5 серпня - Україна Incognita

5 серпня

1772. Відбувся перший поділ Речі Посполитої.

Ілюстрація з сайту  istpravda.com.ua

Карикатура на тему поділу Польщі

Перший поділ Польщі було закріплено Петербурзькими конвенціями 1772 року між Росією та Австрією, а також між Росією та Прусією. Відповідно до цих документів Австрія отримувала Галичину, Прусія – Помор’я (за винятком Гданська) і частину Великої Польщі, Росія – українські та білоруські землі на схід від Західної Двіни та Дніпра, а також Латгалію. Сейм 1773 року був змушений ратифікувати ці угоди. У той же час на цьому і на наступних сеймах були схвалені рішення, направлені на внутрішню стабілізацію Польщі. Була створена Постійна рада для здійснення функцій уряду в період між сеймами, встановлено перше в Європі міністерство освіти – Едукаційна комісія, видано низку постанов з питань розвитку торгівлі і промисловості.

1789. Після хвилі селянських повстань по всій Франції Установчі збори прийняли рішення про скасування кріпацтва.

1850. Народився Гі де Мопассан, французький письменник.

Фото з сайту  surbor.su

Гі де Моппасан – один із найвизначніших майстрів французького реалізму XIX ст., автор новел і романів, послідовник Бальзака та учень Флобера. Вважається, що Гі де Мопассан – один із найкращих новелістів XIX ст. Час лише підтвердив слушність цієї думки. Загалом Гі де Мопассан написав близько 300 новел, об’єднаних у півтора десятка збірок. Три з них були видані по смерті письменника, до них увійшли лише ті твори, які він не перевидавав за життя. Моппасана вважають засновником так званої «психологічної новели». Він писав: «Твір мистецтва досконалий лише тоді, коли він є водночас як символом, так і точним зображенням дійсності».

1860. Народився Луїс Вейн, англійський художник.

Фото з сайту  staticflickr.com

Луїс Вейн ілюстрував близько сотні книг для дітей, і його роботи часто з’являлися в газетах і журналах, наприклад у «Щорічнику Луїса Вейна», який виходив з 1901 по 1915 рік.

Репродукціяз сайту  vkontakte.ru

В 1902 році англійська пошта дозволила повністю заповнювати лицьовий бік листівок зображенням, і з тих пір листівки з малюнками Вейна здобули величезну популярність.

Репродукція з сайту  vadimyan.p0.ru

Ілюстрації Вейна часто пародіювали людську поведінку, були яскравою сатирою на модні течії і тенденції, що з’являлися у суспільстві.

Репродукція з сайту  zateevo.ru

1866. Народився Володимир Леонтович, український громадсько-політичний діяч, політик, письменник і меценат.

Фото з сайту  ukrainians-world.org.ua

Із 1906 року Володимир Леонтович був одним із видавців першої щоденної української газети «Громадська думка», згодом – газети «Рада». У 1917 році від був одним із засновників Української Центральної Ради, а в 1918 році працював міністром земельних справ Української Держави в уряді гетьмана Скоропадського. За короткий час Леонтович розробив унікальний проект Земельного закону, одного з найдемократичніших у світі. У 1919 році після поразки Української революції був змушений емігрувати. В еміграції жив у Болгарії та Чехії.

1886. У США вийшла перша газета українською мовою «Америка». Виходила до 22.02.1924.

1899. Народився Борис Антоненко-Давидович, письменник, літературний критик, довголітній в’язень радянських концтаборів.

Фото з сайту  litopys.net

Бориса Антоненка-Давидовича звинувачували у «приналежностi до контрреволюцiйноï нацiоналiстичноï органiзацiï» (УВО), яка нiбито силою зброï «прагнула повалити Радвладу на Украïнi i готувала iндивiдуальний терор проти Компартiï i Радянськоï держави». На пiдставi цiєï фальшивки Бориса Антоненка-Давидовича було засуджено на 10 рокiв концтаборiв, де письменник пройшов усi кола ГУЛАГiвського пекла, а пiсля того був вiдправлений на довiчне заслання в село з промовистою назвою Малоросєйка Больше-Муртанського району Красноярського краю. Був реабілітований лише 1956 року.

1930. Народився Ніл Армстронг, американський астронавт, перша людина на Місяці.

Фото з сайту  people.su

Під час служби у ВПС Америки Ніл Армстронг став наймолодшим льотчиком, який успішно випробував новий реактивний літак. Армстронг встиг повоювати у Кореї і лише потім повернувся до навчання. Після закінчення університету Армстронга взяли на роботу у НАСА. Тут він випробовував експериментальні літаки та вперше здійснив політ у космос в якості командира «Джеміні 8». Згодом Армстронга обрали для виконання надважливої місії – бути першою людиною, яка ступить на поверхню Місяця. 21 липня 1969 року Ніл Армстронг на очах мільйонів телеглядачів зістрибнув з останньої сходинки місячного посадкового модуля.

Фото з сайту  xn--80aqafcrtq.cc

1937. Символічний день початку «Великого терору» в Сандармосі (урочище під Медвеж’горськом у Карелії) – масового, планового знищення НКВС СРСР «колишніх куркулів, кримінальників та інших антирадянських елементів».

Газета «День» оголосила 2012-й рік Роком списку Сандармоху.

2012 - «Список Сандармоху»

Куля №188

Це страшне слово Соловки...

Ніч серед могил у Сандармосі

Молох соловецького терору

Таємниці Сікирної гори

Згадаймо на державному рівні роковини Великого терору

Етап смерті

Розстріляні в Сандармосі

Лесь Курбас: «Силу нації не можуть вбити ніякі декрети»

«Українська Карелія»

У Карелії відкрито пам’ятник «Убієнним синам України»

1940. Помер Дмитро Яворницький, український археолог, етнограф, історик.

Фото з сайту  smi.dp.ua

Дмитру Яворницькому належить пріоритет у створенні комплексного дослідження з історії запорозького козацтва. У працях ученого, передусім у фундаментальній трьохтомній «Історії запорозьких козаків», здобули висвітлення різні аспекти історії запорозького козацтва: політичні та воєнні події, економічне життя, побут, торгівля, стосунки із зовнішнім світом, культура та духовний світ запорожців, природне середовище, в якому існувало козацтво. Окремі розвідки дослідник присвятив своїм улюбленим героям – Конашевичу-Сагайдачному, Сірку, Калнишевському, Гладкому.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар