татаро-монгольської армії Мамая. 

М. Авілов - Поєдинок на Куликовому полі (Пєрєсвєт і Челубєй)

Ілюстрація з сайту nnm.ru

Бій відбувся на Куликовому полі між річками Дон, Непрядва і Красива Меча на території, що зараз відноситься до Тульської області. Втрати об'єднаних сил руських князівств - до 20 тисяч осіб, монголо-татар - близько 90 тисяч.

1522. Завершено першу навколосвітню подорож, почату під керівництвом Фернана Магеллана. 

Сучасна копія Магеланового корабля "Вікторія"

Фото з сайту sweet-bluesette.blogspot.com

Із п'яти кораблів Магеллана назад повернувся лише один - «Вікторія» під командуванням баска Жуана Елькано. Із 265 осіб, що відправлялися в плавання, благополучно повернулися на батьківщину тільки 18. Інша дата, що зустрічається в різних джерелах, – 6 вересня.

1791. У паризькому Луврі художники вперше виставили на огляд свої картини.

Лувр є одним з найбільших музеїв у світі, з більше 35000 творами мистецтва розміщеними у гігантській будівлі (60000 квадратних футів)

Фото з сайту bentur.com.ua

1898. Народилася Наталія Михайлівна Ужвій, українська театральна і кіноактриса. 

Наталія Михайлівна Ужвій. Фото з колекції Ольги Котової

Фото з сайту actors.khv.ru

В її репертуарі близько 213 ролей у театрі і 20 у кінофільмах. Кращі з них: Фруманс («Золоте черево» Ф. Кроммелінка, 1926), Маґельон («Король бавиться» В. Гюґо, 1927), Джулія («Змова Фіеско…» Ф. Шіллера, 1928), Тьотя Мотя («Мина Мазайло», М. Куліша, 1929), Череда («Кадри» І. Микитенка, 1931), Тугіна («Остання жертва» О. Островського, 1939), Беатріче («Багато галасу даремно» В. Шекспіра, 1940) та ін. Пізніше — в ролях героїнь майже в усіх драмах О. Корнійчука, О. Левади, М. Зарудного й ін. сов. драматургів. У кіні: Ярина («Тарас Шевченко», 1926), Марина («Тарас Трясило», 1927), Настя («Прометей», 1936), Анна («Украдене щастя», 1952), Марія («Земля», 1954) та ін.

1919. Поет Габріеле д'Аннунціо на чолі загону італійських націоналістів захопив місто Фіуме (нині – хорватська Рієка) і проголосив його незалежною «республікою Фіуме», офіційно – Італійським регентством Карнаро. 

Габріеле д'Аннунціо

Фото з сайту dic.academic.ru

На місто претендували Італія та Держава Словенців, Хорватів і Сербів. Д'Аннунціо проголосив себе диктатором (дуче) і вимагав від Риму анексувати Фіуме, однак Італія, навпаки, під тиском союзників пішла на морську блокаду Республіки Фіуме, аби змусити «легіонерів» здати місто. Д'Аннунціо як глава самопроголошеної незалежної держави оголосив Італії війну, але здав місто після бомбардування італійським флотом 30 грудня 1920 р. У Республіки Фіуме була своя конституція на засадах анархізму, фашизму й демократії (з обов'язковою музичною освітою для всіх громадян, із двопалатним парламентом – Радою кращих і Радою корпорацій), свої поштові марки тощо.

1941. Німецькі війська перервали сухопутний зв'язок Ленінграду з усією країною, встановивши блокаду. 

Зима 1941 - 1942 рр. За водою

Фото з сайту www.vokrugsveta.ru

На той час у місті знаходилося понад два з половиною мільйона жителів, серед них понад 400 тисяч дітей. Зв'язок із містом підтримувався лише повітряних сполученням і через Ладозьке озеро. З півночі Ленінград був оточений військами Фінляндії, що стали на лінії кордону до війни 1939-1940 років. Загальна площа кільця навколо міста становила близько 5 000 квадратних кілометрів. Сталін вважав ситуацію, що склалася навколо Ленінграду, катастрофічною, навіть безнадійною. 11 вересня командуючим Ленінградським фронтом був назначений Жуков, який змінив Ворошилова. Блокада тривала 872 дні.

1989. У Києві засновано Народний рух України за перебудову. 

Емблема Народного руху України

Ілюстрація з сайту news.if.ua

Найбільшими заходами Руху були: «Живий ланцюг» до дня Злуки ЗУНР та УНР (22 січня 1990 року), масовий виїзд на Нікопольщину та Запоріжжя до 500-ліття Запорозького козацтва (1-5 серпня 1990), великі заходи під Берестечком, Батурином, в Лубнах і Хотині. Зареєстрований Радою Міністрів 9 лютого 1990 року, цього ж року Рух досяг значних успіхів у виборчій кампанії, що дало змогу створити у Верховній Раді України впливову фракцію «Народна рада» та забезпечити більшість в ряді місцевих рад Західної України. Робота рухівських депутатів в областях і Верховній Раді, масові заходи Руху, активна позиція Руху під час референдумів та інших політичних акцій мали вирішальний вплив на становлення незалежної української держави і забезпечили перемогу незалежної ідеї на референдумі 1 грудня 1991 року.

2006. Помер Михайло Дзиндра, художник, скульптор-модерніст.

Віртуальна екскурсія Музеєм модерної скульптури Михайла Дзиндри у Львові

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар