5 квітня - Україна Incognita

5 квітня

1588. Народився Томас Гоббс, англійський філософ-матеріаліст, один із засновників теорії суспільного договору і теорії державного суверенітету.

Ілюстрація з сайту crimsoneliteproductions.com

Автор перекладу "Історії Пелопоннеської війни" Фукідіда; філософської трилогії "Основи філософії" ("Про тіло", "Про людину", "Про громадянина"), праць "Левіафан, або матерія, форма і влада держави церковної і громадянської".

1710. У таборі під Бендерами Військо Запорозьке обрало нового гетьмана Пилипа Орлика.

Ілюстрація з сайту visionary.management.com.ua

Також було прийнято Конституцію "Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорізького...("Конституція Пилипа Орлика", "Бендерська конституція"), яка у преамбулі та 16 статтях обгрунтовувала права України на суверенітет від Москви і Польщі та регламентувала зовнішні та внутрішні соціально-політичні та економічні відносини.

Ілюстрація з сайту uateka.com

Титульна сторінка конституції староукраїнською мовою. Оригінал зберігається в Російському державному архіві давніх актів.

Шведський король Карл ХІІ, як "протектор" України, підтвердив цей вибір спеціальним документом (підтверджувальним дипломом) від 10 травня 1710 року. Джерела свідчать, що документ Конституції існував у двох мовних варіантах: староукраїнському та латинському. 

1722. Голландський мореплавець Якоб Роггевен відкрив у Тихому океані острів, названий пізніше островом Пасхи.

1753. Декретом Британського парламенту заснований головний музей Великобританії Британський музей (Лондон), один з найбільших музеїв у світі. 

 

Містить одне з найбільших у світі зібрань графіки та гравюри Мікеланджело, Рафаеля, Леонардо да Вінчі, Альбрехта Дюрера, Рембрандта, Вільяма Блейка; також Розетський камінь, найбільше зібрання мумій і саркофагів поза межами Каїра, "Діамантова сутра" (найдавніша в світі друкована книга 868 р.), фрагменти Галікарнаського мавзолею (статуї Мавсола і Артемісії), матеріали розкопок Кносського палацу та багато інших. В залі рукописів зберігається Велика хартія вольностей 1215 р., купча, підписана Вільямом Шекспіром, лист Олівера Кромвеля з описом битви при Нейсбі, автографи Мартіна Лютера, Жана Кальвіна, Еразма Ротердамського, Ісаака Ньютона, Галілео Галілея, Рене Декарта тощо.

Панорама читальної зали Британського музею 

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1782. Указом австрійського імператора Йосифа II ліквідовано особисту залежність селян, що стало першим кроком до скасування кріпацтва у Галичині.

1815. Почалося виверження вулкана Тамбора на острові Сумбава в Індонезії, яке тривало десять днів. Одне з найбільших вивержень вулканів в історії людства, загинуло 92 000 осіб.

1872. Народився Павло Ріттер, український сходознавець, літературознавець, мовознавець.

Один із засновників Всеукраїнської наукової асоціації сходознавства (ВУНАС), автор низки статей про індійську літературу.

Ріттеру належить переклади з санскриту на російську мову; на українську переклав поему "Хмара-вістун" Калідаси (1928), гімни Ріґ-Веди, з нової індійської літератури перекладав поезії і прозу Рабіндраната Таґора та ін.

У 1938 р. заарештований. Збожеволівши, помер у тюрмі

1882. Народився В’ячеслав Липинський, український історик, громадсько-політичний діяч, філософ, публіцист, ідеолог українського консерватизму. 

Активний учасник національно-визвольних змагань українського народу в 1917-1921 рр. У 1918 р. повноважний міністр і посол Гетьманської держави П. Скоропадського в Австро-Угорщині.

З 1920 р. перебував в еміграції, де очолив Український союз хліборобів-державників (УСХД). Один із засновників Українського вільного університету в Празі.

В. Липинський: "Без держави немає нації, саме держава в націотворенні відіграє основну роль. Народ же - це лише "етнографічна маса", яку треба організовувати з допомогою держави".

Ідеологія Липинського відіграла значну роль в утвердженні ліберально-демократичних принципів і поборюванні тоталітарних тенденцій в українській політичній думці.

Помер 1931 р. в Австрiї.

1894. Народився Лоуренс Белл, американський авіаконструктор, який створив перший у світі надзвуковий літак-винищувач P-59 "Airacomet", здійснив перший надзвуковий політ.

1917. У Києві розпочався Український військовий з’їзд, на якому було підтримано домагання Центральної Ради про автономію України. Обрано Військовий генеральний комітет на чолі з С. Петлюрою.

1923. Від запалення легень помер британський єгиптолог Джордж Карнарвон, керівник експедиції, під час якої Говард Картер знайшов могилу Тутанхамона.

Фото з сайту img.medscape.com

Як визнано пізніше, помер від бактерій, що збереглися в давньому похованні фараона.

Карнарвон і Картер у Долині царів відкривають гробницю Тутанхамона. Єгипет, 1922

Фото з сайту 4.bp.blogspot.com

1947. ЦК КП(б)У ухвалив постанову про посилення боротьби з українським націоналістичним підпіллям у західних областях УРСР.

1992. Указом Президента України Леоніда Кравчука Чорноморський флот оголошено українським.

1994. У Сіетлі наклав на себе руки (застрелився) Курт Кобейн, американський рок-музикант, лідер рок-гурту "Нірванa".

Фото з сайту kurtcobain.ismystar.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар