5 червня - Україна Incognita

5 червня

1783. З ринкової площі французького міста Анноне брати Джозеф-Мішель і Жак-Етьєн Монгольф’є запустили в повітря першу в світі повітряну кулю.

Брати Монгольф’є народилися в містечку Відалон-лез-Анноне (департамент Ардеш, Франція) в багатодітній сім’ї. Із самого дитинства Монгольф’є цікавилися наукою та постійно ставили експерименти. Слава до них прийшла, коли жителі їх рідного міста попросили продемонструвати літаючий «паперовий мішок». На той час підготовлена братами куля мало нагадувала сучасні літальні апарати. Це була велика щільно проклеєна папером куля з тканини. Конструкція важила близько 200 кг. У спеціальному місці Монгольф’є разом із помічниками розвели багаття і куля із великим латинським написом «До зірок» почала повільно підніматися в небо. Вже за рік у Львові було запущено в небо першу повітряну кулю із автоматичним пальником.

Фото з сайту livejournal.com

1806. Луї Бонапарт проголосив утворення королівства Голландія.

Захопивши Голландію, Наполеон Бонапарт віддав правління країною своєму брату Луї Бонапарту. Засівши на троні, Луї вивчив національну мову та прийняв близько до серця проблеми і потреби голландського народу. Луї Бонапарт відмінив смертну кару та вивів із країни частину французьких військ. У 1810 році заснував Королівський інститут наук, літератури та високих мистецтв (зараз – Королівська Нідерландська академія наук)

 

Фото з сайту hrono.ru

1849. Данія стала конституційною монархією.

Фото з сайту c.weare1.info

1894. У Львові розпочала роботу найбільша за всю історію Галичини Загальна Крайова виставка.

Загальна Крайова виставка діяла в період між 5 червня та 16 жовтня 1894 р. у Львові на території Стрийського парку. ЗКВ стала могутнім імпульсом до швидкого розвитку промисловості та торгівлі в Галичині. За п’ять місяців Виставку відвідали 1 147 329 осіб. Експозиція розмістилася на 50 га площі та охоплювала всі галузі тодішнього господарства Галичини. У ній взяли участь як місцеві, так і закордонні учасники.

Фото з сайту wikimedia.org

1898. Народився Федеріко Гарсія Лорка, іспанський поет і драматург.

Лорка народився в містечку Фуенте-Вакерос, що розташоване в іспанській провінції Гранада. В університеті вивчав право філософію та літературу., багато подорожував Іспанією і у 1918 році видав першу збірку поезій «Враження й пейзажі», яка принесла йому популярність. Переїхавши до Мадриду, потоваришував із Сальвадором Далі, Луїсом Бунюелем та Грегоріо Мартінесом Сьєрра, директором театру «Еслава», на чиє прохання написав свою першу п’єсу «Чаклунство метелика». Згодом Лорка став яскравою постаттю серед художників-авангардистів. У 1931 році Лорку призначили на посаду директора студентського театру «Балаган». Під час цієї роботи драматург створив свої найвідоміші п’єси «Криваве весілля», «Єрма» та «Дім Бернарди Альби». У 1936 році поета було заарештовано та розстріляно як республіканця та комуніста.

Фото з сайту peoples.ru

1910. У Києві відбувся перший політ на літаку вітчизняного виробництва.

Перший вітчизняний літак був сконструйований професором Київського політехнічного інституту Олександром Кудашевим. Він сам керував літаком і пролетів кілька десятків метрів на літаку-біплані «Кудашев-1». Це був формений біплан із тягнучим гвинтом, вагою 320 кілограмів, оснащений двигуном «Анзані» потужністю 35 кінських сил. Він мав переднє кермо висоти, кермо керування і хвостове оперення-стабілізатор. Каркас літака, із площею несучих поверхонь 32 кв. м, був зроблений із дерев’яних рейок і обтягнутий прогумованим полотном. До цього в Росії літали тільки закордонними літаками. Через одинадцять днів після цього польоту студент КПІ Ігор Сікорський продовжив справу професора Кудашева. Він підняв у повітря власний літак.

Фото з сайту interesniy.kiev.ua 

1910. Помер О. Генрі, американський письменник.

Американський прозаїк О. Генрі (справжнє ім'я й прізвище Вільям Сідней Портер) народився 11 вересня 1862 року в Гринсборо, штат Північна Кароліна. Він є автором понад двохсот вісімдесяти оповідань, скетчів, гуморесок. О. Генрі – один із найпопулярніших американських новелістів початку XX ст. Письменник-гуморист і митець поетичного світовідчуття, чутливий та іронічний, він був надзвичайно уважним до прикмет реального буття Америки своєї доби і створив власний романтичний міф про «маленького американця». Найвідоміші збірки новел «Чотири мільйони» (1906), «Серце Заходу» (1907), «Запалений світильник» (1907), «Голос великого міста» (1908), «Любий пройдисвіт» (1908), «Шляхи долі» (1909), «Ділові люди» (1910). Ще три збірки новел було видано після смерті О.Генрі: «Усього потроху» (1911), «Під лежачий камінь» (1912) і «Залишки» (1917). У поетиці новели О. Генрі дуже важливий елемент гострої театральності, що, безсумнівно, пов’язаний з його світовідчуванням фаталіста. Звільняючи своїх героїв від «глобальних» роздумів і рішень, О. Генрі ніколи не відвертає їх від моральних орієнтирів: у його світі діють тверді закони етики, людяності – навіть у тих персонажів, чиї вчинки не завжди погоджуються із законами.

Фото з сайту interesnyeknigi.ru

1925. Народився Микола Плав'юк, президент УНР в екзилі.

Фото з сайту ukrslovo.com.ua

1968. Поранено Роберта Кеннеді.

Після перемоги у першому турі президентських виборів у Каліфорнії сенатор був смертельно поранений на кухні готелю «Амбасадор» (при цьому поранення отримали ще пэятеро людей). Поранений у голову з близької відстані, Кеннеді на наступний день помер. Йому було 42 роки.

До теперішнього часу точно не встановлено, хто завдав Кеннеді смертельний постріл. Одна з куль увійшла в праву частину потиличної області. Офіційно вбивцею Кеннеді вважається палестинець Серхан Серхан. У револьвері Серхана було 8 куль, однак деякі експерти при підрахунках виявили близько 12. Серхан встиг вистрілити в Кеннеді тільки двічі, але з тіла сенатора було вилучено 4 куль. Крім Серхана, пістолет 22 калібру також мав охоронець Кеннеді, приставлений до нього каліфорнійськими владою, – Тейн Сезар.

Фото з сайту peoples.ru

1975. Помер Павло Вірський, український танцівник і хореограф.

Соліст балету і балетмейстер в Одеському театрі опери та балету, пізніше – в театрах Москви, Харкова, Києва та Дніпропетровська. У 1937–1940 рр. – організатор і балетмейстер Ансамблю танцю УРCР, у 1940–1943 рр. – художній керівник Ансамблю пісні і танцю Київського військового округу. У 1933–1955 рр. керував балетною групою Ансамблю пісні і танцю Радянської армії ім. О. Александрова в Москві. У 1955 р. повернувся до Києва, очолив Ансамбль народного танцю УРCР (нині – Ансамбль народного танцю ім. П. Вірського). Відзначений Державними преміями CРCР (1950, 1970), Державною премією УРCР (1965).

Cтворив хореографічні композиції: «Чумацькі радощі», «Гопак», «Новорічна метелиця», «Колгоспна полька», «Шахтарська святкова», «Рукодільниці», «Запорожці», «Ляльки», «Повзунець», «Шевчики» та ін. Павло Вірський помер і похований у Києві.

Фото з сайту countrysymbols.com

1977. У продажу з’явився перший персональний комп’ютер Apple II.

Фото з сайту oldcomputers.net

1990. Всеукраїнський Православний Собор у Києві проголосив відродження Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ).

Розпочатий у лютому 1989 року групою активістів, що утворили «Ініціативний комітет відновлення УАПЦ», рух за відрожєення УАПЦ пройшов кілька етапів у своєму становленні, найбільш значимим серед яких став перший Всеукраїнський собор УАПЦ, що відбувся в Києві 5-6 червня 1990 року. Собор відбувся за участю більше 700 делегатів з усієї України, серед яких було 7 єпископів та понад 200 священників. Собор відновив церковну структуру у вигляді патріархату і обрав першим українським патріархом митрополита Мстислава Скрипника.

Фото з сайту www.calendarium.com.ua

 

Фото з сайту pics.livejournal.com

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар