4 липня - Україна Incognita

4 липня

1776. Прийнято Декларацію про незалежність США.

Декларація про незалежність США проголошувала, що тринадцять колоній у Північній Америці стають вільними та незалежними державами і всі політичні зв’язки між ними та Великою Британією анулюються.

Ілюстрація з сайту  www.usa-info.com.ua

Для написання тексту декларації було створено комітет із 5 представників колоній: Джон Адамс (Массачусетс), Бенджамін Франклін (Пенсільванія), Томас Джефферсон (Вірджинія), Роберт Лівінгстон (Нью-Йорк) і Роджер Шерман (Коннектикут). Основну роботу з написання декларації виконав Томас Джефферсон, згодом третій президент Сполучених Штатів. 1 липня 1776 рокутекст декларації був представлений конгресу на обговорення, а 4 липня 1776 року - затверджений і підписаний президентом конгресу Джоном Хенкоком і секретарем Чарльзом Томсоном.

1790. Народився Джордж Еверест, англійський геодезист, на честь якого назвали виміряну ним Джомолунгму.

Фото з сайту  liveinternet.ru

Під час англійської окупації Ост-Індії Джорджу Евересту було доручено геодезичне обстеження острова Ява. З 1818 по 1843 роки Еверест працював в геодезичній службі Індії, дослужившись до чину полковника. Учений підняв індійську геодезію та картографію на новий рівень. У 1827 році він був обраний членом Королівського географічного товариства, у 1830 році – головним геодезистом Індії, а в 1861 році Джорджу Евересту було присвоєно лицарський титут.

1807. Народився Джузеппе Гарібальді, народний герой Італії, полководець, літератор, один із вождів політичного об’єднання Італії.

Фото з сайту  tonnel.ru

У 1848, 1859 і 1866 роках Джузеппе Гарібальді був командиром добровільних загонів у війні з Австрією, 1848-49 воював, захищаючи Римську республіку. У 1860 році був ватажком «походу тисячі», здобув Сицилію та Неаполь. Це і відкрило шлях до об’єднання Італії.

1848. Помер Франсуа-Рене де Шатобріан, французький письменник, політик і дипломат, один із засновників романтизму у французькій літературі.

Портрет із сайту  vokrugsveta.ru

Шатобріана називають батьком французького романтизму. Письменник був першим, хто визначив «вплив пристрастей» як характерну рису романтизму. Новизна його літературного стилю проявилася передусім в описах природи, а глибинний аналіз людських емоцій став справжнім зразком для наслідування поколіннями романтичних авторів не лише у Франції, але й за кордоном. Він був першим із багатьох французьких письменників, таких як Віктор Гюго, Ламартін, Андре Малро та інші, які поєднували літературну кар’єру і політичну діяльність.

1926. Народився Альфредо Ді Стефано, аргентино-іспанський футболіст італійського походження, нападник, тренер.

Фото з сайту  famous-people.org.ua

Однаково успішно грав і в захисті і в нападі, і в півзахисті. Віртуозний технік, природжений бомбардир і організатор атак. Чемпіон Аргентини, тричі – Колумбії, вісім разів – Іспанії. П’ять разів поспіль із «Реалом» вигравав Кубок європейських чемпіонів, володар Міжконтинентального кубку, двічі – «Золотого м’яча» як кращий футболіст Європи.

1934. Померла Марія Склодовська-Кюрі, французький фізик, хімік, педагог, громадська діячка польського походження.

Портрет із сайту  tchkcdn.com

Двічі лауреат Нобелівської премії: з фізики (1903 рік) і хімії (1911 рік). Марія Склодовська-Кюрі стала першою в історії Сорбонни жінкою-викладачем. Заснувала інститути Кюрі в Парижі і в Варшаві. Разом із чоловіком П’єром Кюрі займалася дослідженням радіоактивності. Спільно вони відкрили елементи радій і полоній. Марія Склодовська була членом 85 наукових товариств усього світу, у тому числі Французької медичної академії, отримала 20 почесних наукових ступенів. З 1911 і до смерті Склодовська-Кюрі брала участь у престижних Сольвеєвських конгресах з фізики, 12 років була співробітником Міжнародної комісії з інтелектуальної співпраці Ліги Націй.

1936. Народився Борис Мозолевський, український археолог.

Фото з сайту  wikimedia.org

Борис Мозолевський був керівником експедиції, яка знайшла відоме скіфське захоронення – Товсту Могилу – та знамениту Скіфську пектораль. 3 1965 року Борис Мозолевський влаштувався на роботу у видавництво «Наукова думка». Був молодшим редактором, у 1968 році дослужився до редактора.

1946. Проголошення незалежності Філіппін від США.

Мапа з сайту  tour-retour.lviv.ua

З 1898 року Філіппіни потратили в зону впливу США. В 1899-1901 рр. США розгромили всі філіппінські війська і зробили країну залежною. Був введений так званий «демократичний колоніалізм», на островах розвивалися партії, громадські організації. В 1941 Філіппіни були окуповані японськими військами. Після розгрому Японії, філіппінці почали нову хвилю боротьби, яка успішно завершилася у 1946 році.

1992. Помер Астор П’яцолла, аргентиниський композитор, виконавець на бандонеоні.

Фото з сайту  blogspot.com

Астор П’яццолла – один із небагатьох композиторів, що зміг записати й виконати на концертах майже всі свої твори. В останні 10 років свого життя композитор склав більше 300 танго, 50 мелодій до кінофільмів. Новаторством Астора П’яццоли вважається винайдення «нового танго», що відрізняється від традиційного включенням елементів джазу, використанням більш багатої гармонії, дисонансів та контрапункту, а також складніших музичних форм. На думку психоаналітика Карлоса Кюрі, поєднання П’яццолою танго з іншими впізнаваними елементами західних музичних культур було настільки успішним, що породило новий індивідуальний стиль, який вийшов за межі цих впливів.

2004. Футбольна збірна Греції стала чемпіоном Європи.

Фото з сайту  europa2012.ru

На груповому етапі португальського чемпіонату команда посіла друге місце, пропустивши вперед господарів першості, яких обіграли в матчі відкриття турніру з рахунком 2:1. У фінальному матчі, що проходив на стадіоні Да Луш, все вирішив єдиний гол Ангелоса Харістеаса, що пробив головою на 57 й хвилині. Греки виграли турнір, не пропустивши жодного м'яча впродовж 358 хвилин гри. Таким чином, збірна Греції, чиї шанси у букмекерів перед початком турніру оцінювалися в кращому разі як 80 до 1, стала кращою в Європі.

2009. Помер Богодар Которович, український скрипаль, один із засновників сучасної української школи скрипалів.

Диригент, народний артист УРСР (1979), був завідувачем кафедри скрипки та із 1985 року – професором Київської консерваторії. Член-кореспондент Академії мистецтв України. Фундатор і художній керівник Державного камерного ансамблю «Київські солісти». Лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка. Богодар Которович – єдиний скрипаль у світі, удостоєний честі дати два концерти на легендарній скрипці «Cannone» Ніколо Паганіні.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар