4 серпня - Україна Incognita

4 серпня

1384. Помер Любарт Гедимінович, Литовсько-Руський князь, останній правитель об'єднаного Руського королівства, король Русі.

Портрет із сайту wikimedia.org

Від волинського князя Любарта пішли роди Сангушків, Сангушків-Каширських та Сангушків-Ковельських. За часів його князювання в Луцьку було збудовано фортецю — замок Любарта. У князя Любарта була багаторічна суперчка із польським королем Казимиром ІІІ за спадщину галицьких князів. Під час цієї боротьби Любарт здобув владу у Володимирі-Волинському, Кременці та Белзі, але незабаром Казимир захопив його у полон, з якого його визволив брат Кейстут. Тоді Любарт Гедимінович зміг утримати лише зайняті ним на той час міста.

1687. (За новим стилем) Івана Мазепу обрано гетьманом України.

Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років (8081 день). Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Портрет із сайту  mazepa.in.ua

Свою діяльність Іван Мазепа розпочав в умовах підписання нових «Коломацьких статей», що застерігали Україну від порушення умов вічного миру між Московією та Польщею. Гетьману заборонялося мати дипломатичні відносини з іншими державами. Одним із найважливіших напрямків загальнодержавної політики Мазепи була культурно-просвітницька діяльність. У розвиток української освіти, науки, мистецтва. архітектури, літератури, книгодрукування гетьман вкладав величезні кошти з державної військової скарбниці та власні кошти, справедливо вважаючи, що лише в такий спосіб Україна може зрівнятися з європейськими державами. 

Портрет із сайту litopys.org.ua

На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700-1721), гетьман Іван Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

1757. Народився Володимир Боровиковський, іконописець, художник-портретист.

Портрет із сайту wikimedia.org

Рання творчість Боровиковський пов'язана із традиціями українського живопису 18 століття. До золотого мистецького фонду належать ікони роботи Боровиковського для головного іконостасу Казанського собору, Троїцького собору Олександро–Невської Лаври в Петербурзі, Покровської церкви на Чернігівщині тощо.

Загалом Володимир Боровиковський створив близько 200 портретів своїх сучасників, написав чимало ікон. Його твори зберігаються в багатьох музеях Росії та України.

Репродукція з сайту wikimedia.org

Російський імператор Олександр І

Репродукція із сайту wikimedia.org

Княжни Гагаріни, Анна і Варвара, 1802 р.

1777. Відставний старший сержант Філіп Естлі відкрив у Лондоні перший у світі цирк.

1854. (За новим стилем) Народилася Марія Заньковецька, українська акторка.

Фото з сайту  uk.wikipedia.org

Марія Заньковецька з юних років брала участь в аматорських виставах у Ніжині і Чернігові. Творча біографія Заньковецької почалася у 1876 році в Ніжині, де вона виступала в театрі І. С. Раковича. 27 грудня 1882 р. дебютувала на професійній сцені в ролі Наталки Полтавки в Єлизаветграді. Виступала в трупах Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Миколи Садовського та інших Останній виступ на сцені відбувся 15 грудня 1922 року.

Фото з сайту  histpol.pl.ua

1875. Помер Ганс Крістіан Андерсен, данський казкар.

Невеликі п'єси Андерсен почав писати ще в дитинстві: першу виставу для власного «лялькового театру», що складався з ящика для вистави, зробленого батьком, і дерев'яних ляльок-маріонеток, яким Ганс Крістіан зшив костюми, він вигадував три місяці. У літературі дебютував восени 1828 року як автор сповненого казкової містики твору «Прогулянки від Хольмен-каналу до східного мису острова Амагер». Видана на Новий 1829 рік книжечка зустріла велику популярність, і вже в квітні вийшов її другий наклад. 

Портрет із сайту antiquariy.ru

Особливість казок Андерсена полягає насамперед у тому, що «в кожній дитячій казці є друга, яку повною мірою можуть зрозуміти тільки дорослі». Андерсен знав це і тому назву першої збірки «Казки, розказані дітям» він змінив у 1843 році на «Нові казки». Коли письменникові за кілька місяців до смерті показали проект пам'ятника, де його було зображено серед дітей, Андерсен не затвердив його, сказавши, що свої казки він адресує дорослим так само, як І дітям. 

1900. Народилась Королева-мати (Єлизавета Анджела Маргарита Боуз-Лайон), мати Єлизавети II, королеви Великобританії.

Портрет із сайту livejournal.com

Королева Єлизавета прожила 102 роки. Після смерті чоловіка короля Генріха VI королева-мати поїхала до Шотландії . Намагаючись відволіктися, вона стала керувати реставрацією відокремленого замку Мей. Пізніше цей замок став її улюбленим будинком. Єлизавета також зацікавилася перегонами і в наступні роки придбала кілька скакунів-рекордсменів. Незабаром вона повернулася до своїх суспільних обов'язків, і її графік був не менш щільним, ніж коли вона була королевою.

1902. Відкрито Грінвічський пішоходний тунель під Темзою.

1914. У Львові засновано Союз визволення України (СВУ).

Ілюстрація з сайту www.calendarium.com.ua

Союз Визволення України був створений як безпартійна політична організація, що мала репрезентувати національно-політичні та економічні інтереси українського народу в Російській імперії. Основним політичним постулатом члени СВУ проголошували державну самостійність і соборність України. Реалізацію своїх змагань вони пов'язували з поразкою Росії у війні та поваленням царизму, внаслідок чого «на руїнах Російської імперії, сеї тюрми народів, встане вільна самостійна Україна». 

1962. Заарештовано Нельсона Манделу, південноафриканського політика і юриста, президента ПАР. 

Фото з сайту blackpast.org

Нельсон Мандела – один зі засновників Африканського національного конгресу (АНК), перший чорношкірий президент ПАР, один з найвідоміших активістів у боротьбі за права людини в період існування апартеїду (за що просидів у тюрмі 28 років), лауреат Нобелівської премії 1993 року.

2007. З космодрому Канаверал запущено космічну станцію Phoenix для дослідження Марсу. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар