5 липня - Україна Incognita

5 липня

1080. Помер Іслейвур Ґіссурарсон, перший християнський єпископ Ісландії.

Ілюстрація з сайту  wikimedia.org

Іслейвур Ґіссурарсон у 1056 році став єпископом Ісландії відразу після прийняття країною християнства. Він заснував єпархію в своєму родинному маєтку в Скалгольті та заклав християнську школу. Іслейвур служив єпископом до своєї смерті 24 роки. Наступником Ґіссурарсона став його син Ґіссура.

1439. На Флорентійському соборі митрополит Київський Ісидор разом з грецьким архієпископом Василієм Бессаріоном підписали церковну унію про об'єднання Православної та Католицької Церков під владою Римського Папи.

Фото з сайту  wikimedia.org

Заключний акт про об’єднання був підписаний на урочистому засіданні. Відмовилися підписати Акт митрополит Марк Ефеський, а також члени делегації Руської митрополії, крім митрополита Ісидора. Однією з умов Флорентійської унії була організація папою хрестового походу проти турків, і у 1443 р. рицарі визволили західну Болгарію.

1687. Опубліковано працю Ісаака Ньютона «Математичні початки натуральної філософії».

Фото з сайту  math.cdu.edu.ua

У цій праці Ньютон пояснив небесну механіку, сформулював закон всесвітнього тяжіння, поняття простору і часу і т.д. Про існування закону всесвітнього тяжіння догадувалися до Ньютона Кеплер і Роберт Гук. Але математично обробити матеріали астрономічних спостережень і точно сформулювати цей закон не змогли. Ньютон вважав найбільш логічним опиратися в наукових дослідженнях на бездоганно доведені положення. Він писав: «…Все-таки, що не виводиться з явищ, повинне називатися гіпотезою; гіпотезам же метафізичним, фізичним, механічним, не місце в експериментальній філософії».

1841. Англієць Томас Кук відкрив перше туристичне агентство.

Фото з сайту life-is-good.org

Томас Кук організував першу групову туристичну поїздку. З тих пір саме цей день став вважатися в світі Днем народження туристичного бізнесу. Туристичне агентство Томаса Кука відоме зараз як «Thomas Cook Group». Щоб розвинути свій бізнес, він домовлявся з залізничниками «поставляти» їм пасажирів, а вони, в свою чергу, робили знижки для проїзду його туристів. Зараз туристичний холдинг «Thomas Cook Group» має представництва в багатьох країнах світу.

Фото з сайту xn.in.ua

Кук також розробив екскурсійні туристичні маршрути багатьма європейськими містами, а в 1865 році почав організовувати перші трансатлантичні тури, відкривши для британців Новий Світ, а для американців – Англію. До речі, одним із перших американських клієнтів фірми став відомий письменник Марк Твен.

1922. У Ріо-де-Жанейро почалося повстання тенентістів (від порт. tenente - «лейтенант»): демократично налаштованих молодих армійських офіцерів.

Фото з сайту chasipodii.net

Більшість демократично налаштованих офіцерів були випускниками Військової школи в Ріо-де-Жанейро – місця звідки вийшли найбільш відомі його керівники. Більшість кадетів Військової школи були вихідцями з лав дрібної буржуазії. Керівником повстання був Антоніо де Сікейра Кампос. Тенентісти перейнялися ідеєю історичної відповідальності збройних сил за долю нації і бачили в армії гарант свободи і демократії.

1941. У Кракові заарештували голову українських націоналістів Степан Бандера.

Степан Бандера був в’язнем до грудня 1944 р. Із Кракова до Берліна за ним поїхала дружина Ярослава з тримісячною донькою Наталкою, щоб перебувати близько до чоловіка. Бандеру утримували спочатку у в’язниці, потім – у концтаборі Заксенгаузен. Приводом до арешту став наказ Гітлера ліквідувати тих, хто брав участь у проголошенні Акту Української Держави у Львові напередодні – 30 червня.

1954. Вийшов перший випуск телевізійних новин Бі-Бі-Сі.

1968. У Києві на правому березі Дніпра розпочато будівництво нового житлового масиву «Оболонь».

Фото з сайту  ukrinform.ua

Назва масиву походить від старослов’янського слова «болоння», що означає заливний лук, затоплювана місцевість. Під час планування масиву велика увага приділялася природним умовам місцевості. Масив забудований в основному 9, 16, 22-25 поверховими будинками. Основні магістралі Оболоні – проспекти Оболонській і Героїв Сталінграду, вулиці Героїв Дніпра, Маршала Малиновського і Маршала Тимошенко.

1971. У США виборчі права надані особам від 18 років (раніше – від 21 року).

Виборчим правом володіють громадяни США обох статей, які досягли 18-річного віку до дати реєстрації виборців та які проживають в конкретному штаті або на території певної виборчої дільниці упродовж певного часу. До цього у 1920 році в США було надане виборче право жінкам.

1986. Помер Ярослав Стецько, один із провідників українського національно-визвольного руху.

Ярослав Стецько був членом Крайової Екзекутиви Організації Українських Націоналістів, ідеологічним референтом і редактором підпільних видань.

Портрет із сайту  ukrcenter.com

Із початком німецько-російської війни Ярослав Стецько, пробившись із групою однодумців за лінію фронту до Львова, скликав Національні Збори. На них 30 червня 1941 року проголошено Акт відновлення Української Держави й обрано Ярослава Стецька прем’єром Українського Державного Правління. За відмову на ультимативну вимогу Гітлера відкликати Акт відновлення Української Держави, Ярослава Стецька заарештували і заслали до концтабору Саксенгавзен, де він до вересня 1944 року перебував у бункері смерті.

1994. У Китаї заборонене використання дитячої праці.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар