31 липня - Україна Incognita

31 липня

1784. Помер Дені Дідро, французький письменник, філософ-просвітитель, драматург.

Портрет із сайту  tureligious.com.ua

Понад два десятиліття Дідро присвятив головній справі свого життя – виданню «Енциклопедії, або Тлумачного словника наук, мистецтв і ремесел» («L’Encyclopedie ou le Dictionnaire raisonne des sciences, des arts et des metiers...»), що виходила друком з 1751 по 1780 рік і складалася з 35 томів, у тому числі 11 довідкових книжок, де були розміщені малюнки, креслення, карти, схеми та 8 томів покажчиків. Задля створення «Енциклопедії» Дідро об’єднав весь цвіт французького просвітництва – від Вольтера до Ж. Ж. Руссо. «Енциклопедія» відіграла велику роль у формуванні суспільної свідомості у Франції та в усій Європі.

1837. Розпочалося будівництво червоного корпусу Київського університету.

Фото з сайту  pravo-kiev.com

1848. Народився Робер Планкетт, французький композитор.

Фото з сайту  people.su

Робер Планкетт писав здебільшого оперети, з яких найбільш відомі «Корневільські дзвони» і «Ріп Ван Вінкль». У 1876 році директор театру «Фолі Драматік» запропонував Планкетт написати оперету для його театру. У наступному році ця оперета, знамениті «Корневільські дзвони» з’явилася на сцені і мала сенсаційний успіх: 480 вистав у Парижі, 708 – у Лондоні. Вже в 1886 році в Парижі відбулося тисячне представлення цієї оперети.

1849. Загинув Шандор Петефі, угорський поет.

Портрет із сайту  sictema.ru

Шандор Петефі – засновник національної форми реалізму в угорській літературі. Його реалізм пов’язаний із фольклорними традиціями, а також із традиціями просвітницької літератури Угорщини (Ф. Казінці, Я. Бачані, М. Чоконаї). Серед улюблених поетів Петефі – Ж. П. Беранже і Р. Бернс, демократизм яких він успадкував і для своєї творчості. Одним із перших, хто перекладав Петефі на українську мову, був Павло Грабовський, котрий переклав і переспівав понад 30 його віршів.

1919. У Німеччині ухвалено Веймарську конституцію. Німеччина стала республікою.

Фото з сайту  omgpu.ru

Місто Версаль

Веймарська конституція була однією з найбільш демократичних конституцій, відомих в цей час буржуазним країнам. Вона розроблялася в умовах, коли революція в Німеччині ще не було придушена, що й знайшло відображення у демократичному, суто компромісному змісті її положень, у закликах до «громадянського миру», «співпраці всіх класів», до «свободи» і «справедливості». Зміст Конституції було обумовлено не тільки зіткненнями інтересів і угод різних соціально-політичних сил у Національних зборах, а й тими кардинальними соціальними та політичними змінами, які відбулися в Німеччині в переломний період її історії з листопада 1918 р. по червень 1919.

1944. Помер Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник та авіатор.

Фото з сайту  tonnel.ru

Незадовго до своєї загибелі Екзюпері написав несхожий на попередні твір під назвою «Маленький принц» , яку сам ілюстрував. Цю книжку він присвятив своєму другові Леону Верту. За жанром це філософська алегорична казка-притча. Екзюпері нагороджений преміями за романи «Нічний політ» та «Вітер, пісок і зірки». У 1939 році був нагороджений Військовим Хрестом Французької Республіки. Загинув під час виконання бойового завдання.

1965. Народилася Джоан Роулінг, англійська письменниця, автор серії романів про Гаррі Поттера.

Фото з сайту  livejournal.com

Сьогодні «Гаррі Поттер» перекладений майже всіма основними мовами світу, а його загальносвітовий наклад сягнув 200 млн. примірників. Українською мовою всі шість книг про Гаррі Поттера переклав Віктор Морозов, а видало їх київське видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Історія про чарівника Гаррі зробила Джоан Роулінг знаменитою та багатою. За даними британської газети Sunday Times, стан письменниці оцінюється в 545 млн. фунтів стерлінгів. Із 2004 року вона є найбагатшою жінкою у Великобританії.

1966. У Великій Британії скасовано міністерство у справах колоній.

1994. Сергій Бубка в Італії встановив 17-й світовий рекорд на відкритих стадіонах. Спортсмен стрибнув із жердиною і подолав планку на висоті 6 м 14 см.

Фото з сайту  matrixhome.net

На спортивному рахунку Сергія Бубки 35 світових рекордів. У 2001 році був удостоєний звання «Героя України». Потрапив в книгу рекордів Гіннесса за найбільшу кількість світових досягнень в легкоатлетлетичному спорті. Тричі отримував титул кращого спортсмена світу. Є Президентом і засновником «Клубу Сергія Бубки» в Донецьку, який проводить міжнародні змагання «Zepter – Зірки жердини». 23 червня 2005 року став президентом Національного олімпійського комітету України.

2000. В Ужгороді стартував марафон на інвалідних візках за маршрутом Ужгород – гора Говерла, присвячений 9-й річниці незалежності України та 55-й річниці об’єднання Закарпаття з Україною.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар