6 липня - Україна Incognita

6 липня

1253. Відбулася коронація Міндовга, першого та єдиного в історії Литви короля.

Портрет із сайту  olfamily.ru

За всю історію Литви в країні був лише один король – Міндовг. Його наступники називалися «великими князями». Незважаючи на це, правителі Великого князівства Литовського часто називали себе на латині «рекс», що в перекладі означає «король».

1415. Помер Ян Гус, чеський народний герой.

Ідеї Гуса, які носили радикальний, революційний характер, проникали у свідомість простого народу. Ця обставина особливо непокоїла католицьку церкву, яка вбачала в діяльності Гуса загрозу пануючим порядкам, феодально-католицькій ідеології, церковним устоям.

Портрет із сайту  ikeep.ws

Незважаючи на переслідування з боку верхівки католицького духовенства, Гус продовжував відстоювати свої ідеї. Він не побоявся стати на захист вчення англійського реформатора Джона Уїкліфа, твори якого, за розпорядженням празького архієпископа, були спалені як єретичні.

1483. У Вестмінстерському абатстві коронований Річард III Англійський – останній король Англії з династії Плантагенетів.

Портрет із сайту  blogspot.com

Річард ІІІ прославився під час війни Червоної та Білої троянд. Річард представляв у цій війні опозицію. Герцог вимагав для себе спочатку регентства над недієздатним королем, а пізніше – і англійську корону.

1535. У Лондоні страчено англійського письменника, мислителя, одного з основоположників утопічного соціалізму, лорда-канцлера Томаса Мора, котрий відмовився присягнути Генріху VIII як главі англіканської церкви.

На початку XVI століття Томас Мор зблизився з гуртком гуманістів Джона Колета, в якому знайомився з Еразмом Роттердамським. Згодом Мора і Еразма пов’язувала тісна дружба.

Титульна сторінка "Утопії"

Фото з сайту  library.if.ua

В історію філософської думки Томас Мор увійшов, насамперед, як автор книги, що стала свого роду тріумфом гуманістичної думки. Написав її Мор в 1515-1516 роках і вже в 1516 році, за активного сприяння Еразма Роттердамського, вийшло в світ перше видання під назвою «Дуже корисна, а також цікава, воістину золота книжечка про найкращий устрій держави і про новий острів Утопія». Вже за життя цей твір, коротко званий «Утопією», приніс Мору всесвітню славу.

1775. Народився Джон Флаксман, англійський скульптор та художник.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Під час поїздки до Риму Джон Флаксман створив серію ілюстрацій для класичних театральних постановок, яка принесла йому міжнародну популярність. Мистецтво розпису посуду у Флаксмана відрізняється від класичного грецького розпису чіткими контурами фігур і предметів.

1785. Долар став національною валютою США.

Ілюстрація з сайту  currencyguide.eu

Грошова одиниця Сполучених Штатів – долар, що складається із 100 центів – була прийнята Континентальним Конгресом. Символ долара – знак $ – затвердився в побуті після початку карбування срібного долара. Існує декілька варіантів його походження, однак жоден із них не був документально підтверджений. На лицьовому боці п’ятидоларової банкноти було надруковано портрет Авраама Лінкольна – шістнадцятого президента США. Саме Лінкольн першим ще за життя був зображений на американських банкнотах. Тепер це суперечить американському законодавству.

1886. Народився Марк Блох, французький історик, засновник сучасної історіографії.

1901. Народилася Фріда Кало, визначна мексиканська художниця, громадська й політична діячка.

Автопортрет Фріди Кало

Портрет із сайту  100v.com.ua

Фріда Кало пережила 35 операції. У вересні 1925 року Фріда потрапила в автокатастрофу – автобус, в якому вона їхала, врізався в трамвай. Художниця була прикута до ліжка, але малювала себе красивою та здоровою жінкою. В останні десять років свого життя Фріда була змушена вживати наркотики, які звільняли її від нестерпного фізичного болю.

1904. Народився Степан Ленкавський, український політичний діяч, публіцист, один з ідеологів Організації українських націоналістів.

Фото з сайту  volya.if.ua

Степан Ленкавський належав до найпершої групи молодих націоналістів, які активізувались у 20-их роках після програшу визвольних змагань. У 1929 році у Відні на Конгресі Українських Націоналістів Степан Ленкавський виголошує реферат «Суверенна Україна та національна революція». Він привіз до Львова напрями розбудови ОУН на західноукраїнських землях, котрі отримав від Євгена Коновальця. Також редагував підпільний часопис «Юнак», присвячений ідеологічно-політичному вишколові юнацтва. Влітку 1929 року Степан Ленкавський уклав «Десять заповідей Українського націоналіста» («Декалог»).

1937. Помер Богдан Ігор Антонич, український поет, прозаїк.

Восени 1928 р. Антонич переїхав до Львова і вступив до Львівського університету. Цей етап його життя мав вирішальне значення для розвитку його творчої особистості, бо хоч університет був польський, велика частина його студентів були українськими інтелігентами. Вони заохочували молодого поета писати українською мовою і допомагали йому вивчити українську літературну мову.

Фото з сайту  kameniar.franko.lviv.ua

Перша збірка «Привітання життя» вийшла у 1931 році, потім з’явились «Три перстені» та «Книга Лева». По смерті поета побачили світ збірки «Зелена євангелія» і «Ротація». Поет помер у віці двадцяти восьми років.

1973. Англійська група «Queen» випустила свій перший сингл «Keep Yourself Alive».

Фото з сайту  s004.radikal.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар