6 вересня - Україна Incognita

6 вересня

1522. Сімнадцять членів експедиції Фернана Магеллана, що лишилися живими, завершили першу навколосвітню подорож.

Портрет Фернана Магеллана з галереї Уффіци (Флоренція) невідомого автора, XVII століття

Ілюстрація з сайту s61.radikal.ru

1566. Помер Сулейман I Кануні, османський султан, однією з чотирьох дружин якого була Роксолана.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Сулеймана вважають наймогутнішим султаном з династії Османів. При ньому Оттоманська Порта досягла апогею свого розвитку. У Європі його прийнято називати Пишним, а в мусульманському світі - Кануні  перекладі з турецької - «Законодавець»).

1689. Укладено Нерчинський договір — перший договір між Росією і Китаєм. 

Карта Азії (1745 г), що показує далекосхідний кордон між Російською та Цінською імперіями, який існував від укладення Нерчинського (1689) до Айгуньского (1858) договорів

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Для переговорів з цінським урядом на початку 1686 року на Амур було направлено російське повноважне посольство на чолі з Федором Головіним, який повинен був відстояти кордон по Амуру. Кансі не хотів допустити російську місію в Пекін - маньчжури підмовили кілька монгольських ханів на військовий виступ проти посольства з метою його повного знищення, проте росіяни цей напад відбили. Проте, переговори довелося проводити не в Пекіні, куди російське посольство не мало фізичної можливості дістатися через зростання загрози знищення, а в Нерчинську. Зрештою, піти на ці переговори Цінську імперію змусило те, що спроби витіснити росіян з Амура військовим шляхом провалилися, а залишати неврегульованими проблеми з північним сусідом напередодні запланованих маньчжурами бойових дій по захопленню могутнього Джунгарського ханства в Центральній Азії уявлялося неможливим. У посольство, нарівні з маньчжурами, були включені для безпосереднього ведення переговорів місіонери-єзуїти, що перебували на службі у цінської влади - португалець Томаш Перейра і француз Жербільон, які виступали з початку переговорів (12 серпня 1689) проти угоди з Головіним, що ще більше ускладнювало обстановку на переговорах в Нерчинську.

1757. Помер Марі Жозеф де Лафаєт, французький політичний діяч.

1766. Народився Джон Дальтон, англійський хімік і фізик, відомий теорією корпускулярної будови матерії та дослідженнями кольорової сліпоти.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1852. У Манчестері відкрита перша безкоштовна бібліотека Британії.

1885. До Болгарського князівства приєднана область Східна Румелія (центр – Пловдив), котра за Берлінським договором 1878 р. була частиною Османської імперії.

Князь Болгарії Олександр І (1878 - 1886)

Ілюстрація з сайту worldofcoins.ru

Національна доктрина молодої Болгарської держави призвела до того, що в 1885 р. під тиском народних мас у Східній Румелії почалося повстання. 6 вересня повстанські загони під проводом Чардафона увійшли в Пловдив і змусили правителя області скласти свої повноваження. Невдовзі болгарський князь Олександр Батенберг спеціальним маніфестом затвердив приєднання Східної Румелії до Князівства Болгарії. Це було порушенням Берлінського договору, і Олександр викликав гостру критику з боку великих сил Європи (що згодом і коштувало йому княжої корони), але для болгар Батенберг залиився визволителем і об'єднувачем.

1939. Німецькі війська окупували Краків.

Парад вояків вермахта у Польщі

Фото з сайту wartime.narod.ru

1941. Рейхсмаршал Г. Герінг видав директиву про вивезення конфіскованої сировини з окупованих східних областей до Німеччини і запровадження посади генерального інспектора з питань конфіскації і використання сировини в окупованих східних областях.

Герман Вільгельм Герінг

Фото з сайту ru.wikipedia.org

1941. Масовий розстріл єврейського населення у Радомишлі Житомирської області - зондеркоманда 4а розстріляла 1668 місцевих євреїв.

Фрідріх Панцінгер (1903-1959), начальник опергрупи А

Фото з сайту flot.com

1952. У Женеві підписана Всесвітня конвенція про авторське право.

1968. Свазіленд став незалежною державою на чолі з королем Собхузою II (доти - колонія Великої Британії).

Прапор Короліства Свазіленд

Ілюстрація з сайту planetolog.ru

1987. У Львові створено “Українську ініціативну групу за звільнення в’язнів сумління”. До її складу увійшли М.Горинь (голова), В.Барладяну, І.Гель, З.Попадюк, С.Хмара, В.Чорновіл.

Михайло Миколайович Горинь, голова “Української ініціативної групи за звільнення в’язнів сумління”

Фото з сайту uk.wikipedia.org

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар