31 серпня - Україна Incognita

31 серпня

1749. Народився Олександр Радіщев, російський письменник, філософ, поет. 

Олександр Миколайович Радіщев

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Радіщев був директором Петербурзької митниці і учасником Комісії зі складання законів. За свій головний твір, «Подорож із Петербурга в Москву», був засуджений до смертної кари, але помилуваний, засланий на 10 років у Сибір. Імператор Павло I незабаром після свого сходження на престол повернув Радіщева з сибірського острогу й надав повну свободу.

1898. Відкрито Київський політехнічний інститут. 

Один з корпусів НТУУ "Київського Політехнічного Інституту"

Фото з сайту www.liveinternet.ru

1907. Російсько-англійською угодою завершилося формування військового блоку "Антанта". 

Російський Цар Микола ІІ з Кайзером Німеччини Вільгельмом ІІ

Фото з сайту patrio.org.ru

Антанта домінувала в міжнародних відносинах перших десятиліть ХХ століття. Виникла у відповідь на створення 1882 і подовження 1891 Троїстого союзу Німеччини, Австро-Угорщини та Італії. Веде початок від франко-російського союзу 1891—93, оформилася як глобальна коаліція після вступу до союзу Великої Британії, яка 8 квітня 1904 врегулювала суперечності з Францією в Африці та 31 серпня 1907 — з Російською імперією в Азії (Конвенція про розподіл сфер впливу в Ірані, Афганістані, Тибеті). Колоніальна експансія та озброєння Німеччини, її прагнення покінчити з пануванням Англії на морях спонукали Лондон відійти від попередньої політики «блискучої ізоляції», вступити у союзницькі взаємини з континентальними державами, зберігаючи провідну роль у світових міжнародних відносинах. 1911 року Антанта стала військовим союзом і основою сил союзників під час Першої світової війни. У роки війни блок Англії, Франції й Росії підтримало 25 держав, у тому числі США, Японія, Румунія, Китай, Греція, Португалія та інші. США які не бажаючи розчинятися в Антанті проголосили себе «асоційованою країною» угруповання. Антанта виграла Першу світову війну і закріпила свій успіх дипломатично на Паризькій мирній конференції створивши так звану Версальську систему міжнародних стосунків.

1914. Указом імператора Миколи II Санкт-Петербург перейменовано в Петроград. 

Один з найвідоміших і найбільших музеїв світу - Ермітаж - знаходиться у Санкт-Петербурзі

Фото з сайту turistrus.blogspot.com

Причиною першої зміни імені міста стала війна з Німеччиною й небажання мати німецьку основу «бург» у назві столиці Росії.

1917. Симон Петлюра написав таємного листа до Генерального секретаріату, в якому запропонував створити «Краєвий комітет оборони нового ладу при Генеральному секретаріаті Центральної Ради».

Симон Васильович Петлюра

Фото з сайту litopys.org.ua

1919. У ніч з 30 на 31 серпня Київ було визволено від більшовиків Об'єднаною чинною армією Української Народної Республіки. 

Бійці армії УНР

Фото з сайту www.irekw.internetdsl.pl

Ввечері цього ж дня до столиці України увійшли денікінські війська генерала Бредова. Відбулися переговори; домовлено про вихід зі столиці батальйонів Галицької армії.

1922. Вислані з Росії (або до Сибіру) 160 діячів культури - «особливо активних контрреволюційних елементів». Серед них були Микола Бердяєв, Сергій Булгаков та інші. 

1939. Німці інсценували напад поляків на свою радіостанцію в містечку Гляйвіц (Глівіце), що стало приводом для агресії проти Польщі й початку Другої світової війни. 

Гляйвіцька радіовежа у 1939 році

Фото з сайту ru.wikipedia.org

Операція отримала назву «Консерви». Провокація була організована Райнхардом Гайдріхом і його підлеглим - начальником групи VI-F (диверсії) штурмбанфюрером СС Альфредом Науйоксом за вказівкою Адольфа Гітлера. О 16:00 в готельному номері Науйокса пролунав телефонний дзвінок. Піднявши трубку, він почув: «Терміново зателефонуйте!». Науйокс набрав відомий йому номер головного управління СД і попросив до телефону ад'ютанта Гайдріха. У відповідь він почув, як той же високий голос вимовив: «Бабуся померла». Науйокс зібрав усіх підлеглих і призначив акцію по захопленню радіостанції на 19:30. Мюллер теж отримав команду і заквапився: «консерви» треба було доставити на місце не пізніше 20:20. О 20:00 Науйокс з підлеглими увірвалися в приміщення радіостанції. Побачивши робочого Фойтціка, він навів пістолет і закричав: «Руки вгору!». Він подав сигнал, і нападники відкрили безладну стрілянину. Працівників радіостанції зв'язали і замкнули в підвалі. Досить багато часу зайняли пошуки грозового мікрофона, за яким радіослухачів попереджали про наближення грози. Незабаром після його виявлення жителі околиць почули «полум'яну відозву» польською мовою на тлі пострілів. Вся операція зайняла не більше 4 хвилин. Йдучи, Науйокс зауважив дбайливо розкладені людьми Мюллера трупи в польській формі. Те ж саме відбувалося в інших місцях акції. На наступний день до німецького народу звернувся Гітлер, заявивши, що Польща здійснила напад на німецьку територію і що з цього моменту Німеччина знаходиться в стані війни з Польщею. Газети вийшли з кричущими заголовками.

1991. Верховна Рада Киргизької РСР ухвалила декларацію про незалежність республіки. 

Національний прапор Республіки Киргизія

Ілюстрація з сайту posolstva.org.ua

Етнічні безладдя почалися в столиці в 1990, президент Акаєв не підтримав антигорбачовський путч у 1991, розпустив Комуністичну партію; республіка приєдналася до СНД у 1991; незалежність визнана США в 1992, ввійшла в НБСЄ, стала членом ООН у 1992. У 2005 році Киргизія стала однією з держав на території колишнього СРСР, в якому відбулася "оксамитова революція". У результаті масових протестів, спровокованих звинуваченнями на адресу влади в підтасовуванні результатів парламентських виборів, киргизький президент Аскар Акаєв був змушений піти у відставку. На чолі держави він стояв з часів проголошення незалежності. Держава перебуває в зоні інтересів як Росії, так і США. Обидві держави на території Киргизії мають свої військові авіабази.

1997. Діана, принцеса Уельська, та її коханець Доді Аль-Файєд загинули разом із водієм Анрі Полем в автокатастрофі в Парижі (в тунелі під площею Альма на набережній Сени). Причиною ДТП стало перевищення швидкості під час утечі від папараці.

Діана, принцеса Уельська (леді Діана Френсіс Спенсер) у Бристолі, 1987 рік

Фото з сайту ru.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар