8 серпня - Україна Incognita

8 серпня

1602. Народився Жиль Роберваль, французький математик, астроном і фізик.

У 1631 році Роберваль був призначений на кафедру філософії в коледжі Жерве в Парижі, а в 1634 він перейшов на кафедру математики в Колеж-Руайяль. До тих, хто займав посаду завідувача кафедрою, висували вимогу: ця людина повинна була ставити математичну проблему і вирішувати її У випадку, якщо хто-небудь вирішує поставлену проблему краще, посада переходила до нього, але Жиль Роберваль залишався на завідувачем кафедри до своєї смерті.

Ілюстрація з сайту liveinternet.ru

Для деяких простих тіл Роберваль винайшов оригінальні методи обчислення їх розмірів. Зокрема, він знайшов метод побудови дотичних, розглядаючи криві, як результат переміщення точки, яка складалася з декількох більш простих рухів. Вважається, що Роберваль першим розглянув строфоїди. Він також підтримував геліоцентричну модель пристрою сонячної системи Коперника і теорію взаємного тяжіння між матеріальними тілами.

1646. Народився Годфрі Неллер, англійський портретист, придворний художник п'яти англійських монархів.

Репродукція з сайту  liveinternet.ru

Автопортрет

Репродукція з сайту  yandex.net

Портрет Крістофера Рена

Репродукція з сайту  yandex.net

Портрет Г. Гіббонса

Репродукція з сайту  historicalportraits.com

Портрет джентельмена

1786. Мішель Паккар першим підкорив найвищу вершину Європи – Монблан (4807 м). Його напарником по експедиції був Жак Бальма.

Шлях до гірського масиву Монблан, розташованого на стику Франції, Італії й Швейцарії, починається в долині Шамони. Долина Шамони має довжину 23 кілометри – від перевалу де Бальм до перевалу де Воза. Масив Монблан мав тоді репутацію «проклятих скель» – на шляху до вершини загинув не один альпініст.

Фото з сайту  photobucket.com

Пам’ятник Мішелю Паккару та Жаку Бальма

Паккар і Бальма вийшли вдень 7 серпня й улаштували бівак на горі де ля Кіт. Переночувавши там, вони рушили далі о четвертій годині ранку. За кожним рухом двох земляки спостерігали за допомогою телескопа із Шамони. 8 серпня 1786 року о 18 годині 23 хвилини альпіністи скорили Монблан, досягши висоти в 4807 метрів над рівнем моря. Спускалися до біваку вночі по найнебезпечнішій стежці серед розпадин. Це також стало подвигом першопрохідників. Наступного дня вони повернулися. Бальма вів за руку майже осліплого Паккара.

1815. Наполеон Бонапарт відбув у заслання на острів Святої Єлени, аби провести там решту свого життя.

Репродукція з сайту  pereprava.org

Наполеон Бонапарт на острові Святої Єлени

(картина Француа Джосефа Сендмана)

Крім Наполеона на острові Святої Єлени були картограф і троє генералів із дружинами. Їх обслуговували 20 осіб: покоївки, садівники, вантажники та інші. На утримання бранця та його оточення виділяли 12 тис. фунтів на рік. Поселили Наполеона в маєтку Лонґвуд. Це був 11-кімнатний будинок із землями в радіусі 12 миль. 30 британських солдатів стерегли кожне вікно та двері, а ще 200 патрулювали околиці. Із першого дня в англійському полоні Наполеон склав розпорядок дня і дотримувався його, поки дозволяло здоров’я.

1834. Народився Юрій Федькович, український письменник, представник літератури романтизму.

Портрет із сайту  ukrlib.com.ua

Далеко не всі твори Федьковича були надруковані за його життя. Найповніше на сьогодні видання в 4 томах (6 книгах) було надруковано у Львові в 1902–1938 рр. коштами Наукового товариства ім. Тараса Шевченка, почесним членом якого він був. До літературної творчості Федькович звернувся у 1858 році, перебуваючи на службі, і не полишав її аж до смерті в 1888 році. Перші його твори були написані німецькою мовою, якою він продовжував користуватись все життя.

1898. Помер Ежен Буден, французький художник-мариніст.

Фото з сайту  iveinternet.ru

Творчість Ежена Будена була помічена завдяки проникливій ясності його робіт, прямоті природних сцен. Художник майстерно передавав відчуття світла, атмосферу. Він писав з натури, знаходячись під впливом імпресіоністів. Деякі роботи Будена виставлені в Луврі. Полотна «Baie de Fourmis, Beaulieu», «On the Beach at Trouville» знаходяться в музеї «Метрополітен» Нью-Йорка.

Репродукція з сайту  waking-up.org

Картина «Рибалки на березі моря»

Репродукція з сайту  stihi.ru

Картина «Порт Камарет»

Репродукція з сайту  art11.ru

Картина «Брюсельська бухта»

1944. У Берліні вісьмох німецьких офіцерів, обвинувачених у підготовці замаху на Гітлера, повісили на струнах від піаніно.

1974. Президент США Річард Ніксон оголосив, що йде у відставку через Уотергейтський скандал.

Фото з сайту  usa-for.me

17 червня 1972 року – за чотири місяці до президентських виборів – у штабі кандидата в президенти від Демократичної партії Джорджа Макговерна, розташованому в вашингтонському готельному комплексі «Уотергейт», були затримані 5 осіб, які проникли в готель. Вони займалися налаштуванням підслуховуючої апаратури і, за деякими даними, фотографуванням внутрішніх документів штабу демократів. Досі не доведений зв’язок саме цього інциденту з адміністрацією Річарда Ніксона. Відомо, що у нього справді були плівки з нелегально записаними переговорами демократів. У той же час громадськість цікавило не лише те, чи стояв Ніксон за конкретною групою «п’яти шпигунів», але й те, як він і його штаб реагували на події постфактум.

2000. Учені Великобританії, США та Італії оголосили про початок дослідів із клонування людини.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар