4 березня - Україна Incognita

4 березня

1678. Народився Антоніо Вівальді, італійський композитор та скрипаль. Автор більше 40 опер, 76 сонат, 465 концертів (найбільш відомою є серія “Пори року”).

Фото з сайту www.i-muz.ru

1756. НародивсяГенрі Реберн, один із засновників шотландської школи живопису, портретист.

Ілюстрація з сайту izoselfportrait.narod.ru

Картина. Контр-адмірал Чарлз Інглис (з сайту wikimedia.org)

Картина “Хлопчик з кроликом” (з сайту wikimedia.org)

1815. Народився Михайло Вербицький, один із перших професійних композиторів на Західній Україні в ХІХ ст.,  автор музики національного гімну “Ще не вмерла Україна”.

Ілюстрація з сайту www.vmireinteresnogo.com

1832. Помер Жан Шампольйон, французький археолог, засновник сучасної єгиптології.

 Ілюстрація з сайту litopys.net

У 1822 р. розшифрував текст Розетського каменю (надпису 196 р до н.е. на плиті з базальту з вибитими на ній трьома ідентичними за змістом текстами: два давньоєгипетською — ієрогліфами й демотичним письмом, і третій — давньогрецькою.) Зіставлення трьох текстів було відправною точкою для розшифрування єгипетських ієрогліфів.

(Ілюстрація з сайту wikimedia.org)

1852. Помер Микола Гоголь, український прозаїк, драматург, публіцист.

(Ілюстрація з сайту fame.com.ua)

Найбільш відомі твори - "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Тарас Бульба", "Миргород",  "Ревізор" та інші.

У 1929 р. засновано Великосорочинський літературно-меморіальний музей Гоголя в будинку, де він народився.

Фото з сайту mistaua.com

1870. Народився Євген Патон, фундатор українських шкіл у галузі мостобудування та електрозварювання, лауреат державних і наукових премій та нагород.

Фото з сайту www.chasipodii.net

в 1934 р. заснував у Києві інститут електрозварювання, спроектував у Києві міст Патона - перший в Європі суцільнозварний міст.

Фото з сайту www.logos.biz.ua

1877. Еміль Берлінер винайшов вугільний мікрофон, в якому для перетворення звукових коливань в електричні використовується вугільний порошок.

 

Такі мікрофони застосовували до недавнього часу в телефонних апаратах, їх використання не потребувало дорогих напівпровідникових деталей.

Фото з сайту litopys.net

1917. У Києві утворено Українську Центральну Раду (УЦР) з метою об'єднання всіх українських партій та організацій для боротьби за відродження власної держави. 

Головою ЦР обрала Михайла Грушевського, його заступниками стали Володимир Винниченко та Сергій Єфремов.

Фото з сайту ruthenos.org.ua

1949. Народився Володимир Івасюк, український співак, поет і композитор.

Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. 

У 1970 р. склав композицію “Червона рута”, яка з 1989 стала назвою регулярного (що два роки) українського молодіжного музичного фестивалю.

 Ілюстрація з сайту toloka.hurtom.com

1950. На екрани США вийшов фільм Волта Діснея "Попелюшка" - перший повнометражний анімаційний фільм, робота над яким тривала близько восьми років.

1952  У бою із загоном радянської держбезпеки в селі Клевань неподалік Рівного загинув Ніл Хасевич, громадський і політичний діяч, член ОУН і Української головної визвольної ради.  

Ілюстрація з сайту www.ukurier.gov.ua

Серед повстанців його знали як «Бей-Зота», «Старого», «333», «Левка», «Джмеля», «Рибалку». 

Ніл Хасевич - визначний автор повстанської пропагандистської графіки, найбільш відомим є альбом "Графіка в бункерах УПА".

 

Серія: Кличі ОУН - ІІ варіант. 15.09.1949 р. З альбому “Графіка в бункрах УПА”.

Класичний дереворит Хасевича

Серія "Ідеали Українського визвольного руху". 31.12.1949 р. З альбому "Графіка в бункерах УПА"   

1989. Засноване Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство "Меморіал" імені Василя Стуса. Результати діяльності цієї громадської організації - створення Музею радянської окупації,  60 видань на історичну тематику, відкриття музею Василя Стуса в Донецьку, вирішення проблеми по збереженню фресок Алли Горської, правозахисна діяльність тощо.

1990. ВСРСР відбулися перші вибори народних депутатів на альтернативній основі. Перші порівняно демократичні вибори до Верховної Ради УРСР.   

1992. Президент України Леонід Кравчук видав укази "Про створення Національного інституту стратегічних досліджень", "Про заснування Академії педагогічних наук України", "Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна".

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар