7 серпня - Україна Incognita

7 серпня

1819. Народився Пантелеймон Куліш, український письменник, громадський діяч, фольклорист, етнограф, перекладач, редактор і видавець.

Портрет із сайту  panelpvh.ru

Пантелеймон Куліш відомий передусім як автор першого україномовного історичного роману «Чорна рада». У 1846 році письменник опублікував «Повість про український нарід», яка зіграла не останню роль у справі його арешту. У квітні 1847 у Варшаві, де за відрядженням Петербузької Академії Куліш вивчав слов’янські мови та культури, його арештували у справі Кирило-Мефодіївського братства і вислали спочатку до Вологди, а потім до Тули із забороною писати й друкуватися.

Репродукція з сайту  abc-people.com

Портрет Пантелеймона Куліша, написаний Тарасом Шевченком

Упродовж 1847-1850 років Пантелеймон Куліш перебував на засланні, працював державним службовцем, а в 1851 році він повернувся до Петербурга, працював урядовцем у Міністерстві державного майна і лише у 1856 отримав дозвіл друкуватися. Після цього опублікував два томи етнографічно-фольклористичної, історіографічної, літературної збірки «Записки о Южной Руси», в яких запровадив новий правопис – «кулішівку», що лежить в основі сучасного українського правопису.

1867. Народився Еміль Нольде, німецький художник-експресіоніст.

Найуспішніші роботи Еміля Нольде – це етюди квітів та біблійна тематика. В історію мистецтва ХХ століття він увійшов як видатний німецький експресіоніст. Через належність до цього напряму у 1937 році влада нацистської Німеччини наклала заборону на творчість художника. Його роботи вилучалися з музеїв, знищувалися. Нольде продовжував підпільно малювати аквареллю у своєму сільському будинку, в якому після смерті художника був відкритий музей.

Репродукція з сайту  liveinternet.ru

Картина «Танцівниці зі свічками»

Репродукція з сайту  yandex.ru

Картина «Йосип пояснює сни»

Репродукція з сайту  art-line.co.ua

Картина «Червоні маки»

1870. Народився Густав Крупп фон Болен унд Гальбах, німецький промисловець і фінансовий магнат, голова концерну «Крупп».

Фото з сайту  editthis.info

Поряд із іншими промисловцями Німеччини Густав Крупп із самого початку надавав фінансову підтримку Адольфу Гітлеру, після приходу якого до влади в 1933 році заводи Круппа кинулися виготовляти зброю. У роки Другої світової війни в їх цехах було зайнято більше 160 000 робітників, включаючи військовополонених і насильно перевезених з окупованих територій мирних жителів. Крупповські артилерійські знаряддя знову грали важливу роль у війні, особливо облогові гармати на залізничних платформах із серії «Великий Густав» і 88-мм гармати різного призначення.

1880 (за новим стилем). Народився Володимир Винниченко, український письменник, політичний діяч, автор майже усіх декларацій і законодавчих актів УНР, перший голова Генерального секретаріату УНР.

Фото з сайту  utoronto.ca

В 1901 році Володимир Винниченко на юридичний факультет Київського університету і того ж року створює таємну студентську революційну організацію, яка звалась «Студентською громадою». Цього ж року посилає перше своє оповідання «Народний діяч» до «Літературно-Наукового Вісника» в Галичині, але це оповідання тоді не було надруковане. В 1902 році був уперше заарештований за належність до революційної української організації.

1920. У Варшаві підписано україно-кубанський договір, за яким «Українська Народна Республіка визнає державну суверенність Республіки Кубанського краю. Республіка Кубанського краю визнає суверенність Української Народної Республіки. Обидві республіки зобов’язуються підтримувати одна одну у боротьбі за своє національно-державне визволення».

1932. У СРСР прийнятий «Закон про три колоски». До 1 січня 1933 засуджено на строк понад 10 років 54 645 осіб, розстріляно 2110.

Постановою ЦВК і РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності» визнано боротьбу за охорону громадського майна першочерговим завданням радянської влади. Осіб, які розкрадали громадську власність, оголошено ворогами народу. До державного майна зараховано вантажі на залізницях і водних шляхах, а також майно колгоспів і кооперативів (урожай на ланах, громадські запаси, склади, магазини). Було запропоновано посилити охорону транспортних вантажів та майна колгоспів і кооперативів.

Фото з сайту  archives.gov.ua

Щодо розкрадачів визначено вищу міру покарання: розстріл із конфіскацією майна, який дозволялося замінювати за пом’якшуючих обставин на термін ув’язнення не менше 10 років, але все одно з конфіскацією майна. Амністію заборонялося поширювати на осіб, засуджених у справах про розкрадання вантажів на транспорті, а також колгоспного та кооперативного майна. Визнано необхідним провести рішучу боротьбу з «куркульськими елементами», які застосовували насилля та погрози до колгоспників із метою примушення останніх до виходу з колгоспів.

1968. У Лондоні українські емігранти закидали камінням посольство Радянського Союзу.

1993. У Лондоні відкрили частину королівського Букінгемського палацу для відвідування туристів.

1993. У місті Теджон (Південна Корея) відкрилася всесвітня виставка «Експо», на якій уперше була представлена експозиція України як самостійної держави.

1996. Міністерство юстиції України зареєструвало всеукраїнську громадську організацію - «Конгрес української інтелігенції».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар