7 лютого - Україна Incognita

7 лютого

1238. Військо хана Батия взяло приступом Володимир-на-Клязьмі. Це було друге велике місто Північно-Східної Русі сплюндроване монголами.

У 1237—1238 роках війська Бату-хана, у складі яких були зокрема бродники, слов'яни-степовики з степів сучасної Східної України і Пониззя Дніпра, захопили Волзьку Булгарію. У 1238 році Батий здійснив завоювання земель руських князів:Рязанського та Володимировського князівств, зруйнувавши стару Рязань, Пронськ, Суздаль, Володимир на Клязьмі та Козельськ, що не хотіли підкорятися хану[1]. Однак значна частина міст покорилася хану і не була зруйнована. У 1239 роках монголи побороли безпосередньо й Русь, узявши Переяслав і Чернігів. У грудні 1240 року Батий оволодів Києвом. У 1241 році, пройшовши через руські Галичину і Волинь, його військо вторглося до Польщі, Угорщини і Далмації. Проте — ослаблені тривалою боротьбою з руськими князівствами, монголи зазнали низку поразок у Чехії та Угорщині і 1242 року повернулися до берегів Волги

1478. Народився Томас Мор, англійський громадський діяч і письменник, один із засновників утопічного соціалізму, святий Римо-католицької церкви. Томас Мор був автором 280 латинських епіграм, перекладних творів, а також невеликих поем. Томас Мор активно займався перекладами з давньогрецької мови, який в його епоху був набагато менш популярний, ніж латинський. Однак відомим він став завдяки своєму твору «Утопія», що став базовим для розвитку філософії соціалізму.

З усіх літературних і політичних творів Мора найбільше значення має «Утопія»(опублікована в 1516 році Дірком Мартенсом), причому ця книга зберегла своє значення для нашого часу - не тільки як талановитий роман, але і як геніальний за своїм задумом твір соціалістичної думки. Літературні джерела «Утопії» - твори Платона Держава», «Крітій», «Тімей»), романи-подорожі XVI століття (зокрема «Quatuor Navigationes» Амеріго Веспуччі) і до деякої міри твори Чосера, Ленгленда і політичні баладиЗ «Navigationes» Веспуччі він взяв зав'язку «Утопії» (зустріч з Гітлодеем, його пригоди). Мор створив першу струнку соціалістичну систему, хоча й розроблену в дусі утопічного соціалізму. 

У 1510-х роках Мор привернув увагу короля Генріха VIII. У 1515 році у складі посольства у Фландрії він домовлявся щодо торгівлі англійською вовною. Відома «Утопія» прочинається з посилання на це посольство. Невдовзі після цього друг Мора,Еразм Роттердамський посприяв у виданні цієї книги. У 1517 році допоміг заспокоїти мешканців Лондона, що бунтували проти іноземців. У 1518 році Мор долучився до Таємної Ради. У 1520 році супроводжував Генріха VIII під час його зустрічі з королем Франції Франциском I неподалік від міста Кале. У 1521 році стає сером Томасом Мором, за «заслуги перед королем і Англією»

1483. Відомий український вчений Юрій Дрогобич у Римі видав книгу «Прогностична оцінка поточного 1483 року», яка є першою відомою друкованою книгою українського автора. У цій книзі, окрім ненаукових астрологічних прогнозів, було поміщено відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії.

З 1487 року він працював професором медицини Ягелонського університету й мав чин королівського лікаря. Серед його студентів був і майбутній видатний астроном Миколай Коперник, автор трактату «Про обертання небесних сфер», що поклав початок нового погляду на будову Сонячної системи - геліоцентричного. Викладацька діяльність Юрія Дрогобича була спрямована на поширення гуманістичних ідей епохи Відродження в Україну. Він вважав, що ідеал доброчесності - Бог, до якого людина може наблизитися завдяки самовдосконаленню. В бібліотеках Парижа збереглися копії двох астрологічних трактатів Дрогобича, а у Баварській державній бібліотеці в Мюнхені — його прогноз на 1478 р., переписаний німецьким гуманістом Г.Шеделем. Ці праці свідчили про ґрунтовну обізнаність Дрогобича з античною і середньовічною літературою

 

7 лютого 1483 у Римі видав книгу Прогностична оцінка поточного 1483 року (Iudicium pronosticon Anni MCCCCLXXX III), яка є першою відомою друкованою книгою українського автора. У цій книзі, окрім ненаукових астрологічних прогнозів, було поміщено відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії, а також зроблено спробу визначити, в межах яких географічних довгот розташовані міста Вільнюс, Дрогобич, Львів тощо. Юрій Дрогобич зазначав тут, що населенню християнських країн загрожують великі небезпеки… у зв'язку з пригнобленням князями і панами

1804. На Сумщині народився перший український енциклопедист, нащадок гетьмана Данила Апостола, український історик, поет і композитор Микола Андрійович Маркевич. 

Мати – графиня Анастасія Гудович. У чотири роки Микола умів читати й писати російською, французькою й німецькою мовами. Перший його вірш був вміщений В. А. Жуковським на сторінках журналу «Невский Зритель» у 1820 році. Микола Андрійович навчився грі на фортепіано у відомого піаніста-віртуоза Джона Філда. Був знайомий з Т.Шевченком, у 1847 р. поклав на музику вірш Т.Шевченка «Нащо мені чорні брови». 

Т.Шевченко присвятив Миколі Маркевичу вірш «Бандуристе, друже сизий». Тарас Григорович звертався до Миколи Андрійовича за кваліфікованими порадами досвідченого історика під час створення «Гайдамаків», та під час творчої праці над офортами на історичну тематику.

1812. Народився Чарльз Діккенс, відомий англійський романіст, прославлений творець яскравих комічних характерів і соціальний критик. Автор бестселерів «Девід Копперфільд», «Олівер Твіст», «Холодний дім», «Тяжкі часи» і багато інших.

Потрет Діккенса роботи Ері Шеффера, 1855. Діккенс писав про свої враження Джону Форстеру: «Трудно передати, як нелегко й незручно було сидіти, сидіти й сидіти, з «Крихіткою Дорріт» в думках»

Дікенс за письмовим столом

Афіша з оголошенням читань Діккенса у Ноттінгемі

1847. Народився Олександр Русов, український етнограф, фольклорист, сатирик, громадський діяч.

По закінченні історико-філософського факультету у 1868 кілька років був учителем гімназії в Києві; після відкриття Південно-західного відділу Географічного Товариства став його активним членом. 1874 р. брав участь у підготовці перепису населення Києва. Кілька разів виїздив на навчання за кордон. Під час перебування в Празі 1875—1876 видрукував перше повніше видання Шевченкового «Кобзаря» (2 томи), з якого російська цензура пропустила тільки перший том. Разом з Петром Червінським, Василем Варзаром і Олександром Шликевичем організував земську статистику на Чернігівщині, яка дала початок так званій Чернігівській земській статистиці і залишила глибокий слід в історії статистичної думки

 

1863. У штаті Вірджинія Алансон Грей запатентував перший вогнегасник.

 

1906. Сигнал SOS вперше був запропонований як міжнародний сигнал лиха (замість коду CQD, який раніше використовували на суднах).

1906. Народився авіаконструктор Олег Антонов. Він створив близько 50 конструкцій навчальних, транспортних і спортивних планерів. Однак найвідомішим його проектом став літак АН-2, який широко застосовувався в народному господарстві СРСР; створив ряд транспортних і пасажирських турбогвинтових літаків, в тому числі літак АН-10.

Фото з сайта www.poletim.net

Військово-транспортний літак Ан-22 "Антей"

Багатоцільовий літак Ан-2

Військово-транспортний літак Ан-8

Військово-транспортний літак Ан-74

Фотографії з сайта hilvvs.com

1914. У США на екрани вийшов фільм «Kid Auto Races in Venice», у якому Чарлі Чаплін уперше з'явився у всім відомому образі з вусиками, у мішкуватих штанях, із тростиною й казанком.

1920. В Іркутську за постановою Військово-революційного комітету розстріляний російський адмірал, в період Громадянської війни – вождь і керівник Білогвардійського руху в Сибіру Олександр Колчак. На світанку 7 лютого адмірал та його прем’єр-міністр В. Пєпєляєв були убиті в своїх камерах звичайним більшовицьким методом — вистрілом з револьвера в потилицю.

Бачучи продовження розвалу російських збройних сил, Олександр Васильович закликав припинити «доморощені реформи, засновані на самовпевненості невігластва». Зіткнувшись з самочинними діями Ради ЦВК, Колчак на початку травня направив Тимчасовому уряду телеграму з проханням про свою відставку. Приїзд 17 травня на флот новоспеченого військового та морського міністра Керенского лише на час розрядив ситуацію. Більшовизація Чорноморського флоту тривала. 6 червня збори депутатів Ради прийняли рішення відібрати зброю у офіцерського складу, який нібито готує «контрреволюційну змову», і усунути з посади командувача флотом. Коли представники судового комітету прийшли до Колчака з вимогою здати зброю, він викинув свій Георгієвський клинок за борт, сказавши: «Раз не хочуть, щоб у нас була зброя, — так нехай йде в море». (В кінці червня офіцери підняли із дна моря кортик Колчака та вручили йому з написом «Лицарю честі адміралу Колчаку від Союзу офіцерів, армії і флоту».). Фото з сайта http://pervopohodnik.ru

1924. Італія, очолювана урядом Беніто Мусоліні, офіційно визнала СРСР.

1932. Джеймс Чедвік повідомив про відкриття нейтрона.

Після війни фізик повернувся до Кембриджу, де працював з Резерфордом. Великою заслугою Чедвіка є відкриття ним в 1932 році нейтрона при опромінюванні берилієвої мішені потоком альфа-часток

Солвеївська конференція 1933 року

1960. Помер російський фізик, «батько» радянської атомної бомби, академік АН СРСР Ігор Курчатов.

1965. Американський боксер Кассіус Клей прийняв мусульманство і взяв собі ім’я Мухаммед Алі, під яким його тепер знає увесь світ.

Фото з сайта http://dic.academic.ru

1981. У авіакатастрофі під Санкт-Петербургом загинуло все керівництво Тихоокеанського флоту. Із 52 загиблих - 16 адміралів і генералів і майже два десятки капітанів першого рангу, які займали адміральські посади. Стільки вищих морських воєначальників не загинуло за всю Другу світову війну.

1984. Американський астронавт Брюс Маккендес став першою людиною, що вийшла у відкритий космос без страхувального пристрою. Під час польоту «Челленджера» при допомозі спеціального апарату на реактивній тязі він залишив корабель і рухався навколо нього у відкритому космосі на відстані до 100 метрів. Апарат, вагою 136 кілограмів, що одягається як "заплічний рюкзак", дозволяв переміщуватись у просторі зі швидкістю до 2 км/год. Після його півторагодинного випробування Маккендес безпечно повернувся на борт «Челленджера».

1992. У голландському місті Маастрихт міністри закордонних справ, економіки та фінансів країн - членів ЄЕС підписали «Договір про Європейський Союз», який передбачав трансформацію ЄЕС в новий економічний, валютний, а у перспективі і політичний Європейський Союз. За договором до 1999 року країни мали ввести єдину валюту, єдине громадянство, а жителі об'єднаної Європи отримають активне і пасивне виборче право на виборах до місцевих органів країни, в якій вони в даний момент проживають; оборонна політика країн-учасниць Європейського союзу мала б формуватись спільними зусиллями на основі воєнно-політичних принципів НАТО. Маастрихтський договір набував чинності з 1993 року і до того часу був ратифікований у Великій Британії, Франції, Німеччині, Ірландії, Іспанії, Португалії, Італії, Греції, Данії, Люксембурзі, Бельгії та Нідерландах.

1995. У Києві парафовано Договір про дружбу, співробітництво й партнерство між Україною та Російською Федерацією.

1998. У Нагано (Японія) відкрилися XVIII зимові Олімпійські ігри.

2010. Відбувся другий тур президентських виборів в Україні, на яких переміг Віктор Янукович.

2018. Розгром та знищення передових загонів російських Сил Спеціального Призначення («ПВК Вагнера») під Дайр-ез-Заур американськими військами у Сирії в ніч з 7 на 8 лютого

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар