31 січня - Україна Incognita

31 січня

1605. Війська Лжедмитрія I, підсилені українськими козаками, ударили по російському царському війську біля села Добриничі (нині - Брянська область). У цьому бою російські війська вперше застосували лінійний бойовий порядок й розбили армію Лжедмитрія.

Один з небагатьох портретів Лжедмитрія, який дійшов до нашого часу

1714. Імператор Петро I заснував у Петербурзі кунсткамеру - найстаріший музей Росії.

Кунсткамера. Вид з Нєви

Вид з Дворцового мосту

Великий Готторпський глобус в експозиції Кунсткамери був колись найбільшим у світі глобусом-планетарієм, діаметром 3,1 метра; пам'ятник науки і техніки I категорії

1747. У Лондоні відкрилася перша клініка з лікування венеричних захворювань - госпіталь Lock.

 

1797. Народився Франц Шуберт, австрійський композитор, один з основоположників романтизму в музиці. Він написав близько 600 пісень, дев'ять симфоній (в тому числі знамениту «Незакінчену симфонію»), літургійну музику, опери та багато ін. «Третя пісня Еллен» («Ellens dritter Gesang») також відома як «Ave Maria Шуберта».

Літографія Йозефа Кліхубера

Будинок Шуберта у Відні

Найперше у світі погруддя Шуберта у німецькому містечку Währing

Пам'ятник у Віденському Штадтпарку

Інтер'єр музею Шуберта у Відні

1865. Хімік Дмитро Менделєєв захистив дисертацію «Про з'єднання спирту з водою». Умовна дата народження рецепта горілки.

 

Славнозвісна дисертація Мєндєлєєва. З сайту mendeleev.nw.ru

1876. У США ухвалено рішення про переселення корінних американців у резервації.

1879. Народився Борис Савінков, російський терорист, політик-соціал-демократ, потім - один із лідерів партії есерів. Керівник Бойової організації партії есерів, учасник Білого руху, письменник. На початку серпня 1924 р. Савінков нелегально приїхав в СРСР, куди його заманили в результаті розробленої ОГПУ операції «Трест», й був заарештований у Мінську в коханої жінки. Надалі засуджений і розстріляний. Уродженець Харкова.

Савінков у 1900-ті роки

Військовий міністр Керенський зі своїми помічниками. Зліва направо: полковник В. Л. Барановський, генерал-майор Якубович, Б. В. Савінков, А. Ф. Керенський і полковник Туманов

Процес над Савінковим

1887. Прем'єра опери Петра Чайковського «Черевички»: автор уперше виступив у ролі оперного диригента.

1918. Декретом Раднаркому в радянській Росії впроваджується західноєвропейський календар: зранку настане 14 лютого.

1918. Помер Іван Пулюй, український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч. Автор близько 50 наукових праць українською, німецькою, англійською мовами, насамперед із проблем катодного випромінювання та Х-променів, які відкрив на три роки раніше від німця Рентгена. Пулюй ще у 1892 р. опублікував схему-опис трубки, що випромінює Х-промені, й першим у світі зробив «рентгенівський» знімок скелета. Іван Пулюй закінчив Тернопільську гімназію та, з відзнакою, теологічний факультет Віденського університету, згодом-фізико-математичне відділення філософського факультету. Викладав у Військово-морській академії у Фіуме (Рієка, Хорватія). Доцент Віденського університету. Професор Вищої технічної школи в Празі, ректор її першого в Європі електротехнічного факультету. Доктор Страсбурзького університету. Державний радник з електротехніки Чехії і Моравії. Був членом НТШ. Зробив перший переклад українською мовою (разом із Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким) псалтиря та Євангелія, виданих 1903 р. Британським біблійним товариством.

 

Прилад І.Пулюя для визначення механічного еквіваленту теплоти

1920. У Нью-Йорку вийшов перший номер газети «Українські щоденні вісті».

1945. У Франції розстріляний рядовий Едді Словік - перший і єдиний з часів Громадянської війни американський солдат, якого засудили до смертної кари за дезертирство.

Фото з сайту wikimedia.org

На шляху до підрозділу Словік і його друг, рядовий Джон Тенк, сховалися від артобстрілу і відділилися від свого загону підкріплення. Це був момент, коли Словік, як він пізніше заявив, зрозумів, що він «не був створений для бою». На наступний ранок вони виявили канадських військових поліцейських і залишалися з ними протягом наступних шести тижнів. Тенк писав у полк, пояснюючи їх відсутність, перш ніж він і Словік доповіли про прибуття 7 жовтня 1944

1949. У Львові загинув полковник Олекса Гасин - керівник головного штабу УПА на прізвисько Лицар, близький дорадник командувача УПА Романа Шухевича, генератор ідей, які Шухевич втілював у практику збройних визвольних змагань. Конспіратора Лицаря вистежили співробітники 5-го відділу УМДБ. Гасин почав стрілянину, а коли вже не міг утікати від погоні, вистрілив собі в рот і помер на місці.

За словами командувача групи УПА-Захід, Гасин був близьким дорадником командувача УПА Романа Шухевича, генератором ідей, які той талановито втілював у практику збройних визвольних змагань. Однак у присвяченій ОУН і УПА історіографії й публіцистиці цій постаті вочевидь не пощастило. Тим часом деякі свідчення про життя і діяльність цієї людини, члена Проводу ОУН Олекси Гасина-„Лицаря“ збереглися в архівах спецслужб

1950. Президент США Гаррі Трумен оголосив, що він віддав розпорядження про продовження робіт над створенням водневої бомби. Це була відповідь вченим, які брали участь в ядерній програмі, які заявили, що потенційна небезпека такої зброї для людства переважує можливі військові переваги і від її виробництва варто відмовитися.

1958. Здійснено запуск першого американського штучного супутника Землі «Експлорер-1», котрий встановив наявність навколоземного радіаційного поясу.

1999. Науковці з університету Алабама (США) одержали, на їх думку, неспростовні докази того, що вірус СНІДу бере свій початок у Африці, походить від шимпанзе і вперше перейшов до людей близько 50-ти років тому.

2004. Марсохід «Opportunity», який прибув на Марс 25 січня, відправився вивчати Червону планету.

2009. У Кенії принаймні 113 людей загинули й понад 200 осіб отримали поранення внаслідок займання розлитої нафти в районі міста Моло.

2013-2014. Революція гідності. 31 січня. Віктор Янукович підписав акт про скасування диктаторських законів, прийнятих 16 січня, і закон про амністію, прийнятий 29 січня.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар