5 вересня - Україна Incognita

5 вересня

1568. Народився Томазо Кампанелла, італійський філософ, теолог і поет. 

Томмазо Кампанелла

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Кампанелла був у розпачі від того, що не встигне написати вже обмірковану книгу "Місто Сонця" (La Città del Sole). Ця книга - найвидатніший добуток автора. Вона створена під впливом "Утопії" Томаса Мора. У ній йдеться про місто, розташоване на горі і яке поділялося на сім поясів, або кіл. У кожному з них були зручні приміщення для житла, роботи, відпочинку. Передбачено й оборонні спорудження: вали, бастіони. Головним правителем серед жителів міста вважався первосвященик - Сонце. Він вирішує всі мирські і духовні питання. У нього є три помічники: Могутність, Мудрість і Любов. Перший займається справами миру і війни, другий - мистецтвом, будівельною справою, науками і відповідними їм установами і навчальними закладами. Любов піклується про продовження роду, виховання немовлят. Третій помічник також керує тими посадовими особами, яким довірене харчування та одяг. У державі Кампанелли встановлена рівність чоловіка і жінки. Незважаючи на те, що після катування Кампанелла юридично вважався божевільним і його не можна було засуджувати, 8 січня 1603 року Свята служба присудила його до довічного утримання у в'язниці. Кампанелла таємно продовжував працювати. Закінчивши в перші місяці 1603 року "Метафізику", він відразу приступив до трактату "Астрономія".

1666. Закінчилась Велика лондонський пожежа, яка тривала 4 дні.

Згоріло близько 10 тис. будівель, при цьому відомо всього про 16 загиблих.

1698. Аби прищепити своїм підданим моду, прийняту в інших європейських країнах, Петро I встановив податок на бороди.

Петро І. Поль Деларош (1838)

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

1905. Підписано Портсмутський договір, який закінчив російсько-японську війну. 

 

Незважаючи на військові успіхи, Японія була виснажена у війні, тому японський уряд починаючи з липня 1904 неодноразово намагався через Великобританію, Німеччину і США схилити Росію до переговорів. Цього ж домагалася дипломатія Великобританії, Франції і США, які боялися ослаблення Росії, посилення позицій Німеччини в Європі і Японії на Далекому Сході. Перша спроба була зроблена японським послом у Великобританії Хаясі в липні 1904 року і повторена ним же після падіння Порт-Артура через німецького дипломата Еккардштейна. При цьому з японської сторони була висунута умова, щоб офіційне прохання про мир було заявлено російською стороною. Російський уряд відкинув цю пропозицію. Ініціативу у врегулюванні російсько-японських відносин виявила Франція у зв’язку з зацікавленістю в отриманні підтримки Росії через Марокканську кризу (1905). За згодою російського уряду 5 квітня 1905 року французький представник запропонував японському послу в Парижі Мотоно посередництво Франції, попередивши, що Росія погодиться на мирні переговори лише за умови виключення з вимог Японії пунктів про сплату контрибуції і поступки російських територій. 13 квітня Мотоно інформував французьку сторону про відмову прийняти ці російські умови.

1918. Раднарком РСФРР видав декрет про початок червоного терору. 

Звірства більшовиків під час червоного терору

Фото з сайту poiskpravdy.com

З приходом в результаті Жовтневого перевороту до влади більшовиків, червоний терор поступово стає офіційною політикою Радянської Росії. Вже 24 листопада 1917 року Рада Народних Комісарів (РНК) видала декрет «Про суд», відповідно до якого були створені робочі й селянські революційні трибунали «для боротьби проти контр-революційних сил у видах вживання заходів огородження від них революції і її завоювань, а також для рішення справ щодо боротьби з мародерством і хижацтвом, саботажем та іншими зловживаннями торговців, промисловців, чиновників й інших осіб». Найбільшою акцією цієї хвилі репресій був розстріл у Петрограді 512 представників еліти - колишніх сановників і міністрів, професорів.

1918. На сторінках газети “Народня воля” опубліковано звернення Головної Ради галицьких, буковинських та угорських українців в Києві, яка зважаючи на загрозу Українській Державі зовні та отримавши згоду уряду, ухвалила організувати знову січових стрільців і закликала всіх українців вступити до їх лав.

Отаман УСС Семен Горук

Фото з сайту lifez-portal.satel.com.ua

1923. Винесено судовий вирок у справі петлюрівського повстанського комітету, організованого в Літках у 1920 р. 

Симон Васильович Петлюра

Ватажка комітету кооператора Короля засуджено до вищої міри покарання з заміною по амністії до 10 років позбавлення волі з суворою ізоляцією, 14 членів – до ув’язнення строком від 3-5 років, а 9 – виправдано.

1944. У Лондоні відбулося підписання договору про створення економічного союзу Бенілюкс. 

Країни Бенілюксу

Ілюстрація з сайту www.beneluxtour.ru

Його підписали представники ще частково окупованих Німеччиною держав - Бельгії, Нідерландів та Люксембургу.

1946. Народився Фредді Мерк'юрі, британський музикант, вокаліст Queen.

1967. Амністовано кримських татар без права повернення в Крим.

В указі президії Верховної Ради СРСР зазначено: «Ці огульні обвинувачення щодо всіх громадян татарської національності, які проживали в Криму, повинні бути зняті, тим більше, що в трудове й політичне життя суспільства прийшло нове покоління людей». Президія Верховної Ради СРСР постановила: «Перше - скасувати відповідні рішення державних органів у частині, що містила огульні обвинувачення щодо громадян татарської національності, які проживали в Криму». Але водночас – «друге - відзначити, що татари, які раніше проживали в Криму, вкорінилися на території Узбецької та інших союзних республік…

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар