8 липня - Україна Incognita

8 липня

1497. Васко да Гама вирушив у першу мандрівку до Індії.

Портрет із сайту  tonnel.ru

Коли кораблі під керівництвом Васко да Гами вирушали в подорож, капітану було 28 років. Минувши острови Зеленого Мису, кораблі взяли курс на південний захід, щоб не йти проти морської течії біля берегів Африки. Вони відійшли на захід більше, ніж на 1 тис. км, а потім повернули на схід і підійшли до Африки біля затоки Святої Єлени.

1621. Народився Жан де Лафонтен, французький поет, байкар.

Портрет із сайту  krugosvet.ru

За своїми філософськими поглядами Лафонтен був деїстом, тобто визнавав факт створення світу Богом, але вважав, що далі світ розвивається за власними законами. В інших філософських питаннях (зокрема, у питанні про природу пізнання та про сутність людини) Лафонтен був послідовником французького філософа XVII ст. П. Гассенді. Філософські погляди Лафонтена, його опозиційні політичні настрої значною мірою спричинили характерне для художньої творчості письменника вільнодумство.

1709 (за новим стилем). Відбулася битва під Полтавою.

Ілюстрація з сайту  istpravda.com.ua

Україна Incognita про Полтавську битву 

У Полтавській битві брали участь війська шведського короля Карла ХІІ проти російський військ царя Петра І. Ця битва була головною в ході Північної війни. Російська армія розгромила шведів і згодом були взяті Рига, Пернов, Аренсбург, Ревель, після облоги впала фортеця Виборг. Військова могутність шведів була підірвана. Полтавська битва вплинуло на подальший розвиток російського військового мистецтва.

1777. Штат Вермонт перший в Америці відмінив рабство.

1796. Державний департамент США видав перший паспорт громадянина США.

1811. Народився Володимир Караваєв, київський хірург, засновник сучасної офтальмології, один із організаторів медичного факультету в Києві і перший його декан.

Фото з сайту  day.kiev.ua

День про Володимира Караваєва 

Він першим в Україні зробив операцію під ефірним наркозом. Караваєв був таким майстерним хірургом, що навіть Пирогов приходив до нього на операції «помилуватися філігранною майстерністю». Він оперував у багатьох сферах, видаляв катаракту. У більшості випадків – безкоштовно. У відкриту ним амбулаторію на Подолі приходили хворі люди з усіх кінців Росії. Тоді виникла приказка: «В Лаврі Богу помолитися та Караваєву поклонитися». Після смерті хірурга тодішня вулиця Шулявська була перейменована на Караваєвську.

1867. Народилася Кете Кольвіц, німецька художниця-графік і скульптор.

Фото з сайту  wikimedia.org

Картинам Кете Кольвіц характерний експресіонізм. Художниця провідну роль відводила гуманістичним суспільним ідеям, протестувала проти гніту, насильства та війни.

1889. Вийшов друком перший номер газети «The Wall Street Journal».

Фото з сайту  talish.org

Тираж «The Wall Street Journal» складає 2,1 млн. примірників на день. Виходить по буднях. До прикладу, видання «USA Today» має тираж 1,8 млн. примірників, а «The New York Times» – 1,2 млн.

1893. Народився Фріц Перлз, засновник гештальттерапії.

Фото з сайту  gestaltnsk1.narod.ru

Гештальт-терапія – це напрямок психотерапії, який має на меті розширення усвідомлення людини і за допомогою цього краще розуміння і прийняття людиною себе, досягнення більшої внутрішньоособистісної цілісності, більшої наповненості і свідомості життя, поліпшення контакту із зовнішнім світом.

1901. У Франції введено обмеження швидкості руху автомобілів у містах – 10 км / год.

1907. Народився Олег Ольжич український поет і археолог.

Фото з сайту  oljich.at.ua

Справжнє ім’я Олега Ольжича – Олег Кандиба. Український поет в еміграції був членом ОУН, соратником Євгена Коновальця. Освіта історика допомагала Олегу Ольжичу в творчості. Він переосмислює долю України в історичному розрізі, аналізує події та наслідки. Олег Кандиба певний час викладає історію у Гарвардському університеті та редагує «Збірник українського наукового інституту в Америці».

1938. Народився Лесь Танюк, український театральний режисер, громадський діяч, голова Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. В. Стуса.

Фото з сайту  chasipodii.net

Ставив вистави у Львові, Одесі, Харкові, Києві. Лесь Танюк – заслужений діяч мистецтв України, голова Спілки театральних діячів України та національного комітету по підготовці міжнародного суду над КПРС-КПУ, член Президії Народного руху України.

1989. Помер Платон Майборода, український композитор.

Фото з сайту  poltava.com.ua

Платон Майборода працював викладачем у Київському музичному училищі ім. Р. Глієра та у вечірній музичній школі для молоді. Саме тоді його увагу як композитора привернула пісня. 1947 рік позначився для митця творчими зв’язками зі славнозвісною Українською капелою бандуристів. Багато років Платон Майборода співпрацював із Київською кіностудією ім. Олександра Довженка, писав музику до кінофільмів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар