6 лютого - Україна Incognita

6 лютого

1610. Російський загін князя Куракіна розбив армію Лжедмітрія II біля Дмитрова.

1819. Сер Томас Стемфорд Раффлз заснував англійську колонію на острові Сингапур, заплативши султанові за його оренду 30 тисяч доларів готівкою (ще 35 тисяч Велика Британія виплачувала аж до середини ХХ ст.). Решту територій у цьому регіоні контролювала Голландія.

Після короткого огляду островів Карімун 29 січня 1819, Раффлз заснував торгове поселення на південному краю Малайського півострова. Воно було засновано тому, що тут, на острові Сінгапур не було голландської присутності. Джохор також не мав будь-якого контролю над територією. Так, контакт з місцевим Теменггонгом або з раджею був встановлений

На честь сера Раффлза англійський ботанік Роберт Броун в 1821 році назвав рід рослин Rafflesia (Раффлезія), відкритих в 1818 році на Суматрі під час експедиції, яку очолював Раффлз; квітки деяких видів цього роду можуть досягати одного метра в діаметрі і важити більше 10 кг

1883. Народився Дмитро Григорович, український авіаконструктор, творець першого гідроплана. Народився в Києві, навчався у Київському політехнічному інституті, працював у Москві. Під його керівництвом працювали Корольов, Лавочкін, Камов, Гуревич та ін. За роки І Світової війни конструкторське бюро Григоровича створило понад десять типів гідролітаків. Літаки Григоровича, здатні сідати на воду й сніг, вироблялися у США, Великій Британії, Італії та Франції - за проектами, які продав за кордон Тимчасовий уряд Росії.

 

Ще в роки навчання в Київському полі­технічному інституті Григорович захопився ідеєю створення гідролітака і навіть розпочав робити його креслення. Але Київ, де на початку 20х років минулого століття бурхливо розвивалася лише сухопутна авіація, не міг бути місцем втілення мрії Григоровича. Тому в 1911 році Дмитро Григорович вирушив до СанктПетербурга – тодішньої столиці Російської імперії. Розпочати працювати в якості інженера на новому місці йому вдалося не відразу. Він влаштувався на посаду журналіста в науковопопулярному журналі «Вестник воздухоплавания». Саме в 1911 році у цьому часописі була надрукована відома праця Костянтина Ціолковського «Исследование мировых пространств реактивными приборами»

Прототип М-5 був зібраний у квітні 1915 року, а у травні на Крестовському острові в Санкт-Петербурзі льотчик Я. І. Сєдов-Сєров зробив на ньому перші польоти

1899. Американський Сенат ратифікував паризький договір, який поклав кінець іспано-американській війні 1898 р.

1900. Російський вчений Олександр Попов вперше у світі передав по радіо сигнал лиха в морі (радіограму командирові криголама «Єрмак»).

 

Криголам «Єрмак», що працював зі зняття з каменів броненосця «Адмірал Апраксін», який врятував 10-го лютого 1900 27 рибалок, звістка про загибель яких було отримано перше радіоустановкою на о. Гогланд. Знімок 1900 року

 

1901. У Парижі на вокзалах з'явились перші громадські телефони.

1919. Раднарком України надіслав ноту протесту країнами Антанти у зв'язку з інтервенцією на півдні України.

1920. На кораблі «Корнілов» розстріляні дев'ятеро членів більшовицького комітету Севастополя.

 

1922. США, Велика Британія, Франція, Італія та Японія уклали Вашингтонську угоду про обмеження морських озброєнь.

1922. ВЦВК РРФСР скасував ВЧК і створив Державне політичне управління (ГПУ) при НКВД РРФСР, в завдання якого входила боротьба зі шпигунством, контрреволюцією і бандитизмом.

1933. Підписання тристороннього договору між державами Малої Антанти.

1944. Видана постанова про повернення з евакуації до Києва Академії наук України.

Український вчений Володимир Вернадський був першим президентом Української Академії Наук

Агатангел Кримський, вчений секретар Академії наук (1918-1928)

Декретом від 14 червня 1921 р. Рада Народних Комісарів УСРР схвалила «Положення про Українську Академію наук», згідно з яким Академія визнавалася найвищою науковою державною установою республіки і підпорядковувалася наркомату освіти. Академію було перейменовано УАН на ВУАН (Всеукраїнська Академія Наук), чим підкреслювала її значення також для укр. земель під Польщею, Румунією й Чехословаччиною та декларувала намір об'єднати в рамках однієї організації наукову інтелігенцію всіх українських земель. Того ж року до УАН приєднано Київську Археографічну Комісію й Українське Наукове Товариство у Києві, які припинили самостійне існування. Від 1920 року до початку 1930-х років окремо діяло при І відділі Історичне Товариство Нестора Літописця. УАН підпорядкували також Всенародну Бібліотеку в Києві (заснована 1918 року під назвою Національна Бібліотека Української Держави, тепер — Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського); 1922 року ВУАН було передано друкарню Києво-Печерської Лаври. Відносини ВУАН з керівництвом були напруженими, оскільки вчені не бажали коритися диктату. Зв'язки із західноукраїнськими вченими швидко зійшли нанівець, тому що СРСР відгородився від оточуючого світу «залізною завісою».

1945. Народився Боб (Роберт Неста) Марлі, ямайський музикант, видатний виконавець регі, перший артист Ямайки, який зміг досягти міжнародного визнання й став культовою фігурою в усьому світі (один із найвизначніших прихильників панафриканізму, визначний прихильник растафаріанства, для багатьох – пророк цієї релігії). Колектив Марлі з заново перетасованим складом одержав назву Альбом «Natty Dread» гурту Bob Marley and the Wailers у 1975 р. потрапив у британський Тор-40 і американський Тор-100. Найбільш ефектним номером в альбомі був сингл «No Woman, No Cry» - класичний зразок творчості Марлі, що піднявся на першу позицію англійського чарту. Надалі популярність екзотичної команди зростала, підкріплювана усе більш високою якістю нових релізів. У 1976 р. платівка «Rastaman Vibration» стрімко злетіла в чартах багатьох країн світу, потрапивши в Тор-10 Сполучених Штатів. Сингл «Roots, Rock, Reggae» підкорив Тор-40 R&B-чарту США. У 1976 р. читачі журналу «Rolling Stone» назвали колектив Марлі найкращою групою року, відтак на батьківщині Боба Марлі почали сприймати як культову фігуру, національний символ, майже міфічний персонаж. У 1977 р. з'явився блискучий альбом «Exodus», кульмінаційна крапка в кар'єрі артиста. По усьому світі розлетілися хіти «Jamming», «Waiting in Vain», «One Love/People Get Ready», а сингл «Exodus» став найвищим досягненням команди в американських рейтингах продажів, відзначившись у Тор-20 R&B-чарту. Через рік Марлі представив ще один LP «Kaya», що включав яскраві композиції «Is This Love» і «Satisfy My Soul». У Великій Британії диск відзначився в першій п'ятірці національного рейтингу продажів.

У своїх піснях він розповідав про труднощі і щоденну боротьбу народу Ямайки, створюючи портрети людей пригноблених і обділених, але щирих, світлих, натхненних, що було невичерпним джерелом їхньої сили. Його хист і темперамент залишили яскравий слід у творчості багатьох поколінь етнічних музикантів. Завдяки йому сонячна музика Ямайки стала невід'ємною частиною світової музичної культури

Зірка Боба Марлі на "алеї слави"

1950. Радянський МіГ-15 став першим серійним літаком, який перевищив швидкість звуку в горизонтальному польоті.

Перший серійний Міг-15

Лінійка Міг-15 на озброєнні морської авіації. Фото з сайта http://www.airforce.ru

1958. У Мюнхені розбився літак з англійською футбольною командою «Манчестер юнайтед» на борту. Англійці поверталися в Англію з Белграда, де зіграли внічию з «Црвеною звездою» (3:3) і забезпечили собі вихід до півфіналу Кубка чемпіонів. У Мюнхені літак зробив проміжну посадку. Під час третьої спроби злетіти в умовах снігопаду в літака не спрацювали гальма, він на повному ходу протаранив розташований на шляху будинок, розвалився на дві частини і спалахнув. В уламках загинули 23 особи, серед них вісім футболістів, вісім журналістів, три співробітника клубу. Шістнадцять днів перебував між життям і смертю тренер „МЮ” Метт Басбі. Двоє з гравців, які вижили, більше ніколи не виходили на поле, але троє повернулися, в тому числі захисник Білл Фоулкс та 20-річний Боббі Чарльтон, якого знайшли за 60 метрів від літака. Опритомнівши, Басбі сказав: «І все-таки ми виграємо цей клятий Кубок! Заради наших загиблих товаришів ми зобов'язані це зробити!». У 1965 р. команда знову виграла чемпіонат Англії, а в 1968-му Басбі виконав свою обіцянку. На шляху до фіналу «МЮ» обіграв мадридський «Реал», причому вирішальний гол забив Фоулкс. А у фіналі манкуніанці з рахунком 4:1 перемогли португальську «Бенфіку» на чолі з легендарним Еусебіо. Два голи забив Чарльтон. Після фінального свистка троє гравців, які вижили в Мюнхені, взялися за руки в центрі поля, і весь стадіон (гра проходила в Лондоні) наслідував їх приклад.

Меморіальна дошка на стадіоні Олд Траффорд, присвячена пам'яті загиблих у 1958 році

 

Годинник на південній частині стадіону Олд Трафорд, який показує час загибелі команди

1985. Американець українського походження Стів Возняк, співзасновник компанії Apple Computer, створив свій перший комп'ютер. Він залишив компанію на знак протесту проти її перетворення на громіздке та малоефективне бюрократизоване підприємство. В цей же день компанія Microsoft оголосила про створення текстового процесора Word, призначеного для комп'ютерів IBM PC. Інтуїтивно побудована, проста в роботі програма зуміла витримати конкуренцію з лідером програм для обробки текстів WordPerfect і невдовзі стала однією із найпопулярніших у світі.

1996. Британія передала свою антарктичну станцію «Фарадей» українським полярникам. На її базі створено українську станцію «Академік Вернадський».

2004. Стався потужний вибух у вагоні поїзда між станціями «Автозаводська» і «Павелецька» московського метро. Загинуло 39 людей, поранено 120. В організації вибуху звинуватили чеченських сепаратистів.

2018. З космодрому на мисі Канаверал фірма SpaceX успішно здійснила перший політ надважкого ракетоносія Falcon Heavy.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар