7 квітня - Україна Incognita

7 квітня

1348. Чеський король Карл IV заснував у Празі перший у Центральній Європі університет названий Карловим університетом. Перший слов'янський університет. Мав чотири факультети: підготовчий, на якому викладалися "сім вільних мистецтв", а також богословський, медичний та юридичний.

1893. Народився Аллен Даллес, американський державний та політичний діяч, керівник секретних служб США у Європі під час ІІ Світової війни, директор ЦРУ США в 1953-1961 рр

Ілюстрація з сайту i.i.ua

1919. Народився Омелян Пріцак, історик-сходознавець, філософ, філолог-лінгвіст, джерелознавець.

Фото з сайту www.library.ukma.kiev.ua

Пріцак - засновник і перший директор Інституту українських студій Гарвардського університету (1973-1989),  організатор і перший (1991-1998), а надалі почесний директор Інституту сходознавства ім. академіка А.Кримського НАН України, редактор наукових часописів, автор понад 1000 наукових праць, зокрема фундаментальної праці "Походження Русі". Помер у Бостоні 29 травня 2006 р. 

1927. Американський учений Герберт Айвс провів перше публічне телевізійне мовлення на велику відстань (з Нью-Джерсі в Нью-Йорк), передавши через телевізійні мережі зображення тодішнього міністра торгівлі Герберта Гувера, майбутнього президента США.

1930. У СРСР видано указ про розширення системи трудових таборів; їх передано в підпорядкування Головному управлінню таборів (ГУЛАГ) у складі ОДПУ (Об`єднаного державного політичного управління).

1939. Народився Френсіс Форд Коппола, американський кінорежисер, продюсер, сценарист, п`ятиразовий лауреат премії "Оскар".

Фото з сайту www.thirdage.com

Автор фільмів -  "Хрещений батько", "Розмова", "Дракула", драма про війну у В'єтнамі "Апокаліпсис сьогодні" та багатьох інших.

1943. Швейцарець Альберт Хофман уперше синтезував ЛСД, один із найсильніших і найнебезпечніших наркотиків.

1944. Народився Герхард Шредер, німецький політик, федеральний канцлер ФРН (1998-2005).

Фото з сайту 2.bp.blogspot.com

1947. Помер Генрі Форд, американський промисловець, власник заводів з виробництва автомобілів по всьому світу, винахідник, автор 161 патенту США.

Фото з сайту www.peoples.ru

Його гаслом було "автомобіль для всіх". Завод Форда випускав найдешевші автомобілі на початку епохи автомобілебудування.

1948. Набрав чинності Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Тепер цей день відзначається як Всесвітній день здоров’я.

У ньому зафіксовано, що головною метою ВООЗ є "досягнення всіма народами якомога вищого рівня здоров'я".

Вперше у міжнародній практиці здоров'я було проголошено одним із невід'ємних прав людини – незалежно від раси, релігії, політичних поглядів, соціального та економічного становища.

1990. У СРСР видано указ "Про допомогу дітям, які проживають на територіях, забруднених внаслідок Чорнобильської аварії".

1993. Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі Юрій Щербак відвідав у в'язниці Аялон поблизу Тель - Авіва Івана Дем'янюка, якого влада Ізраїлю безпідставно звинувачувала у масовому вбивстві євреїв у нацистському таборі "Треблінка" під час Другої світової війни.

1993. Відбулося перше засідання Національного комітету України з питань роззброєння. Основне завдання комітету - міжвідомча координація робіт щодо визначення напрямів зовнішньополітичної діяльності України в галузі міжнародної безпеки та контролю над озброєнням. Контроль за виконанням Україною зобов'язань за угодами у цих галузях. Комітет очолив заступник міністра закордонних справ Б. Тарасюк.

1994. Початок геноциду тутсі в Руанді. Хуту вбили прем'єр-міністра країни Агату Увілінгіїману, її чоловіка і ще кількох цивільних осіб, а також десятьох бельгійських миротворців із контингенту UNAMIR. Дивом вціліли тільки її діти, заховані одним зі співробітників ООН.

Фото з сайту kaynou.files.wordpress.com

За офіційними даними уряду Руанди, за три місяці число загиблих склало 937 тисяч чоловік, за іншими даними, прийнятими ООН - 800 тисяч.

Фото з сайту globalvoicesonline.org

2003. Під час війни в Іраку американські війська зайняли столицю країни Багдад.

2009. Після оголошення результатів парламентських виборів розпочались заворушення у столиці Молдови Кишиневі.

Фото з сайту www.ridus.ru

У результаті зіткнень з поліцією одна людина загинула, було поранено близько 50 демонстрантів і 270 поліцейських. Близько 300 осіб було затримано. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар