6 червня - Україна Incognita

6 червня

1599. Народився Дієго Веласкес, іспанський художник. 

"Пряха", 1657 рік

Репродукція із сайту pics.livejournal.com

Веласкес був сміливим художником, якого відрізняло тонке відчуття гармонії в зображенні. Біографи митця стверджують, що він дуже рано навчився читати і ще в дитинстві почав збирати власну бібліотеку, яка під кінець життя художника вражала сучасників своїм багатством та універсальністю.

"Меніни", 1656 рік

Репродукція із сайту artinvestment.ru

Веласкес серйозно цікавився літературою, архітектурою, астрономією, історією, математикою та філософією, але найбільшим його захопленням був живопис.

1809. У Швеції ухвалена нова Конституція.

 

Конституція 1809 року діяла у Швеції до 1 січня 1975 року. Цю дату також офіційно святкують як день шведського прапору або Національний день Швеції.

1847. Народився Олександр Барвінський, український історик, педагог, громадський і політичний діяч.

Фото з сайту history.org.ua

У 1891—1907 роках — посол до австрійського парламенту. Заснував Християнсько-суспільну партію. У 1918 році був секретарем освіти й віровизнання в першому Державному секретаріаті ЗУНР.

Фото з сайту toloka.hurtom.com

1875. Народився Томас Манн, німецький письменник, лауреат Нобелівської премії. 

Фото з сайту nnm.ru

Лауреат Нобелівської премії 1929 року, один із найвизначніших митців XX століття. Його творчість пов’язана з філософською і психологічною прозою, інтелектуальними романами, новелами, присвяченими проблемам мистецтва і дійсності. Критики, відзначаючи недостатню соціальну значимість його творів, писали, наприклад, що у більшості своїх романів («Чарівна гора», «Йосип і його брати», «Доктор Фаустус») письменник залишається в колі культурно-історичних і психологічних проблем. Філософським і естетичним дискусіям, що ведуть його герої, письменник прагне надати епічного розмаху, не зважаючи на те, що доля історії формується не тут, не в цьому вузькому світі, де люди не діють, а міркують. Але письменник щиро й чесно прагне розібратися в тому, що відбувається, він болісно шукає відповіді на світоглядні питання сучасності й передусім на питання про долі культури. У цьому цінність його творчих пошуків.

1889. Народився Ігор Сікорський, авіаконструктор.

Фото з сайту kpi.ua

Високий суспільний статус (батько майбутнього авіатора був відомим психіатром, професором Київського університету Святого Володимира) дозволив Ігорю Сікорському здобувати ґрунтовну освіту в Петербурзі та Парижі, хоча справжньою alma mater для нього стала Київська політехніка, яку він закінчив у 1914 році. У студентські роки Ігор Сікорський конструює перші моделі літаків та гелікоптерів, а вже 1911 року досягає неймовірного результату — перевершує рекорд швидкості на власноруч сконструйованому і пілотованому літаку С-6. Це був початок тріумфального злету.

1919. Припинила своє існування республіка Прекмур’я (Східна Словенія).

Ілюстрація з сайту wikimedia.org

1961. Помер Карл Юнг, швейцарський психоаналітик.

Психологія стала для Юнга наукою наук – саме вона, на його думку, може дати сучасній людині якісний світогляд. Крім «філософії життя», його приваблював і модний на той час окультизм. Упродовж кількох років Юнг брав участь у спіритичних сеансах, знайомився з літературою з астрології та інших «таємничих» наук.

Фото з сайту nkozlov.ru

1902 р. Карл Юнг закінчив роботу над докторською дисертацією «Про психологію і патологію так званих окультних феноменів». Ця робота дотепер зберегла наукове значення – Юнг дає в ній психологічний і психіатричний аналіз медіумічного трансу, зіставляє його з галюцинаціями. Він вважає, що в поетів, пророків, містиків, засновників різних релігійних рухів спостерігаються ті самі стани, які психіатр спостерігає у хворих.

1932. Відбувся державний переворот у Чилі.

Карлос Давіла

Фото з сайту radikal.ru

У результаті перевороту, який тривав до 18 червня, військові призначили президентом країни соціаліста Карлоса Давілу. Він був прихильником співпраці країни із США та залучення американського капіталу в економіку Чилі. Був при владі до 13 вересня 1932 року.

1942. Здійснено перший у світі стрибок із парашутом із синтетичної тканини.

1992. Вступ Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів.

Указом Президента України Леоніда Кравчука від 25 травня 1994 року цей день – 6 червня – з ініціативи делегатів Всеукраїнського з’їзду редакторів газет та журналів офіційно названо Днем журналіста. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар