7 липня - Україна Incognita

7 липня

1438. Французький король Карл VII проголосив Прагматичну санкцію, за якою затвердився пріоритет королівської влади над владою Папи Римського.

Портрет із сайту  tableaux.com

Закон визначав статус церкви у Франції. Прагматична санкція проголосила верховенство церковних соборів над папою, встановила виборність єпископів і абатів капітуламі, монастирськими общинами (обумовлюючи право короля і сеньйорів рекомендувати кандидатів), відмінила анати і роздачу папами церковних бенефіціїв забороняла апеляцію до суду папи до розгляду справи у французьких судових інстанціях. Санкція юридично оформила певну незалежність галліканської церкви від папства і підпорядкувала її королівській владі. Зберігала силу до Болонського конкордата 1516 року.

1659. Козацькі загони на чолі з Іваном Виговським розбили московське військо під Конотопом.

Портрет із сайту  incognita.day.kiev.ua

Битва відбулася у ході російсько-української війни (1658-1659), під час періоду Руїни. Протиріччя між Московським урядом, який після смерті Хмельницького посилив своє втручання в справи Гетьманщини, продовжували загострюватися. З приходом до влади нового гетьмана Івана Виговського московські воєводи в багатьох містах почали відкрито підтримувати українську опозицію Виговському і фактично сприяли загостренню громадянської війни в Україні.

Фото з сайту  www.tele-gurman.com

Вперше після проголошення незалежності України, цю подію відзначили деякі націоналістичні рухи країни у 1995 році. У 2008 році було прийнято рішення про більш масштабне відзначення 350-річчя Конотопської битви, зокрема з участю державних структур. В лютому того ж року в селі Шаповалівка, на місці битви був встановлений хрест і капличка.

1852. Народився Володимир Науменко, український громадсько-політичний діяч, педагог, вчений-філолог, етнограф, літературознавець.

Фото з сайту  primetour.ua

У 1906 році Володимир Науменко став членом центрального комітету партії кадетів і видавав газету «Свобода і право», згодом закриту постановою Київської судової палати «через шкідливий її напрямок». У товаристві «Просвіта» він займався випуском видань, метою яких було підняття прапору вузьконаціональної автономії. 7 липня 1919 року Науменку виповнилося 67 років, і саме у цей день його заарештували чекісти. Наступного дня він був розстріляний за постановою всеукраїнської надзвичайної комісії «за невизнання радянської влади та контрреволюційну діяльність».

1887. Народився Марк Шагал, французький художник, графік.

Фото з сайту  ec-dejavu.ru

Марк Шагал розписував плафон Гранд Опери на замовлення президента Франції Шарля де Голля, а в 1966 створив для Метрополітен Опери в Нью-Йорку два панно, а в Чикаго у 1972 році прикрасив будівлю Національного банку мозаїкою «Чотири пори року». У 1966 році Шагал переїхав у побудований спеціально для нього будинок в провінції Ніцци, що служив одночасно і майстернею.

Основним елементом творчості Марка Шагала є його національне єврейське самовідчуття, нерозривно пов’язане для нього з покликанням. «Якби я не був євреєм, як я це розумію, я не був би художником, або був би зовсім іншим художником», – сформулював він свою позицію в одному з есе.

Репродукція з сайту  tripevent.ru

1921. Народився Петро Яцик, канадійський підприємець українського походження, меценат.

Петро Яцик робив великий вклад у фінансування українознавства на Заході. Петро Яцик є одним із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США),Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П. Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн. доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті. З його допомогою видано багато наукових монографій з історії України, переклад «Історії України-Руси» Михайла Грушевського на англійську мову.

Фото з сайту  gkmk.kiev.ua

Петро Яцик перший запропонував провести в Україні мовний конкурс серед молоді. Перший Міжнародний конкурс знавців української мови було проведено у 2000 році. За рішенням Ліги українських меценатів, конкурсу було присвоєно ім’я Петра Яцика.

1923. У Празі відкрито Український педагогічний інститут імені Драгоманова.

1930. Помер англійський письменник Артур Конан Дойл.

Фото з сайту  wordpress.com

У березні 1886 року Конан Дойл почав писати роман, який зробив його популярним. Пізніше цей роман був виданий у різдвяному щотижневнику під назвою «Етюд у багряних тонах», котрий познайомив читачів з Шерлоком Холмсом (прототипи: професор Джозеф Белл, письменник Олівер Холмс) та доктором Ватсоном (прототип – майор Вуд). Окремим виданням роман вийшов на початку 1888 року з малюнками батька Дойла – Чарльза.

1933. Помер Міністр освіти України Микола Скрипник.

Фото з сайту  nas.gov.ua

«День» про Миколу Скрипника 

Микола Скрипник послідовно відстоював інтереси України, виступав проти сталінської політики. Він немало зробив для розвитку національної освіти, науки та культури, зміцнення позицій українства. Проте українізації було покладено край, непосильна хлібозаготівля призвела до жахливого голоду. Чимало однодумців Миколи Скрипника було заарештовано. Не чекаючи свого часу 7 липня 1933 року він застрелився.

1940. У Львові відкрили літературний музей Івана Франка.

Фото з сайту  dlab.com.ua

Музей Івана Франка діє у будинку, в якому він жив і де закінчилося його життя. У будинку-музеї повністю відтворено робочий кабінет Івана Франка, улюблену кімнату письменника. Тут стоїть стіл Франка, за яким він написав багато творів, серед них поему «Мойсей». Фонди музею нараховують понад 30 тисяч одиниць збереження. Це особисті речі Івана Франка, його рукописи та автографи, документи, оригінальні фотографії, першовидання його творів та численна франкознавча література, видання творів письменника мовами народів світу.

1980. Вперше над Ла-Маншем пролетів літак на сонячних батареях.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар